Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 23. 07. 2012 22:06

check_drummer
Příspěvky: 4638
Reputace:   99 
 

Svobodná vůle elementárních částic?

Ahoj,

trošku si zafilosofuji:
Dle mého elemntární částice nemají svobodnou "vůli" a nemou se pohybovat, jak se jim zlíbí. Ani shluk těchto částic svobodnou vůli nemá. Jak lze pak vysvětlit, že lidské tělo (a zejména mozek) - jakožto shluk elementárních částic - tuto svobodnou vůli má a když se rozhodne může např. pohnout levou či pravou rukou? Má tento rozpor řešení? Existuje nějaké vysvětlení toho, že když je shluk elementárních částic dostatečně "bohatý", pak může navenek projevovat známky něčeho, co lze nazvat svobodná vůle?

Obecně - velký problém s vystvětlením tohoto bychom asi měli s ne-kvantovou mechanikou, kde by pohyb každé částice byl jasně determinován. Možná cesta k vysvětlení tohoto fenoménu by mohla vést přes kvantovou fyziku a příslušné pravděpodobnostní funkce. Ale i tak by bylo zajímavé odvodit alespoň náznak vysvětlení tohoto jevu.

Děkuji za každý názor do této debaty


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#2 26. 07. 2012 10:14 — Editoval kaja.marik (26. 07. 2012 10:15)

kaja.marik
Veterán
Příspěvky: 1915
Reputace:   57 
 

Re: Svobodná vůle elementárních částic?

A má člověk svobodnou vůli? Není to všechno přísně deterministické? Opravdu je moje svobodná vůle, že odpovím na tento příspěvek, anebo prostě kdysi byly počáteční podmínky částic ze kterých jsu poskládán takové, že to zrovna teď vyústilo v "moje svobodné rozhodnutí" napsat tuto odpověď ....

No, nemyslím si že to, co jsem napsal, je pravda. Ale kdyby mi to někdo tvrdil, tak mu to asi nedokážu vyvrátit. A vlastně poslední dobou ani nevím, co je to svobodná vůle :)

Offline

 

#3 26. 07. 2012 11:21

pietro
Příspěvky: 4762
Reputace:   187 
 

Re: Svobodná vůle elementárních částic?

Ahojte,

ja som si zase pocit slobodnej vôle substituoval mne blízkym pojmom z matematiky ==> variácie.
Čím viacej variácií môžem vykonať ( alternatív) tým sa cítim slobodnejší.
A častice, asi to isté. Nechcem , ani neviem ísť hlbšie, ale kvantové stavy vodíka sú pestré, no uhlík ich má zrejme rozmanitejšie, môže hybridizovať, tvoriť viacej priestorových štruktúr aj spektier. Prevláda množstvo dosiahnuteľných kvant. stavov, ktoré súvisia s tým, že navonok vysielajú rôznejšie spektrá.

A "vrchol slobody" je už len absolútne čierne teleso ako zmes všetkých možných $h\nu $.

Tak to som sa teda dopracoval... :-(

Offline

 

#4 26. 07. 2012 14:58

Rumburak
Místo: Praha
Příspěvky: 8691
Reputace:   502 
 

Re: Svobodná vůle elementárních částic?

Názory jsou různé, např. Engels se domníval, že  "svoboda je poznaná nutnost" .

Offline

 

#5 27. 07. 2012 00:29

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Svobodná vůle elementárních částic?

A má člověk svobodnou vůli?

:-) naštěstí nepříliš často. Jedná svobodná vůle dovedla až tam (a podnítila snahu správně vyslovovat ř), druhá dovedla sem.

Jinak se domnívám, že spíš platí 1. Newton zákon v jeho ekvivalentním znění (pravě jsem dle pokynů došila pirátský šátek na tábor a plnila i další související pokyny, jinak bych setrvala v klidu).

↑ Rumburak:

domníval se Hegel, se domnívám.

------------------------
Odborná sestava v tématu a hloubka řešeného problému mi velmi připomíná prázdniny 3 roky zpět. Zdravím :-)

Offline

 

#6 03. 08. 2012 00:10 — Editoval rughar (03. 08. 2012 00:12)

rughar
Příspěvky: 424
Škola: MFF UK
Pozice: Vědecký pracovník
Reputace:   27 
 

Re: Svobodná vůle elementárních částic?

Ahoj. Pěkné téma.

Ten problém není v ne-kvantové fyzice. Ani tam není chování přísně determinováno. Kouzlo fyziky je, že jsou všechny fyzikální teorie nutně špatně :). Alespoň by to takto pověděl matematik. Ještě nikdo neprovedl důkaz toho, že za 1.2 vteřiny od teď nebudou fyzikální zákony zcela jiné. My jen věříme, že jisté věci se "zachovávají". Nikdo to neví. Intuitivně se v to věří, neboť s tím je zkušenost z měření. To, že se neotočí fyzikální zákony naruby za malou chvíli, tak zrovna v takovou to věc je přecejen po zkušenostech docela efektivní si myslet, že tomu tak bude i nadále.

Víte ale, co dělá fyzik? Když už si něco mockrát ověřil (= v jeho podání ví, jak to funguje), tak jde jinam, kde toho ještě naměřil málo, aby vyvodil nějaké závěry. Takže věříme, že se svět neobrátí naruby za 1.2 vteřiny. Ale nemusíme věřit všem našim soudům u elementárních částic. Tam se naopak občas stane, že se spleteme a celé je to jinak - a opět je z toho další Nobelovka v řadě - je to poměrně přirozený proces.

Možná to vypadá, že se vyhýbám hlavní otázce. Já myslím, že ne. Já se skutečne domnívám, že je hloupé si o částicích kolem nás myslet, že nemají svobodnou vůli. Podle mě ji má úplně vše. Nedá se to dokázat, takže se o to ani nepkouším. Ale věřit se v to dá. A věřte nevěřte, jakmile v to začalo více fyziků věřit také, pohnuli s fyzikou velkým kusem dopředu (vznikla kvantová machanika). Možná vznikne ještě lepší teorie. Nicméne víru ve svobodnou vůli částic není možné vyvrátit nijak. A zároveň je efektivní (a podle mě i v souladu s principem takzvané Occamovy břitvy) ji věřit nadále. Ukazuje se to jako účiné. Podotýkám (a snažil jsem se to osvětlit v předchozích odstavcích), že ve fyzice všemu pouze věříme. Nejsou důkazy. Ale v něco věříme fakt silně. To zas ano.

Víte, já jsem nábožensky věřící člověk. Věřím, že existuje stvořitel světa. Asi jsem smířený s tím, že očima jej nespatřím, ale vidím docela bezpečně důsledky jeho činů. Jít s uchem na stvořitele je pro mě stejně zvrácené, jako na vítr pouhým okem. Za to mi oko stačí na to, abych viděl ohýbat se stromy. A zároveň věřím, že lidé mají naprosto svobodnou vůli ve svém rozhodování. V našich kostelích se to občas táhne. Často si tam "odbýváme" tradiční poslechy mnoho let starých teorií, na které dnes již máme mnohem přesnější výklad. Ale ve svých hlaních myšlenkách jsou v principu stejné, jen si musíme uvědomit, že se mění doba. Mimochodem, má víra se nazývá Teoretická fyzika.

----
Pozn. pod čarou:
Posledním odstavcem nechci vyvolávat náboženskou kontroverzi. Ale právě naopak spíš poukázat na to, jak jsou pohledy mnoha směrů někdy sobě až neskutečně podobné (ne v kvalitě svých výroků, kterým máme věřit, ale v myšlnkách, na kterých stojí), ale pouze hovoří jiným "jazykem".


1 + 1 = 1 + 1
... a nebo taky ne

Offline

 

#7 03. 08. 2012 09:57 — Editoval Rumburak (03. 08. 2012 10:13)

Rumburak
Místo: Praha
Příspěvky: 8691
Reputace:   502 
 

Re: Svobodná vůle elementárních částic?

↑ jelena:
Ahoj,  jak se zdá, viz web , i názory na autorství výroku se různí - já na tom svém dosavadním nijak netrvám :-) .

Offline

 

#8 03. 08. 2012 12:09

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Svobodná vůle elementárních částic?

↑ Rumburak:

:-) jako majitelka státní zkoušky z věděckého komunizmu jsem samozřejmě četla zdroje (vážně) a je to tak (od slov "This second definition of freedom..."). Ale je pravda, že debata okolo autorství je vždy rozsáhlá a dost často směrem "nutnost čeho?"

Pro sekci Fyzika se mi však více líbí poslední odstavec kapitoly :-)

↑ rughar:

mé ukázky (příspěvek 5) měly potvrzovat, že na svobodnou vůli nevěřím (přesně je to poslední příběh), ale více bych to nerozváděla. Děkuji za podnětný příspěvek.

Zdravím v tématu a nejen.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson