Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 30. 09. 2012 21:55

etchie
Příspěvky: 159
Pozice: študent
Reputace:   
 

príklad na množiny

tento príklad by povahou skôr patril do sekcie "základná škola"
našiel som ho však vo VŠ zbierke, tak ho dávam do VŠ

Nech $A = \{1,2,3,4,5,6,7\}$, , $C= \{1,2,3,4,5\}$
Nájdite prvky množiny $(A \cap B) \div C$

výsledok podľa zbierky má byť $\{1,3,5,6\}$

podľa mňa zadanie príkladu je nesprávne, nič také ako operácia $\div$ na množinách neexistuje
aj keď tú operáciu chcem nahradiť niečím rozumnejším (rozdiel, prienik, zjednotenie), tak žiadaný výsledok neviem dostať
môj záver: zadanie aj výsledok sú úplne chybné

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) etchie)

#2 30. 09. 2012 22:07

Oxyd
Příspěvky: 614
Škola: MFF UK, teoretická informatika
Pozice: Student
Reputace:   31 
 

Re: príklad na množiny

Zdravím.

Symbolem $\div$ v množinovém kontextu se většinou myslí symetrická diference – $A \div B$ je množina těch prvků, co jsou v právě jedné z množin A, B. To odpovídá tomu výsledku, co tu uvádíš.


Mýlím se častěji, než bych chtěl. Pokud vám v mém příspěvku něco nehraje, neváhejte se zeptat.
Jsem stále mlád a je mi příjemnější tykání. :)

Offline

 

#3 30. 09. 2012 22:32

etchie
Příspěvky: 159
Pozice: študent
Reputace:   
 

Re: príklad na množiny

↑ Oxyd:

ďakujem, to som ani netušil.
v bežnej množinovej problematike som to nikde nenašiel. ale zas som o malý kúsok múdrejší.

Offline

 

#4 01. 10. 2012 18:17

etchie
Příspěvky: 159
Pozice: študent
Reputace:   
 

Re: príklad na množiny

↑ Oxyd:

pre úplnosť, existujú ešte najaké ďalšie množinové operátory okrem 4 hore uvedených ?

Offline

 

#5 01. 10. 2012 21:20

Oxyd
Příspěvky: 614
Škola: MFF UK, teoretická informatika
Pozice: Student
Reputace:   31 
 

Re: príklad na množiny

Napadá mě kartézský součin a potence. Například pro A = { 1, 2, 3 }, B = { a, b }, je kartézský součin $A \times B = \{ (1, a), (1, b), (2, a), (2, b), (3, a), (3, b) \}$ – množina všech uspořádaných dvojic, jejichž první prvek je z první množiny, druhý prvek z druhé. Potenční množina je množina všech podmnožin, například $2^A = \mathcal{P}(A) = \{ \emptyset, \{1\}, \{2\}, \{3\}, \{1, 2\}, \{1, 3\}, \{2, 3\}, \{1, 2, 3\}\}$$2^A$ a $\mathcal{P}(A)$ jsou asi tak dva nejoblíbenější zápisy potenční množiny.

Je i spousta jiných „operací“, ale kartézský součin a potenční množina mi přijdou asi nejčastější. Bývá zvykem v učebnicích potřebné zápisy náležitě zadefinovat, než se s nima začne něco dělat (už jen proto, že snad každý matematik používá jinou značku pro některé operace), takže se po nich nemusíš shánět teď rovnou.


Mýlím se častěji, než bych chtěl. Pokud vám v mém příspěvku něco nehraje, neváhejte se zeptat.
Jsem stále mlád a je mi příjemnější tykání. :)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson