Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.
Nástěnka
❗22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
❗04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
❗23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.
Nejste přihlášen(a). Přihlásit
Zdravím vás,
Mám tady takový menší problém s dvěma grafy.
Předpis fukncí zní: f(x)= 1- 1/(x-1)^4 (to ^4 znamená na čtvrtou)
2. funkce zní takto: f(x) = ||x-1|/|x-2||
Byl by někdo tak ochoten a poradil mi s těmito grafy? Budu rád za jakoukoliv vaši pomoct, bylo by také dobré sem dát nějaké názorně obrázky, děkuji.
Zdravím :-)
Co se týče první funkce, je problém nakreslit ? neměl by být :-)
Co se týče druhé funkce, platí, že aboslutní hodnota čitele a jmenovatele se rovná aboslutní hodnotě celého zlomku.
Offline
↑ Alivendes:
A co brání studentům na střední škole, aby si vzali třeba čtverečkovaný papír, udělali si tabulku o dvou řádcích (x a y) a postupně si počítali podle předpisu funkce "body" grafu.
To je zvolili si x a k tomu vypočítali y a dali jako jeden sloupeček do tabulky.
Takto to udělali pro "několik" x a spočítaných y (pokud je ve funkci nějaké dělení obsahující x nezapomněli popřemýšlet jaké hodnoty nabude y, když výraz ve jmenovateli bude 0) a potom jednotlivé sloupečky (body) vynesli do grafu a ty potom spojili hladkou čárou (respektive několika hladkými čarami).
Offline
kolega Honzc napsal(a):
A co brání studentům na střední škole, aby si vzali třeba čtverečkovaný papír, udělali si tabulku o dvou řádcích (x a y) a postupně si počítali podle předpisu funkce "body" grafu.
:-) třeba my jsme to měli jako striktně zakázaný postup (od Александры Макаровны). Uznávala jedině transformaci grafu. Zdravím.
Offline
↑ Alivendes:
:-) i my (teď se to hodí jako pouťová atrakce). Zajímavé je, zda problém dořešil i autor problému.
Offline
↑ Fuckiers:
Zdravím,
abych se přidal, i my jsme museli grafy posouvat atd. Počítat body je naprostá hloupost (u polonymu pátého řádu bych byl vážně zvědavý, jak by se takový graf konstruoval)... Tedy bych rád vzkázal autorovi, že bude-li mu někdo radit podobnou věc, ať ho rovnou kopne do příslušných míst...
Nicméně, přijde mi, že dotaz zůstal úplně nezodpovězen...
No, jak radil Alivendes ke grafu první funkce, je třeba vědět, jak vypadá funkce . Všechny grafy mají určitá pravidla pro jejich posouvání, uzavírání se atd. Já ti sem můžu napsat, jak bych podobnou věc řešil já.
Mám předpis funkce . Předně bych si přepsal tento předpis tak, abych měl jako první výraz s
. Tohle není žádná nutnost, ale pro vysvětlení zde se to bude hodit. Dostanu tedy výraz:
No a přesně v tuto chvíli přichází na věc graf funkce . Tento graf se zkontruuje (netušíš-li jak, na konci mého příspěvku k tomu bude pár poznámek).
Tento graf však ještě není náš chtěný graf. Nyní se zaměříme na . Tento předpis znamená, že graf, který už máme, posuneme doprava nebo doleva o jedničku. Jak to ale udělat? No, Vězměne si určitý bod
. Tento bod není definovaný pro první graf. Pro druhý graf nebude definovaný bod
, že? Tedy graf se posnue o jedničku doprava (abychom bod, kterým neprochází funkce, měli v jedničce).
A co dál? Inu, před celou závorkou máme mínus: . To znamená, že z každé záporné hodnoty uděláme kladnou a z každé kladné zápornou. Jelikož máme pouze kladné hodnoty, dostaneme graf, kde budou samé záporné hodnoty. A jak přesně graf nakreslit? Musí být s tím minulým symetrický podle osy x (tak chápeme znaménko mínus - jako symetričnost podle osy x).
Poslední krok je přičtená jednička (proto jsem ji psal nakonec): . To už bude náš výsledný graf funkce. Vezmeme tedy náš poslední graf a ke každému bodu přičteme jedničku - tj. posuneme ho o 1 vzhůru. Tím jsme dostali finální graf, který jsme chtli nakreslit.
========
Ohledně 1/x^4
Offline