Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 22. 11. 2008 11:08

Olin
Místo: Brno / Praha
Příspěvky: 2823
Reputace:   81 
 

Vysoké školy

Zdravím vás, kolegové.

Bohužel (naštěstí?) se již blíží konec mého studia na gymnáziu. Je mi poměrně jasné, že na vysoké škole se budu věnovat matematice či fyzice či obojemu zároveň (nejpravděpodobnější možnost). Co mě však trápí, je následující volba:

PřF MU vs. MFF UK

Vzhledem k tomu, že bydlím v Brně, je pro mě samozřejmě jednodušší první možnost. Samozřejmě když se o tom bavím s různými lidmi, tak všichni mě přesvědčují, že mám jít k nim. Co je lepší? Budu vděčný za každou radu, zvláště za nějakou řádně zdůvodněnou.


Matematika = královna věd. Analýza = královna matematiky. (Teorie množin = bohatství matematiky.)
MKS Náboj iKS

Offline

 

#2 22. 11. 2008 12:26

Kondr
Veterán
Místo: Linz, Österreich
Příspěvky: 4246
Škola: FI MU 2013
Pozice: Vývojář, JKU
Reputace:   38 
 

Re: Vysoké školy

Kam jít? No to je jednoduché,  do Brna! :o)

Co se mi na PřF líbí je taková "rodinná atmosféra" -- rozumné počty studentů v předmětech, vesměs vstřícní učitelé (aspoň ti, na které jsem narazil). Navíc MFF je pokud vím stále rozeseta po celé Praze, zatímco brněnští matematici a fyzici vytěsnili ostatní složky PřF do Bohunic a sami zůstali v botanické zahradě, což by pro tebe znamenalo spoustu ušetřeného času na ježdění/chození po městě.


BRKOS - matematický korespondenční seminář pro střední školy

Offline

 

#3 22. 11. 2008 12:47

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Vysoké školy

↑ Kondr:

Nevím kolik je u vás rozumný počet, řekl bych, že u nás na obecné fyzice na matfyzu nás není nijak extrémně moc (ve druhém ročníku pod stovku). Nevím ale jak to je s počty teď, co zrušili přijímací zkoušky, asi to bude horší.

MFF je rozeseta po praze, ale já jako fyzik třeba střídám jen dvě místa - Karlov a Tróju, matematici asi budou hodně v Karlíně a informatici na Malé Straně. A pak je teda tělocvik v Hostivaři, to je daleko snad od všeho :-)

↑ Olin:

Nemůžu srovnávat s PřF MU, protože o ní nic nevím, ale se studiem fyziky na matfyzu jsem spokojený :-)

Offline

 

#4 23. 11. 2008 16:59

Saturday
Einstein
Příspěvky: 813
Škola: MFF UK
Reputace:   
Web
 

Re: Vysoké školy

↑ Kondr: Myslím, že to, co jsi řekl, by se dalo říci i o MFF.

S tím rozházením to není až tak horké, přejíždím jen jeden den a trvá to asi deset minut (tělocvik nepočítám, ty mohou být na různých místech). Neřekl bych, že toto může sloužit jako nějaký větší argument proti MFF.

↑ Olin: A po názorech výše jsi tam, kde jsi byl ;-)


Lasciate ogni speranza. | Podílí se na Encyklopedii Fyziky (http://fyzika.jreichl.com) | Oblíbený IT projekt http://online-domain-tools.com

Offline

 

#5 23. 11. 2008 17:24

Olin
Místo: Brno / Praha
Příspěvky: 2823
Reputace:   81 
 

Re: Vysoké školy

↑ Saturday:
No právě.


Matematika = královna věd. Analýza = královna matematiky. (Teorie množin = bohatství matematiky.)
MKS Náboj iKS

Offline

 

#6 23. 11. 2008 18:49

Kondr
Veterán
Místo: Linz, Österreich
Příspěvky: 4246
Škola: FI MU 2013
Pozice: Vývojář, JKU
Reputace:   38 
 

Re: Vysoké školy

↑ Olin: Je jasné, že obě školy mají dobrou úroveň a těžko tvrdit, že nějaká je ve všech ohledech lepší. Kdyby tě bavila algebra, nebo přímo algebraická teorie čísel, rozhodně bych doporučil Brno -- prof. Kučera je v tomto oboru uznávaný i na mezinárodní úrovni a jeho přednášky stojí za to.

Tebe ale víc zajímá analýza, tam nemám dost informací na objektivní porovnání. V Brně učí základní kurz prof. Došlý, který je pokud vím také známý i mimo ČR (http://is.muni.cz/zivotopisy/cv.pl?lang … varianta=1) a jeho přednášky mi připadají zajímavé i jako informatikovi bez hlubšího vztahu k analýze.

Co se týče fyziky, tak tak si vybavuju jen předmět Zajímavá fyzika s docentem Tycem, který taky určitě stojí za zapsání
http://www.physics.muni.cz/~tomtyc/zajfyz.html

Vlastně tady obhajuju fakultu, na které nestuduju :o) Osobně mi ve vyvažování Brno -- Praha pomohla finanční otázka: stipendium od JM kraje vs. cena kolejí/privátu v Praze (a samozřejmě fakt, že jsem chtěl od matiky utéct k něčemu praktičtějšímu, ale ne o moc, a informatika je lepší v Brně už jen tím, že je tu informatiků víc).


BRKOS - matematický korespondenční seminář pro střední školy

Offline

 

#7 23. 11. 2008 20:42 — Editoval kaja.marik (23. 11. 2008 21:26)

kaja.marik
Veterán
Příspěvky: 1915
Reputace:   57 
 

Re: Vysoké školy

Obě školy jsou kvalitní, já bych počítal s tím, že v Praze je draze a člověk by asi musel často chodit na brigády, v Brně bude pro Brňáka víc času studovat a pařit, nebo kromě přírodovědy studovat ještě na lesního inženýra

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson