Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 21. 10. 2012 09:54 — Editoval mikl3 (21. 10. 2012 09:55)

mikl3
Příspěvky: 2635
Škola: FS ČVUT (12-16, TZSI, Bc.)
Pozice: Studuji magisterske
Reputace:   78 
 

titrační metoda, určení konc. kys.

Ahoj,
na přednášce z chemie na vysoké škole nám vážený pan docent ve svém výukovém videu názorně předváděl zjišťování konc. kys. pomocí titrační metody. Ovšem řekl jasně: "přidávejte roztok kyseliny až bude barva červená". Snad nemusím psát ty věci okolo. Já jsem žil v tom, že pro stanovení co nejpřesnější (podle našeho názoru na barvu) koncentrace je potřeba docílit barvy suché cibulové slupky (což je ještě dávno před sytou červenofialovou, kterou zmiňoval pan docent).
Koukám, že mám zase problémy vyjádřit, co vlastně chci vědět :D
V titrovaném roztoku byl přidán fenolftalein, látky byly hydroxid sodný a kys. chlorovodíková.

Otázky: jaká barva indikátoru odpovídá změně jeho pH v tomto případě (musím uvést koncentrace, aby bylo možné odpovědět?)? můžeme obecně říct, že barva bude pro (při použití stejného indik.) přibližně stejná pro různé koncentrace různých kyselin?

žádný přeborník v chemii (jako i jinde) nejsem :), ale zajímalo by mě to

Offline

 

#2 21. 10. 2012 10:03

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: titrační metoda, určení konc. kys.

Zdravím,

pokud bude silně kyselé prostředí, tak barva je taková (levý sloupec) (což je skoro přetitrováno a odpovídá silné kyselině jako je HCl).

Jak moc se tomu říká červená, to nevím. Také bych řekla sytá oranžová (vyvařena cibulová slupka na Velikonoce). On ten přechod je tak výrazný, že se nepřehledné.

na přednášce z chemie na vysoké škole

:-) nějak jsem přehlédla, kdy se maturovalo?

Offline

 

#3 21. 10. 2012 10:37

mikl3
Příspěvky: 2635
Škola: FS ČVUT (12-16, TZSI, Bc.)
Pozice: Studuji magisterske
Reputace:   78 
 

Re: titrační metoda, určení konc. kys.

↑ jelena: no už před nějakou dobou (před tou nejkratší možnou a nebylo to v mém případě stylem: spadané listí maturitu jistí :)) asi jsem se o tom nikde nezmiňoval, to je pravda, klidně to nějak rozvedu, ale asi v zapomněnkách, né tady

k dotazu -
takže barva (odstín) může být různý v závislosti na koncentraci kyseliny a typu kyseliny a snažíme se vždy docílit co nejjemnějšího odstínu, neboli kdy už nedochází k neutralizaci, takže kyselé prostředí "nemizí", ale zbarvuje nám indikátor?

Offline

 

#4 21. 10. 2012 11:21

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: titrační metoda, určení konc. kys.

↑ mikl3:

prostuduj, prosím, nějaké materiály okolo analytiky a acidobazických indikátorů (našel jsi něco? Co doporučuje škola). On ten celý princip je založen na tom, že indikátor mění svou strukturou v závislosti na pH roztoku a to se projeví změnou barvy. Samotný okamžik neutralizace je opravdu okamžik a ten se projeví odbarvením růžové barvy roztoku NaOH v baňce. Další kapka HCl už vytváří kyselé prostředí.   

snažíme se vždy docílit co nejjemnějšího odstínu

spíš docílit co nejvíce ostrého a lidským okem zachytitelného barevného přechodu.

Klidně systematicky rozveď :-)

Offline

 

#5 21. 10. 2012 12:12

houbar
Moderátor
Příspěvky: 914
Škola: UPCE, KonzPCE
Pozice: student
Reputace:   42 
 

Re: titrační metoda, určení konc. kys.

Zdravím.
A já bych titroval obráceně. Do baňky kyselinu a FFT, do byrety hydroxid. Po první kapce, která způsobí zbarvení trvalé, zastavit.

OT: Někde lze dělat titrace spektrometricky, to je paráda ... :-)


Doučím M, Ch v okolí Pardubic
Press any key to continue. Alt + F4?

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson