Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 29. 10. 2009 15:43

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

de Morganova pravidla

Dobrého odpoledne přeji,

je v tom nějak zakopaný pes, už asi hodinu se snažím nějak matematicky dokázat jedno z de M. pravidel. Jedno bylo v pohodě, druhé nějak ne a ne vyjádřit.

Zadání:

Mějme množiny $S, A_\alpha, \alpha \in I$, kde $I \neq \empty.$ Pak platí:
$S - \bigcap_{\alpha \in I} A_\alpha = \bigcup_{\alpha \in I}(S - A_\alpha).$
(nějak neumím vysázet rozdíl množin)

Asi by se to mělo dokazovat přes oboustrannou inkluzi, případně jen jednostrannou s ekvivalentními kroky - takže nebude té druhé třeba (resp. bude se pouze číst "odzadu"). Chtěl jsem nějak začít, ale nevím, jak ty množiny vyjádřit.

Návody na internetu jsem četl, ale nějak z toho nejsem chytrej. Došel jsem akorát k tomuto:

Beru libovolný prvek z levé strany. Patří do S ($x \in S$) a zároveň nepatří do průniku, takže nenáleží do A_1 nebo do A_2 nebo do A_3, ..., takže patří do sjednocení doplňků $\bigcup_{\alpha \in I} A^{\prime}_{\alpha}$, pokud to tedy patří do S i do tohoto sjednocení, patří to do $\bigcup_{\alpha \in I}(S - A_\alpha).$

Je to nějaké kostrbaté a hlavně ten první úkon (průnik -> doplněk) bych u zkoušky asi nějak neobhájil logicky.

Teď na to s odstupem několika minut koukám a nejspíš to zní i logicky, proto bych rád nějaké komentáře/rady, jak nějak ten důkaz zaonačit, děkuji.

Offline

 

#2 29. 10. 2009 16:17 — Editoval BrozekP (29. 10. 2009 23:35)

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: de Morganova pravidla

Pokud tomu dobře rozumím, tak doplňkem myslíš doplňek do množiny $S$, tedy $S\setminus A=A'$. Pak ale nechápu

pokud to tedy patří do S i do tohoto sjednocení, patří to do $\bigcup_{\alpha \in I}(S - A_\alpha)$.

to je pak automaticky splněno, když je to to samé.

Místo formulací "patří do ... nebo do ... nebo do ..." bych volil formulaci "existuje $\alpha$ takové, že $x\in A_\alpha$". Takže celý důkaz by vypadal takto:

Nechť $x\in S\setminus\bigcap_{\alpha\in I}A_\alpha$. $x$ je tedy prvkem $S$ a není prvkem $\bigcap_{\alpha\in I}A_{\alpha}$, existuje tedy $\beta$ takové, že $x\not{\in}A_\beta$. To znamená, že $x$ je prvkem $S\setminus A_\beta$ a tedy i prvkem sjednocení $\bigcup_{\alpha\in I}(S\setminus A_\alpha)$.

Opačně nechť $x\in\bigcup_{\alpha\in I}(S\setminus A_\alpha)$. Existuje tedy $\beta$ takové, že $x\in S\setminus A_{\beta}$. To ale znamená, že $x\not\in A_\beta$. Nemůže proto být ani prvkem průniku $\bigcap_{\alpha\in I}A_\alpha$. Proto musí být prvkem $S\setminus\bigcap_{\alpha\in I}A_\alpha$.

Edit: Ještě upozornění - nikde se neřeklo, že $I$ je spočetná množina, nemůžeš tedy obecně vyjmenovat všechny $A_\alpha$ jako $A_1$, $A_2$, $A_3$, ...

Offline

 

#3 28. 10. 2012 11:14 — Editoval nakoolla (28. 10. 2012 11:15)

nakoolla
Zelenáč
Příspěvky: 7
Škola: IES FSV UK
Reputace:   
 

Re: de Morganova pravidla

↑ Pavel Brožek: mohla bych se, prosím, zeptat, jak se v tom důkazu vzalo to $\beta $ a proč nemůže být x ani prvkem průniku? Snažila jsem se to i nakreslit, ale nějak to nechápu. Díky moc.

Offline

 

#4 28. 10. 2012 11:31 — Editoval Pavel Brožek (28. 10. 2012 11:31)

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: de Morganova pravidla

↑ nakoolla:

$\beta$ je označení pro ten index, pro který platí $x\not\in A_\beta$. Mohl jsem ho klidně označit jinak, to prostě byla moje volba značení.

Kdyby x bylo prvkem $\bigcap_{\alpha\in I}A_\alpha$ pak přece nemůže být prvkem $S\setminus\bigcap_{\alpha\in I}A_\alpha$

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson