Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.
Nástěnka
❗22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
❗04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
❗23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.
Nejste přihlášen(a). Přihlásit
Zdravím,
moc nevím, jak postupovat v tomto příkladu.
Jaká musí být navážka(popř.objem) obsahujícího 12% (mim) NaOH (hustota= 1130,9 kg*m-3) abychom po jeho zředění v odměrné baňce na objem 250 ml spotřebovali na titraci alikvotního podílu 50 ml na indikátor methylovou oranž 25 ml 0,05 mol/l H2SO4?
Nejdříve jsem si napsala rovnici a vyčíslila:
2NaOH + H2SO4 = Na2SO4 + 2H2O
poté jsem se pokusila vypočítat počet molů NaOH
n(NaOH) : n(H2SO4) = 2 : 1
n (NaOH) = 2* n(H2SO4)
n (NaOH) = 2* c(H2SO4) * V(H2SO4)
n(NaOH) = 2* 0,05 * 25*10-3
n (NaOH) 2,5*10-3 mol
a poté hmotnost NaOH:
m= n*M = 2,5*10-3 * 40 = 1g
Ale v této fázi netuším jak postupovat.. Mohl by mi prosím někdo poradit, jaký je další krok k výsledku?
Napadlo mě využít hmotnostní zlomek, když už znám, kolik tam bude gramů NaOH.
w= m(látky)/m(roztoku)
0,12=1/m(roztoku)
m(roztoku) = 8,3 g
a poté spočítat objem
V= m/ ρ = 8,3/1,1309= 9 ml
Ale to mi vyšlo špatně, a hlavně, zřejmě ani nechápu jak počítat s alikvótním podílem.
Děkuji moc za radu.
Offline
Postup při titrování (dobré si uvědomit):
Navážíme hydroxid.
Rozpustíme ho v odměrné baňce v 250ml vody (dest.)
Z odměrné baňky odebereme 50ml roztoku a přendáme ho do titrační baňky
V titrační baňce bude pětina navážky, protože jsme z odměrné baňky odebrali jen pětinu (250/50) vzorku. Výsledek proto ještě nutno znásobit pěti, říká se tomu taky faktor ředění a dost často se na to zapomíná (vlastní zkušenost z ChO...)
Offline
Děkuji,
konečně jsem asi pochopila alikvótní podíl :)
jenom si potřebuji ujasnit.. ta vypočítaná hmotnost hydroxidu, ten 1gram je správně? a ten budu rozpouštět v 250ml vody? Nebo ten hydroxid s vodou mají dát objem 250ml?
Je mi to pořád nejasné.
Děkuji
Offline
Já se omlouvám, ale vlastně vůbec nechápu, co mi má říct tato věta:
Jaká musí být navážka(popř.objem) obsahujícího 12% (mim) NaOH (hustota= 1130,9 kg*m-3) abychom po jeho zředění v odměrné baňce na objem 250 ml
ta zadaná hustota je hustota toho mého 1 gramu, nebo je to hustota roztoku, ve kterém je rozpuštěn hydroxid?
a po pravdě, ani těch 12% nevím, co mi má říci.
Nikdy jsem netitrovala a laboratoře mám až příští semestr, a nedokážu si představit jak to vůbec probíhá.. :)
Offline
Zdravím,
Jaká musí být navážka (popř.objem) obsahujícího 12% (mim) NaOH (hustota= 1130,9 kg*m-3)
doplním kolegu ↑ houbar:. K dispozici máš 12% roztok NaOH, který budeš nejdřív ředit v odměrné baňce. Nemáš čistý suchy NaOH, ale už rozpuštěný v roztoku. Potom ze zředěného roztoku odebereš alikvotni podíl 50 ml do titrační baňky a budeš titrovat kyselinou.
Tedy Ty při výpočtu půjdeš od konce - "spotřebovali na titraci alikvotního podílu 50 ml na indikátor methylovou oranž 25 ml 0,05 mol/l H2SO4"?
Vypočteš koncentraci roztoku, co se titroval (vstupoval do reakce). Tohoto roztoku bylo odebráno 50 ml z baňky o objemu 250 ml, tedy v objemu 250 ml bude 5násobný obsah molů, než se titrovalo v reakci.
A tento počet molů je třeba získat z původního roztoku, co máš k dispozici (tedy 12%). Podaří se? Děkuji.
Offline
↑ jelena:
také zdravím,
mám pocit, že mně se už to nepodaří vypočítat nikdy :)
n (NaOH) 2,5*10-3 mol (je aspoň toto vypočítané správně?)
poté tedy v objemu 250ml = 2,5*10-3 * 5= 0,0125mol
a poté trojčlenkou:
12%.....x
100%...0,0125
x/0,0125 = 100/12
x=0,104 mol
M= 40 g/mol
m = x*M
m= 0,104*40 = 4,16 g
a kdybych chtěla vypočítat objem tak použiji tu uvedenou hustotu:
V= 4,16/1,1309= 3,68 ml
Jinak moc děkuji, za vysvětlení, pořád jsem si myslela, že mám ty "pecičky" hydroxidu sodného a potom jsem nechápala tu hustotu ani ty procenta :) Děkuji
Offline
↑ Sydnney:
není za co, pecičky tedy nemáš :-) Ale toto není dobře:
a poté trojčlenkou:
12%.....x
100%...0,0125
12 % hmotnostních je rozpuštěná NaOH v roztoku, tedy 100 % bude hmotnost roztoku. Potom 0,0125 mol je látkové množství, tedy pro použití v trojčlence s hmotnostními procenty musí být přepočteno na hmotnost a trojčlenka bude:
0,0125*Mr(NaOH) (g) činí 12 % v roztoku, co máme k dispozici.
x (g) 100 % (hmotnost roztoku).
x=100*0,0125*Mr(NaOH)/12 (g roztoku potřebujeme pro přípravu). Tuto hmotnost roztoku můžeme přepočíst na objem (ve vzorci chybu nemáš).
Až to dopočteš, tak zkus překontrolovat od začátku - vezmeš vypočtené množství 12% roztoku, zředíš na 250 ml, odebereš z toho 50 ml a titruješ 25 ml 0,05 M H2SO4. A nahlas, prosím, jak to dopadlo, děkuji :-)
Offline
↑ jelena:
děkuji :)
Je možné, že to vyšlo stejně?
(0,125*40)=0,5g...12%
x..........................100%
x=4,16g
A tedy od začátku (doufám, že už neudělám žádnou chybu:))
Vezmu si 0,5g 12% roztoku. Jeho látkové množství vypočítám jako n=m/M = 0,5/40 = 0,0125 mol
0,0125 mol ve 250 ml
y....................50ml
y=2,5*10-3 mol v 50 ml
c=n/V = 2,5*10-3/50*10-3 = 0,05
2NaOH + H2SO4 = Na2SO4 + 2H2O
n(NaOH) : n(H2SO4) = 2 : 1
V(NaOH)*c(NaOH) : V(H2SO4)*c(H2SO4= 2
0,05*0,05 : 0,025:0,05 =2
2,5*10-3 : 1,25*10-3= 2
2=2
Tak bych řekla, že to vyšlo správně :) Doufám, že i Vy budete stejného názoru ;) Moc děkuji
Offline
↑ Sydnney:
:-) možné je všechno. V příspěvku 6 máš shodou náhod nedobře sestavenou trojčlenku:
12%.....x
100%...0,0125
x/0,0125 = 100/12
x/0,0125=12/100 - tak? To jen na vysvětlení, jak vyšlo.
tedy od začátku (doufám, že už neudělám žádnou chybu:))
Vezmu si 4,16 g 12% roztoku, který obsahuje 0,5 g NaOH. Jeho látkové množství vypočítám jako n=m/M = 0,5/40 = 0,0125 mol NaOH v roztoku
0,0125 mol ve 250 ml
y....................50ml
y=2,5*10-3 mol (v 50 ml) a toto množství reaguje s 25 ml 0,05 mol/l H2SO4. Tak bych to dokončila.
Offline
↑ jelena:
ach jo, zase chyba :( No zkusím vypočítat obdobné příklady tohoto typu, abych si to celé ujasnila. Myslím, že teď už ani já další chybu nemůžu udělat..snad.. :)
Moc děkuji za Váš čas a omlouvám se, že jsem tak pomalu chápající člověk..:(
Offline