Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 04. 11. 2012 22:01

lednak
Zelenáč
Příspěvky: 4
Reputace:   
 

Šablona pro šikmý řez trubky

Potřeboval bych si na papír narýsovat šablonu, kterou bych mohl obalit kolem trubky a podle ní uříznout trubku pod určitým úhlem. Myslím, že by to měla být "rozvinutá elipsa", tedy sinusovka. Ideální by bylo, kdyby mi ji mohl nakreslit třeba excel jako graf. Daný je průměr trubky a úhel roviny řezu k ose.

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) lednak)

#2 05. 11. 2012 08:01 — Editoval Honzc (05. 11. 2012 09:03)

Honzc
Příspěvky: 4551
Reputace:   241 
 

Re: Šablona pro šikmý řez trubky

Offline

 

#3 05. 11. 2012 09:32

lednak
Zelenáč
Příspěvky: 4
Reputace:   
 

Re: Šablona pro šikmý řez trubky

Děkuji, to je schůdné řešení.
Můj záměr byl nechat to vykreslit Excelem, ale neumím dát dohromady tabulku hodnot, ze které by se ten graf nakreslil ve správném měřítku.
Osa x pod sinusovkou by měla délku $2 \cdot \pi \cdot  r$, vrchol sinusovky na ose y by měl mít hodnotu $(\sin \alpha \cdot 2r/\cos \alpha)/2$, alespoň tak jsem si to nějak odvodil. Ale jak tím proložit sinusovku pro Excel?

Offline

 

#4 05. 11. 2012 11:10

Honzc
Příspěvky: 4551
Reputace:   241 
 

Re: Šablona pro šikmý řez trubky

↑ lednak:
V Excelu to samozřejmě jde.
Použiješ graf XY bodový.
Na obrázku máš napsané, co ve které buňce je. Aby se ti to zobrazilo ve stejném měřítku na ose x a ose  y (ještě ne 1:1), tak vypočítáš a- výpočet v buňce B1.
Až ti to vykreslí graf, tak dáš stejné hodnoty minim a maxim pro jednotlivé osy (minimuma budou 0) a budeš ten graf "natahovat" tak dlouho, až obast grafu bude čtverec.
To pak můžeš vykreslit a a pohrát si s tím, třeba na kopírce, aby to odpovídalo měřítku 1:1.

Offline

 

#5 07. 11. 2012 21:07

lednak
Zelenáč
Příspěvky: 4
Reputace:   
 

Re: Šablona pro šikmý řez trubky

Díky Honzovi, trubka je uříznuta a všechno sedlo jak má.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson