Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 04. 11. 2012 15:52

Sajmon9114
Příspěvky: 60
Reputace:   
 

Nerovnice s parametrem

Ahoj, potřeboval bych poradit s následujícím příkladem, stále mi vychází jiný výsledek, než by měl, ale myslím si, že postup mám snad správný, takže asi vycházím z nějakéo špatného předpokladu.

Zadání je:
Určete hodnoty parametru m, pro které jsou řešením rovnice všechna reálná čísla:
$\frac{x^2-mx-2}{x^2-3m+4}>-1$
Po úpravách mi vychází $\frac{2x^2-mx-3m+2}{x^2-3m+4}>0$, což by snad mělo být dobře. Dále jsem počítal s tím, že by čitatel i jmenovatel měli být pro $\forall x>0$, přičemž jsem vyloučil druhou možnou variantu, a to že čitatel i jmenovatel jsou pro $\forall x<0$, protože obě tyto paraboly mají ve vrcholu minimum. No a když mají být řešením rovnice všechna reálná čísla, předpokládal jsem, že diskriminanty obou kvadratických funkcí jsou $<0$ z toho důvodu, aby obě paraboly ležely celé nad osou x. Jenomže vždy docházím k výsledku, který se neshoduje se správným. Příklad by měl totiž vyjít $m\in (-7;1)$, mně ale stále vychází $m\in (-24,5;0,65)$. Tak kdybyste někdo věděl, co s tím, byl bych vděčný :)

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) Sajmon9114)

#2 04. 11. 2012 21:45

nejsem_tonda
 
Příspěvky: 649
Reputace:   54 
 

Re: Nerovnice s parametrem

Cau,
pokud temi cisly $-24.5$ a $0.65$ myslis $-12\pm4\sqrt{10}$, pak to mas spravne.

Je ale nutne jeste overit, jestli se muze nebo nemuze stat, ze obe kvadraticke funkce (ta v citateli i ta ve jmenovateli) maji oba koreny stejne, tj. meni znamenko ve stejnych bodech. Sice se zjisti, ze to nastat nemuze, ale je nutne to k reseni dodat.


Znate videa a ucebnici?

Offline

 

#3 04. 11. 2012 21:52

nakoolla
Zelenáč
Příspěvky: 7
Škola: IES FSV UK
Reputace:   
 

Re: Nerovnice s parametrem

↑ Sajmon9114: Dneska jsem to taky počítala a vyšlo mi to stejně jako tobě. Ten výsledek musí být podle mě špatně

Offline

 

#4 04. 11. 2012 22:20

Sajmon9114
Příspěvky: 60
Reputace:   
 

Re: Nerovnice s parametrem

nejsem_tonda napsal(a):

Cau,
pokud temi cisly $-24.5$ a $0.65$ myslis $-12\pm4\sqrt{10}$, pak to mas spravne.

Je ale nutne jeste overit, jestli se muze nebo nemuze stat, ze obe kvadraticke funkce (ta v citateli i ta ve jmenovateli) maji oba koreny stejne, tj. meni znamenko ve stejnych bodech. Sice se zjisti, ze to nastat nemuze, ale je nutne to k reseni dodat.

Díky za ověření, tu možnost stejných kořenů jsem taky zkoušel, zapomněl jsem se o tom jenom zmínit :D

Offline

 

#5 04. 11. 2012 22:27

Sajmon9114
Příspěvky: 60
Reputace:   
 

Re: Nerovnice s parametrem

nakoolla napsal(a):

↑ Sajmon9114: Dneska jsem to taky počítala a vyšlo mi to stejně jako tobě. Ten výsledek musí být podle mě špatně

Taky z IESu? :D Asi to má pan kolega špatně ;)

Offline

 

#6 04. 11. 2012 23:21

Arabela
Příspěvky: 1927
Reputace:   181 
Web
 

Re: Nerovnice s parametrem

Ahoj ↑ Sajmon9114:,
výsledok, ktorý oni uvádzajú, určite nie je dobrý. Stačí si dosadiť za m číslo -8 a presvedčiť sa, že daná nerovnosť je aj v tomto prípade splnená pre všetkz reálne čísla...


server.gphmi.sk/~domanyov

Offline

 

#7 05. 11. 2012 08:50

Sajmon9114
Příspěvky: 60
Reputace:   
 

Re: Nerovnice s parametrem

Zkoušel jsem tam taky dosazovat, ale ty výsledky vždycky seděly, tak jsem si jenom nebyl jistý, jestli mám správný postup :)

Offline

 

#8 05. 11. 2012 11:20 — Editoval Rumburak (05. 11. 2012 11:34)

Rumburak
Místo: Praha
Příspěvky: 8691
Reputace:   502 
 

Re: Nerovnice s parametrem

Ahoj.

Jak už Tě upozornil kolega ↑ nejsem_tonda:, nemáš to celé (přinejmenším po formální stránce).

Postupoval bych ale trochu jinak.

Má-li nerovnost

(1)         $\frac{x^2-mx-2}{x^2-3m+4}>-1$ 

být splněna pro každé reálné $x$, potom především jmenovatel zlomku v (1) nesmí mít reálný kořen, protože kdyby měl reál. kořen $r$,
pak pro $x=r$ by zlomek nebyl definován a tedy by ani nemohla být splněna nerovnost (1).

Odtud dostáváme první podmínku

(2)          $-3m + 4 > 0$  .

Je-li splněna, potom i jmenovatel zlomku v (1) je kladný a můžeme jím tuto nerovnost vynásobit a tím dostat

(3)            $2x^2-mx-3m+2>0$

a odtud  $D(m) < 0$ ,  kde $D(m)$  je diskriminant kvadr. polynomu tvořícího levou stranu v (3),  takže

(4)              $-12 - 4\sqrt{10} < m < -12 + 4\sqrt{10}$ ,

jak patrně vyšlo i Tobě .

Výsledným řešením úlohy tedy bude řešení soustavy nerovnic  (2), (4), což už jsem podrobně neprováděl.

Offline

 

#9 05. 11. 2012 11:37

nejsem_tonda
 
Příspěvky: 649
Reputace:   54 
 

Re: Nerovnice s parametrem

↑ Rumburak:

kdyby měl kořen $r$, pak pro  by zlomek nebyl definován a tedy by ani nemohla být splněna nerovnost (1)

Je pravda, ze bychom meli byt opatrnejsi. Ono neni moc jasne, jak presne zadani zni. Sajmon v zadani pise, ze ma platit rovnice... to bychom nemeli vubec zadne reseni. Pokud by pozadavek v zadani byl, ze nerovnost ma platit pro vsechna realna cisla, pro ktera ma leva strana smysl, pak by bylo potreba overovat, zda muzou mit obe kvadraticke funkce stejne koreny. Je-li v zadani, ze nerovnost ma platit pro vsechna realna cisla, pak souhlasim s Rumburakem.


Znate videa a ucebnici?

Offline

 

#10 05. 11. 2012 12:46 — Editoval Sajmon9114 (05. 11. 2012 12:47)

Sajmon9114
Příspěvky: 60
Reputace:   
 

Re: Nerovnice s parametrem

Zadání bylo doslova právě takové, jaké jsem napsal :) Taky mi přijde trochu nejasné, co se dá dělat :D Ale kdybychom ověřovali, zda nemají funkce stejné kořeny, pro m by nám pak vyšly, nemýlím-li se, dvě hodnoty, přičemž ve výsledku je interval, takže takto to asi myšleno nebylo :)

Offline

 

#11 05. 11. 2012 16:03 — Editoval Rumburak (05. 11. 2012 16:04)

Rumburak
Místo: Praha
Příspěvky: 8691
Reputace:   502 
 

Re: Nerovnice s parametrem

↑ Sajmon9114:

Řešením nerovnice s parametrem mají být, jak uvedeno v zadání, všechna reálná čísla, to znamená, že úvaha o společných reálných
kořenech je zde irrelevanltní (viz můj příspěvek ↑ Rumburak:) .

Ta úvaha by se ale hodila v případě, když by v zadání stálo, že nerovnice má být splněna pro všechna přípustná reálná čísla. 
Vykrácením zlomku společným kořenovým činitelem bychom dospěli k nerovnosti tvaru

                           $\frac{x + f(m)}{x + g(m)} > 0$

a této nerovnosti by pak vyhovovaly všechny přípustné hodnoty $x$ pouze v případě $f(m) = g(m)$.

Offline

 

#12 06. 11. 2012 14:19

Sajmon9114
Příspěvky: 60
Reputace:   
 

Re: Nerovnice s parametrem

↑ Rumburak: Díky moc, máš pravdu :)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson