Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 22. 11. 2007 18:40

ameba
Zelenáč
Příspěvky: 10
Reputace:   
 

Pořadí písmen

Jakým způsobem by se řešil tento příklad? Mám písmena od "A" do "P", to je 16 písmen. Otázka zní, kolik je pořadí těchto písmen, z nichž vypuštěním některých písmen nemůžeme dostat slova "ponk", "doba" a "cop"? Nějak mi to nejde, zřejmě to budou permutace, z nichž odečtu některé možnosti, ne? Jak by to, prosím, mělo být správně?

Offline

  • (téma jako nevyřešené označil(a) jelena)

#2 24. 11. 2007 00:41

Kondr
Veterán
Místo: Linz, Österreich
Příspěvky: 4246
Škola: FI MU 2013
Pozice: Vývojář, JKU
Reputace:   38 
 

Re: Pořadí písmen

Jedno matematické přísloví říká
"Nevěřte výsledkům odvozeným po jedenácté hodině."
Proto nevím, jak moc se dá věřit tomu, co napíšu :)
Celkem je permutací 16!.
Od nich musíme odečíst ty, které lze proškrtat tak, aby zbyl ponk. Těch je 4!-krát méně, protože pro písmena p,o,n,k mám určené pořadí. Stejně musím odečíst ty, ze kterých by mohl zbýt cop nebo doba. To by bylo
16!-16!/4!-16!/3!-16!/4! možností.
Je ale možné, že slovo šlo zkrátit jak na "doba", tak na "ponk", nebo
jak na "doba", tak na "cop".
Počty takovýchto slov musíme přičíst. V první skupině můžeme slovo zkrátit tak, že nám zbudou jen písmena  d,b,o,a,p,n,k. Přitom před o je dp nebo pd a za o jedna z 6 možností
(bank,bnak,bnka,nkba,nbka,nbak). Tato první skupina se nám tedy rozpadla na 2*6=12 podskupin. V každé je 16!/7! slov. Druhá skupina má jen 6 podskupin, v každé je 16!/6! slov.
Tím jsme se dostali k výsledku
16!-16!/4!-16!/3!-16!/4!+12.16!/7!+6.16!/6!.
Výsledek jde určitě upravit do hezčí podoby vytýkáním a krácením zlomků.


BRKOS - matematický korespondenční seminář pro střední školy

Offline

 

#3 08. 01. 2008 20:24

Martas
Zelenáč
Příspěvky: 12
Reputace:   
 

Re: Pořadí písmen

Mám takový dotaz. Dělám to samé se slovy doba, cop a opice.  A právě snažím získat další permutace proškrtáním.
Nalezneme nyní pořadí pro jednotlivé dvojice a trojci slov.

U slov COP a DOBA: vyšlo 336 možností

OPICE a DOBA: 15 možností

COP a OPICE:  zde je problém, že nemůžeme vytvořit slovo,  kde by se jedno písmeno C vyskytovalo zároven pred i za písmenem O.

DOBA, COP a OPICE: Jak vypočítám možnosti u všech tří slov?

Děkuji za odpovědi

Offline

 

#4 02. 12. 2012 22:33

johny20010
Zelenáč
Příspěvky: 1
Reputace:   
 

Re: Pořadí písmen

Měl bych dotaz k této úloze...když to počítám přes princip inkluze, tak dospěju k jinému výsledku, nenašel by se tu někdo, kdo by potvrdil správnost tohoto výpočtu?

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson