Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 29. 11. 2008 19:22

lukaszh
Místo: Bratislava
Příspěvky: 2314
Reputace:   37 
 

Príklady z olypiády

Nedá mi nereagovať na príspevky:
http://forum.matweb.cz/viewtopic.php?id=5126
http://forum.matweb.cz/viewtopic.php?id=5103
http://forum.matweb.cz/viewtopic.php?id=5104
http://forum.matweb.cz/viewtopic.php?id=5102
od užívateľa Antony411. Sú to príklady z aktuálnej olympiády. Mrzí ma, že niektoré sú už vypočítané a tak si ich tazatel bez námahy prepísal. Zdá sa mi to neférové voči ostatným účastníkom súťaže, a ako som aj minule reagoval na príklady zo slovenskej olympiády, taktiež sa mi to zdá úbohé. Skutočne neviem prečo sa tieto osoby prihlasujú do súťaží, na ktoré očividne nemajú schopnosti a pravdepodobne ani vedomosti a predpoklady. Je smutné, že už dokonca ani výsledky "liberálnych" matematických súťaží, nemožno brať v úvahu. Keď si predstavím, že s dobrým umiestnením na olympiáde, berú aj vysoké školy uchádzačov bez prijímacích skúšok, tak už teraz mi je špatne, s akým svedomím to predsa tí "zúfalci" robia.

Fakt, a možno sú to slová do vetra, ale musel som to povedať, lebo už mi pretiekla hranica trpezlivosti. Dokonca, minule ma jeden "anonymný" účastník fóra kontaktoval e-mailom, či by som mu nepomohol vyriešiť nejaký príklad. Neskôr som zistil, že bol z olympiády. Tak k tomuto už fakt nemám čo dodať.

Ale veď aspoň máme nového génia - antonyho :-( Predpokladám, že keď dopadne "dobre" na tej olympiáde, tak aj niečo vie, a bude pomáhať ostatným na tomto fóre :-|

To je všetko, môj pridlhý fádny prejav skončil Q.E.D.


"The mathematical rules of the universe are visible to men in the form of beauty."
John Michel

Offline

 

#2 29. 11. 2008 19:40

Ivana
Příspěvky: 4819
Reputace:   32 
 

Re: Príklady z olypiády

↑ lukaszh:Možná by bylo dobré tazatele příkladů ...Antony411... vyškrtnout z fora. Ale to musí udělat moderátor či administrátor. Třeba si tvůj příspěvek přečte a učiní opatření.


Jedna krát jedna je  " tisíckrát " jedna :-)

Offline

 

#3 29. 11. 2008 22:00

Lishaak
Veterán
Místo: Praha
Příspěvky: 763
Reputace:   
Web
 

Re: Príklady z olypiády

Vyresil jsem to tak, ze jsem dana vlakna zamknul a odpovedi (predevsim od Kondra, ttopiho a mozna jeste nekoho dalsiho) jsem smazal. Pravo na takovyto vazny zasah do fora si privlastnuji na zaklade jasne definovanych pravidel fora. Snad zminenym uzivatelum nevadi smazani jejich prispevku.


Nothing in the world that's worth having comes easy.
Always do what you are most afraid of.

Offline

 

#4 29. 11. 2008 22:05

Ivana
Příspěvky: 4819
Reputace:   32 
 

Re: Príklady z olypiády

↑ Lishaak:Souhlasím. :-)


Jedna krát jedna je  " tisíckrát " jedna :-)

Offline

 

#5 02. 12. 2008 16:55

Olin
Místo: Brno / Praha
Příspěvky: 2823
Reputace:   81 
 

Re: Príklady z olypiády

Já bych normálně za příklady z olympiád a dalších soutěží dával bez diskuse ban. A napsal bych do pravidel, že kdo bude zadávat tyto příklady, dostane ban.

Ale asi jsem příliš radikální.

Ti lidé si ale stejně moc nepomohou - v dalších kolech už jim nepomůže nikdo.


Matematika = královna věd. Analýza = královna matematiky. (Teorie množin = bohatství matematiky.)
MKS Náboj iKS

Offline

 

#6 02. 12. 2008 17:24

lukaszh
Místo: Bratislava
Příspěvky: 2314
Reputace:   37 
 

Re: Príklady z olypiády

↑ Olin:
Myslím, že v súčasnosti treba byť radikálny pri všetkom :-)


"The mathematical rules of the universe are visible to men in the form of beauty."
John Michel

Offline

 

#7 02. 12. 2008 17:42 — Editoval O.o (02. 12. 2008 17:42)

O.o
Veterán
Příspěvky: 1402
Reputace:   16 
 

Re: Príklady z olypiády

↑ lukaszh:

Ahoj .),

   jen je možná škoda, že by dostali ban i lidé, kteří dostali úkol z olympiády od kantora(ky) aniž by to tušili (např. aby si zkusili na plus něco jiého, než-li běžně řeší ve škole, atp.). Já osobně se třeba na příklady z matematické olympiády nekoukám, takže když sem někdo něco takového postne, tak nemám tušení a současně, kdyby se mne na to někdo zeptal a já to sem postnul (protože bych nevěděl), tak mám také smůlu .). Je fakt, že mě se to nejspší nestane, protože nevím, kdo by se mnou chtěl konzultovat zrovna matematické příklady, ale nemusí jít pouze o mne, že? .)

   V každém případě bych byl raději drobet tolerantnější. Ikdyž je fakt, že by pak nejspíše nezbyla jiná možnost, než-li mazat, případně zamykat daná témata (což je nakonec zase, tak trochu bič na moderátory a admina fóra)


Když už se tu řeší příklady:
   Co třeba, kdyby někdo někoho doučoval, ten člověk přinesl zajímavý příklad a vy si řeknete, že to zde zvěřejníte jako raritku, s kterou jste se setkali za poslední dobu? Pak by ban určitě nenadchl, i když je fakt, že domluvit se na odstranění banu je pravděpodobně cesta menšího odporu, než-li stále zamykat, mazat a upozorňovat.

Offline

 

#8 02. 12. 2008 17:50

Ivana
Příspěvky: 4819
Reputace:   32 
 

Re: Príklady z olypiády

↑ O.o:Zdravím :-) , asi nejsem "in" , ale, co je to "ban" ? Děkuji za odpověd´.


Jedna krát jedna je  " tisíckrát " jedna :-)

Offline

 

#9 02. 12. 2008 17:53

ttopi
Místo: Ústí nad Labem
Příspěvky: 2146
Reputace:   
 

Re: Príklady z olypiády

↑ Ivana:
Jednoduše zákaz/zablokování přístupu.  Už jsi "in" :-)


oo^0 = 1

Offline

 

#10 02. 12. 2008 20:12

Ivana
Příspěvky: 4819
Reputace:   32 
 

Re: Príklady z olypiády

↑ ttopi:No ještě nejsem tak docela "in" ..to "ban" je asi zkratka ? .. Ale jakých slov ? :-(


Jedna krát jedna je  " tisíckrát " jedna :-)

Offline

 

#11 02. 12. 2008 20:17

Lishaak
Veterán
Místo: Praha
Příspěvky: 763
Reputace:   
Web
 

Re: Príklady z olypiády


Nothing in the world that's worth having comes easy.
Always do what you are most afraid of.

Offline

 

#12 02. 12. 2008 21:01

Ivana
Příspěvky: 4819
Reputace:   32 
 

Re: Príklady z olypiády

↑ Lishaak:Tak ted´je mi to jasné. Děkuji. :-) Já jsem ještě z dob, kdy vládla jen ruština.


Jedna krát jedna je  " tisíckrát " jedna :-)

Offline

 

#13 02. 12. 2008 23:34

Kondr
Veterán
Místo: Linz, Österreich
Příspěvky: 4246
Škola: FI MU 2013
Pozice: Vývojář, JKU
Reputace:   38 
 

Re: Príklady z olypiády

Učil nás na střední (a i teď na výšce) jeden kantor, Michal Bulant se jmenuje, proč to neprozradit. Jednou potkal na chodbě dva spolužáky, z nichž jeden druhého nazval debilem či tak něco. A pan profesor na to odpověděl památnou větou:

                           Prosím vás, budou Vánoce, chovejte se k sobě hezky.

A k něčemu podobnému mě (resp. nás všechny) nedávno vyzval Lishaak.. Neříkám, že bychom měli Olympiádní příspěvky tolerovat, ale smazat příspěvek a upozornit uživatele, aby si přečetl pravidla a choval se podle nich, mi přijde jako přiměřené. Až pokud tuto výzvu ignoruje, tak to nějak razantněji řešit. Možná jsem moc optimista když věřím v lidskou shopnost se dohodnout, ale určitě se v ni dá věřit víc než v "ban". Pokud chce někdo ban obejít, udělá to (nový účet, který bude používat ze školních PC místo domácího či tak něco). Pokud je ochotný se s banem smířit, je ochotný pochopit i lidské vysvětlení.

PS: Nehledejte analogii mezi tou historkou a těmi příklady z Olympiády .... jen uvažte, že budou Vánoce :)


BRKOS - matematický korespondenční seminář pro střední školy

Offline

 

#14 03. 12. 2008 03:12

Kondr
Veterán
Místo: Linz, Österreich
Příspěvky: 4246
Škola: FI MU 2013
Pozice: Vývojář, JKU
Reputace:   38 
 

Re: Príklady z olypiády

↑ Lishaak: Za smazání příspěvku naopak díky, přemýšlel jsem, jestli to náhodou není MO, ale pak jsem si vzpoměl, že termín odevzdání už byl, tak jsem to nekontroloval. Neuvědomil jsem si, že nižší kategorie mívají termín odevzdání až v lednu. Měl jsem to zkontrolovat.


BRKOS - matematický korespondenční seminář pro střední školy

Offline

 

#15 03. 12. 2008 16:09

Olin
Místo: Brno / Praha
Příspěvky: 2823
Reputace:   81 
 

Re: Príklady z olypiády

Myslím, že je můj pohled příliš zkreslený tím, že stále ještě patřím mezi "olympioniky". A tak mě prostě naštve, když něco takového vidím.

Stejně jako mě naštve, když někdo dělá školní kolo, aniž by dělal domácí… Či snad postoupí do krajského, protože se na škole "nastaví" výsledky tak, aby se tam dostal.

Tady bych si měl ale sypat popel na hlavu, doteď si myslím, že jsem se loni dostal do celostátního kola omylem.


Matematika = královna věd. Analýza = královna matematiky. (Teorie množin = bohatství matematiky.)
MKS Náboj iKS

Offline

 

#16 03. 12. 2008 18:26

Kondr
Veterán
Místo: Linz, Österreich
Příspěvky: 4246
Škola: FI MU 2013
Pozice: Vývojář, JKU
Reputace:   38 
 

Re: Príklady z olypiády

↑ Olin:Neříkám, že se mi situace líbí. Jen nevidím řešení v banování uživatelů.

Jo a na celostátku jsi rozhodně nebyl omylem, tvých 16 bodů je solidní výsledek. Takový Uhlík o dva roky dřív dostal 17 a jel na IMO :o) Akorát v době Uhlíka nesoutěžili žádní Pepové Tkadlecové ...


BRKOS - matematický korespondenční seminář pro střední školy

Offline

 

#17 03. 12. 2008 21:27

Olin
Místo: Brno / Praha
Příspěvky: 2823
Reputace:   81 
 

Re: Príklady z olypiády

↑ Kondr:
No já to nemyslím tak, že bych na to neměl body, ale že jsem právě neměl dostat ty body na krajském kole, díky kterým jsem se tam dostal :-)

Asi bychom měli všichni kontrolovat, zda nejde o olympiádové příklady. Mnohdy to jde snadno poznat ze složitosti zadání, která neodpovídá běžným požadavkům SŠ matematiky.


Matematika = královna věd. Analýza = královna matematiky. (Teorie množin = bohatství matematiky.)
MKS Náboj iKS

Offline

 

#18 03. 12. 2008 21:38

Lishaak
Veterán
Místo: Praha
Příspěvky: 763
Reputace:   
Web
 

Re: Príklady z olypiády

↑ Olin:
Tak si to vezmi na starost ;-) Ja taky bohuzel nemam moc cas porovnavat kazdy prispevek v SS matice s zadanim olympiady.


Nothing in the world that's worth having comes easy.
Always do what you are most afraid of.

Offline

 

#19 03. 12. 2008 21:46

lukaszh
Místo: Bratislava
Příspěvky: 2314
Reputace:   37 
 

Re: Príklady z olypiády

↑ Olin:↑ Lishaak:
Ahojte,
nemyslím, že je rozumné voliť konkrétneho užívateľa na kontrolovanie obsahu príspevkov. Napríklad ja sa o príklady z olympiád zaujímam a nejaké aj riešim len tak pre seba, takže zadania poznám. Určite nie som sám, a teda ak spozorujem taký príspevok tak na to upozorním. Aj tak si myslím, že zadania príkladov, ktoré sú z olympiády sú dobre rozlíšiteľné od klasických výpočtových úloh, ako náročnosťou tak formuláciou zadania.


"The mathematical rules of the universe are visible to men in the form of beauty."
John Michel

Offline

 

#20 16. 12. 2008 09:19

math.oaf
Příspěvky: 33
Reputace:   
 

Re: Príklady z olypiády

↑ lukaszh:
no ja si myslím, že to by zas tak nevadilo z tými príkladmi, lebo je to len domáce kolo, takže keď sa dostanú vyššie ani si neškrtnú, buď im to vyriešia učitelia alebo si nájdu iný spôsob, ale tak či tak prejsť ďalším kolom pravdepodobne taký opisováči nemajú šancu. A keď to zobereme z druhej stránky, je to aj na niečo dobré, ak majú kde nájsť tie riešenia, pretože taký by pravdepodobne tie príklady nikdy sami neriešili, ale hentak si to aspoň prečítajú a snáď z toho aj čosi majú :D. Neviem, mne sa to pozdvyženie okolo tých príkladov zdá zbytočne prehnané, ako ban a tak, lebo ako som povedal, ďalej už sitom neprejdú :D.

Offline

 

#21 16. 12. 2008 09:47

Kondr
Veterán
Místo: Linz, Österreich
Příspěvky: 4246
Škola: FI MU 2013
Pozice: Vývojář, JKU
Reputace:   38 
 

Re: Príklady z olypiády

↑ math.oaf:Nikdo nic nenamítá proti zveřejňování plných a důkladně vysvětlených řešení poté, co dané kolo Olympiády skončí. Diskuse nad úlohami zpětně je rozhodně přínosem, protože si to "aspoň prečítajů" ti, co to neumí vyřešit. Zveřejňování řešení před termínem odevzdání je ale, jak by řek Mirek Dušín, nečestné a nesportovní. Už jsme tu řešili, že by nebyla od věci diskuse, která řešení neprozradí, ale "nakopne" (tj. internetový ekvivalent přípravných seminářů pořádaných v některých krajích před některými koly MO). To je ale věc, kterou by si měli organizátoři MO zařídit sami, aby to byl opravdu ekvivalent.


BRKOS - matematický korespondenční seminář pro střední školy

Offline

 

#22 16. 12. 2008 20:06

math.oaf
Příspěvky: 33
Reputace:   
 

Re: Príklady z olypiády

↑ Kondr:
..." poté, co dané kolo Olympiády skončí" to si ma asi nepochopil, ja som nehovoril o tom po skončení termínu odovzdania, ale pred, lebo ako som písal, je šuma fuk, či to vyrieši v domácom kole on alebo jeho teta, ujo, dedo... lebo v ďalšom kole sú pod dohladom učiteľov, takže tam už musia pracovať sami, tam zrejme pohoria, takže pre mňa je toto "pozdviženie" zbytočné:D
hádam som sa vyjadril už zrozumiteľne :D

Offline

 

#23 17. 12. 2008 00:16

Kondr
Veterán
Místo: Linz, Österreich
Příspěvky: 4246
Škola: FI MU 2013
Pozice: Vývojář, JKU
Reputace:   38 
 

Re: Príklady z olypiády

↑ math.oaf:Myslel jsem to tak, že toto fórum může sloužit k pomáhání řešitelům olympiády (a byl bych rád, kdyby sloužilo), ale pouze formou zpětné diskuse.

Argument "je jedno jestli já, táta nebo děda" mi připadá dost alibistický. To je jako se warezem. Kdyby se tu někdo zeptal, kde se dají sehnat cracknuté Visty, dal bys mu odkaz? Věřím že ne. Zde na fóru by to bylo porušení hned prvního pravidla. Samozřejmě pokud tě přesvědčí, jak je to pro něj životně důležité, že ho Olympiáda zachrání před propadnutím a postupu do dalších kol se stejně vzdá ... nebo ti dá jakýkoliv jiný důvod, abys mu odpověděl, můžeš to udělat mailem nebo třeba zveřejnit řešení na svém webu. Jen prosím k tomu nepoužívej fórum.

Co se týče pozdvižení, možná tu na začátku padly trochu ostřejší názory, ale ve finále nebylo nikomu ublíženo na zdraví, dokonce nebyl nikdo ani vyhozen z fóra. To je myslím dobrý konec pro všechny :o)


BRKOS - matematický korespondenční seminář pro střední školy

Offline

 

#24 17. 12. 2008 00:23 — Editoval lukaszh (17. 12. 2008 00:35)

lukaszh
Místo: Bratislava
Příspěvky: 2314
Reputace:   37 
 

Re: Príklady z olypiády

↑ math.oaf:
Tu máš názornú situáciu a myslím, že pocítiť serióznosť:
Vieš čo, alebo daj mi odpísať tvoje riešenia. Odpíšem si tvoje riešenia, pripojím ich k svojim a spolu dosiahnem viac ako ty! Ja postúpim a ty nie. No ty by si mohol ísť na štátne. Ja sa tam nedostanem, lebo som tupý a opísal som niečo od teba.
Už chápeš. Ja som to pár krát zažil, no nie z matiky, a cítil som sa dosť blbo. Vedel som, že keby som postúpil ja, tak to dotiahnem ďalej ako ten chytrák nemenovaný. Doplatil som na svoju dôverčivosť a to, že nedokážem povedať nie.

To bola trochu taká odbočka, neviem ako by si sa cítil ty. Dúfam, že už chápeš, že nejde len o pravidlá tohto fóra ale aj o ľudskú uvedomelosť. Ty berieš ohľad len na seba alebo na jedinca, ja nepostúpim on nepostúpi to nevadí ale znemožníš šancu ostatných prezentovať svoje vedomosti.


"The mathematical rules of the universe are visible to men in the form of beauty."
John Michel

Offline

 

#25 17. 12. 2008 10:45

math.oaf
Příspěvky: 33
Reputace:   
 

Re: Príklady z olypiády

↑ lukaszh:
tak ja už neviem či ja neviem písať alebo nevie ktosi čítať :D, ja som sa vyjadroval k tvojmu príspevku úplne hore o domácom kole..., o nejakom opisovaní alebo inom podvádzaní  na súťaži pod dohľadom som sa absolútne, ani slovkom nezmienil :D.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson