Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 29. 12. 2012 00:29

freak
Zelenáč
Příspěvky: 14
Škola: VUT
Pozice: student
Reputace:   
 

Řešení diferenciální rovnice a množina její zaručená existence

Dobrý den, mám rovnici $y'=xy+y^{2}.e^{-\dfrac {x^{2}} {2}}$ a mám u ní dva úkoly.

1) Načrtněte množinu, na které budete mít zaručenou existenci (a jednoznačnost) řešení počáteční úlohy pro tuto rovnici alespoň na nějakém okolí bodu z počáteční podmínky.

Vím že existence se zjistí jako definiční obor funkce a jednoznačnost je parciální derivace podle y. Ale už vůbec nevím jak z toho mám udělat množinu a jaký vliv má na tuto množinu "okolí bodu z počáteční podmínky". Mohl by mi prosím někdo vysvětlit jak toto okolí bodu zjistím? Pokud možno co nejsnadněji, něco sem našla na googlu, ale z toho moc moudrá nejsem. :(

2)Určete obecné řešení.

Při pohledu na rovnici si myslím že je to Bernoulliova rovnice, upravím si ji tedy podle tohoto postupu:
$y'=a\left( x\right) y+b\left( x\right) y^{r}$ tuto rovnici vynásobím $y^{-r}$ a použiji substituci $Z=y^{1-r}$ moje substituce vypadá takto (nevím ale jestli je dobře) $Z=y^{3}$

Po úpravě vypadá vzorec takto $Z'=\left( 1-r\right) a\left( x\right) z+b\left( x\right) \left( 1-r\right)$
dál řeším jako lineární ODR.
Udělám si homogenní dif.rci: dosadím do $y'=a\left( x\right) y$, moje dosazení vypadá takto $z'=3xz$
Po zintegrování a úpravě mi vyjde $Z=C\cdot e^{\left( \dfrac {3x^{2}} {2}\right) }$ a v tento moment už nevím jak dál pokračovat. Nevím jistě jestli v mém postupu není chyba, prosím tedy o kontrolu postupu a alespoň o naznačení jak dál pokračovat.

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) freak)

#2 29. 12. 2012 11:10 — Editoval Tomas.P (29. 12. 2012 14:08)

Tomas.P
Příspěvky: 648
Reputace:   22 
 

Re: Řešení diferenciální rovnice a množina její zaručená existence

↑ freak:
Postup(Bernoulliova rce):
1. úprava na tvar $y'+p(x)y=q(x)y^s$:
$y'-xy=e^{-\frac{x^2}{2}}y^2 /{\cdot}y^{-2}$
(1) $y^{-2}y'-xy^{-1}=e^{-\frac{x^2}{2}}$
2. substituce $z=y^{-1}=\frac{1}{y}$
3. formální výpočet derivace $z'=-y^{-2}y'{\Rightarrow}y^{-2}y'=-z'$
4. dosazení do (1) $-z'-xz=e^{-\frac{x^2}{2}} /{\cdot}(-1)$
5. lineární dif. rce 1.řádu (2) $z'+xz=-e^{-\frac{x^2}{2}}$, kde $a(x)=x$ a $b(x)=-e^{-\frac{x^2}{2}}$
6. řešení
a) roznásobení (2) výrazem $e^{{\int}x{\cdot}dx}=e^{\frac{x^2}{2}}$
    $\(z{\cdot}e^{\frac{x^2}{2}}\)'=-e^{-\frac{x^2}{2}}{\cdot}e^{\frac{x^2}{2}}=-1$
b) po integraci vychází $z{\cdot}e^{\frac{x^2}{2}}=-x+C{\Rightarrow}z=\frac{-x+C}{e^{\frac{x^2}{2}}}$     
c)  zpětná substituce $z=\frac{1}{y}{\Rightarrow}y=\frac{1}{z}=\frac{e^{\frac{x^2}{2}}}{-x+C}$.

Offline

 

#3 29. 12. 2012 13:15

freak
Zelenáč
Příspěvky: 14
Škola: VUT
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Řešení diferenciální rovnice a množina její zaručená existence

↑ Tomas.P:
Díky, už je mi to jasné.

Offline

 

#4 29. 12. 2012 14:27

Tomas.P
Příspěvky: 648
Reputace:   22 
 

Re: Řešení diferenciální rovnice a množina její zaručená existence

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson