Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 02. 01. 2013 18:01

Pokemaster
Zelenáč
Příspěvky: 23
Reputace:   
 

Chi-kvadrát, test hypotézy pro 2 technologie

Ahoj, hledám pomoc s tímhle příkladem:
http://i.imgur.com/OKgNv.jpg



a) sečtu obě technologie a z nich vypočtu pro A 1161 a 39, pro B 774 a 26.

b) nejsem si jist, počítal jsem $\chi ^{2}$ pro každou technologii, což mi vyšli 3,206 a 4,8. W je z tabulky 6,635, ale nevím, jestli ji budu mít u zkoušky k dispozici, tak bych potřeboval poradit jestli se dá nějak spočítat.

c) protože mi $\chi ^{2}$ vyšli menší než W, tak hypotéza platí.

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) Pokemaster)

#2 02. 01. 2013 19:27 — Editoval Geronimo (02. 01. 2013 19:27)

Geronimo
Místo: Bruntál/Brno
Příspěvky: 292
Škola: PřF+ESF MUNI
Pozice: student
Reputace:   20 
 

Re: Chi-kvadrát, test hypotézy pro 2 technologie

Priklad vypada dobre, ale v ukolu c) se nerika, ze nulova hypoteza plati, ale ze nulovou hypotezu nezamitame. Nezamitnout hypotezu je slabsi tvrzeni jako prohlasit, ze hypotezu plati.

Co se tyce otazky k vypoctu kritickych hodnot chi-kvadrat rozdeleni. On se tam pocita integral pres hustotu chi-kvadrat rozdeleni a pokud jsi nekdy videl, jak ta hustota vypada, tak ti musi byt jasne, ze to po vas nemuze chtit nikdo na zkousce pocitat. Ona ani neexistuje primitivni funkce k hustote a vse se pocita numericky.

Dobre je si ale pamatovat (na te wikipedii to je taky napsane), ze pokud budes mit kvantily chi-kvadrat rozdeleni a chces zjistit kriticke hodnoty, tak 95% kvantil odpovida kriticke hodnote pro hladinu vyznamnosti 5%.


„Jestliže neumíš – naučíme, jestliže nemůžeš – pomůžeme ti, jestliže nechceš – nepotřebujeme tě.“ —Jan Werich

Offline

 

#3 02. 01. 2013 20:00

Pokemaster
Zelenáč
Příspěvky: 23
Reputace:   
 

Re: Chi-kvadrát, test hypotézy pro 2 technologie

Jo, kvantily budem mít k dispozici a v nich to krásně najdu.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson