Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 05. 01. 2013 14:25

xfastx
Místo: Blatná/Tábor
Příspěvky: 285
Reputace:   14 
 

Statistika tvrzení

Dobrý den, mám několik tvrzení z oblasti statistiky a mám určit, zda jsou pravdivé nebo ne.

1) Jsou-li jevy A a B nesllučitelné, pak $P(A\cup B)=P(A)\cdot P(B)$
2) Pro distribuční fce platí $F(x)\le 1$
3) Součet n nezávislých náhodných veličin s alternativním rozdělením s parametrem $\pi $ má binomické rozdělení $B(n;n\pi )$
4) Vynásobíme-li hodnoty stat. souboru hodnotou -1, pak se hodnota směrodatné odchylky nezmění.
5) Mějme náhodný výběr z normálního rozdělení. Zmenšíme-li riziko odhadu z $\alpha =0,05$ na $\alpha =0,01$, oboustranný interval spolehlivosti pro směrodatnou odchylku se zmenší.
6) Hladina významnosti testu vyjadřuje pravděpodobnost s jakou je zamítnuta nulová hypotéza, je-li ve skutečnosti pravdivá.

1) Nepravda, jelikož jsou to jevy neslučitelné, mělo by platit $P(A\cup B)=P(A)+P(B)$
2) Nepravda, jelikož platí $0\le F(x)\le 1$
3) Nepravda, jelikož $A(\pi )=B(1;\pi )$. Tady si nejsem jistý, dělá mi problém to slovo součet v tvrzení (pokud jde o součet, možná že by mohlo být tvrzení pravdivé, ale nevím)
4) Pravda, to je dáno tím, co tato veličina znamená a jejím výpočtem
5) Nepravda, čím větší hladina spolehlivosti, tím menší interval
6) Nepravda, jelikož hladina významnosti vyjadřuje pravděpodobnost s jakou je zamítnuta hypotéze, leží-li v kritickém oboru.

Chtěl bych Vás požádat o kontrolu příp. komentáře. Vím, že bych to měl rozdělit do jednotlivých témat, ale přijde mi to takhle lepší.
Děkuji.

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) xfastx)

#2 06. 01. 2013 09:11 — Editoval chipák (06. 01. 2013 09:14)

chipák
Příspěvky: 49
Reputace:   
 

Re: Statistika tvrzení

↑ xfastx:

Ahoj, všecko nevim, ale azareaguju alespoň na část.

1) tvoje řešení je správně

2) tvrzení v zadání je pravdivé. Nevylučuje se to s tím, cos napsal. To, že jsou hodnoty dist. fce ohraničeny i zespoda tě nezajímá, prostě všude platí $F(x)\le 1$, $\forall x \in \mathbb{R}$

3) to tvrzení je nepravdivé, protože platí toto:
Součet n nezávislých náhodných veličin s alternativním rozdělením s parametrem $\pi $ má binomické rozdělení $B(n;\pi )$
součet v tomhle případě znamená, že počítáš kolikrát nastane úspěch, když n-krát opakuješ výběr s danou pravděpodobností $\pi$

4) zamyslel jsem se nad tím a nevidím důvod, proč by to nemělo byt tak jak říkáš, takže jo

5) je to tak, jak tvrdíš

6) v tom se ztrácím a nevim, jak by to mělo být


No tak snad ti to aspoň v něčem pomůže

Offline

 

#3 06. 01. 2013 10:00

xfastx
Místo: Blatná/Tábor
Příspěvky: 285
Reputace:   14 
 

Re: Statistika tvrzení

Super, dík moc.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson