Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 14. 01. 2013 23:14

barbora87
Příspěvky: 48
Reputace:   
 

Relace

Ahoj, mám zadání příkladu a vubec nevim co se po mne chce, nemohl byste mi nekdo vysvetli t zadani popr poradit s resenim?
zadani: Jake relaci odpovídá rozklad na jednoprvkové podmnožiny?

a druhy priklad nevim jak mam dokzat toto: R slozeno(S sjednoceni T)=(R slozeno s S) sjednoceno (R slozeno s T) dekuji

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) barbora87)

#2 15. 01. 2013 00:40

lecopivo
Příspěvky: 81
Reputace:   10 
 

Re: Relace

1. relaci si oznacime ~. Zaprve rozklad nelze delat s leda jakou relaci, musi to byt ekvivalence. Jestli to berete, tak jste museli mit lemmatko, ze ekvivalence presne odpovida nejakemu rozkladu. Rozklad je soubor mnozin, kdyz si vezmes jednu z tech mnozin, tak jeji prvky jsou si navzajem ekvivalentni(resp. jsou spolu v relaci) a nejsou ekvivalentni zadnemu prvku z ostanich mnozin rozkladu.

Tyto mnoziny jsou jednoprvkove. Tedy x~x prave tehdy a jen tehdy kdyz x=x. tedy ona relace je rovnitko


2. ukazeme obe inkluze.  sj=sjednoceni,sl=slozeni

Tedy (a,b) \in R sl(S sj T) pak musi existovet c ze: (a,c) \in R a (b,c) je z S nebo T

BUNO: necht (b,c) je z S.
Pak tedy (a,b) lezi v R sl S a tedy (a,b) lezi v (R sl S)sj(R sl T)

tim je jedna inkluze dokazana

ted druha:

(a,b) je v (R sl S)sj(R sl T). Tedy (a,b) nalezi (R sl S) nebo (R sl T)

BUNO: necht (a,b) nalesi (R sl S)
pak existuje c ze (a,c) je z R a (c,b) je z S, tim vic je (c,b) z (S sj T). A tedy (a,b) je z R sl (S sj T)

a dukaz je hotov

Tady jsem se mozna dopustil nedorozumneni, jelikoz nekdo sklada relace opacne nez fce. Tedy R sl S muze nekdo chapat jako S sl R. A jestli jsem si to dobre rozmyslel, tak tu presne skladam relace opacne nez fce.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson