Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 23. 01. 2013 19:02

Angie2
Příspěvky: 31
Reputace:   
 

Dipolovy moment

Ahojte

prosim o vysvetlenie dipoloveho momentu(laicky). Ak je to mozne tak aj na konkretnych zluceninach. Ako zistim ze ktora z danych zlucenin ma dipolovy moment a mozno aj nejaku hodnotu.

dakujem.

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) Angie2)

#2 23. 01. 2013 20:59

Nefronus
Příspěvky: 46
Reputace:   
 

Re: Dipolovy moment

Zjednodušeně dipólový moment nemají takové molekuly, které se skládají ze stejných atomů: stejné atomy mají stejnou elektronegativitu (schopnost přitahovat elektrony), tudíž ty elektrony budou rozloženy rovnoměrně, tím pádem bude rovnoměrně rozložený i náboj. Příklad můžou být dvouatomové molekuly plynů (H₂, N₂, O₂…).

Mají ho všechny ostatní – to jest takové, které se skládají z atomů s rozdílnou elektronegativitou. Školometským příkladem je voda. Kyslík má druhou největší elektronegativitu z periodické tabulky, proto elektrony vodíků mocně přitáhne k sobě… a dipólový moment pak číselně vyjadřuje jak moc je rozložení náboje nevyrovnané.

Offline

 

#3 23. 01. 2013 21:09

Angie2
Příspěvky: 31
Reputace:   
 

Re: Dipolovy moment

↑ Nefronus:

Aha takze vsetky zluceniny okrem tych co maju rovnake molekuly maju dipolovy moment?vsetky zluceniny teda? keby mam vybrat hodnoty dipoloveho momentu k vybranym molekulam ktore su zadane tak by som ako vedela ci tam musim ovladat ktory prvok ma najvyssiu elektronegativitu ci nie? napriklad tieto zluceniny: HCl,CL2,HF,HBr,CO2,HI

Offline

 

#4 23. 01. 2013 21:17 — Editoval Nefronus (23. 01. 2013 21:27)

Nefronus
Příspěvky: 46
Reputace:   
 

Re: Dipolovy moment

Cl₂ nemá, u halogenvodíků je to podle elektronegativity (největší bude mít HF).
U CO₂ to jde ale za hranice toho "zjednodušení"… v jeho případě je to sice molekula z rozdílných atomů, ale je lineární a symetrická, takže se dipólové momenty navzájem vyruší a nebude mít žádný.

Edit: Ovládání elektronegativity není těžké, je to prostě tak, že v tabulce vpravo nahoře je velká, vlevo dole je malá (malou výjimkou jsou jen prvky 13. a 14. skupiny), takže u těch halogenvodíků bys to velmi snadno odvodila.

Offline

 

#5 23. 01. 2013 21:26

Angie2
Příspěvky: 31
Reputace:   
 

Re: Dipolovy moment

↑ Nefronus:

Takze CO2 ma nulovy dipolovy moment?

Z latok Br2,H2,BeCl2,CCL4,CH4,H2O,CO2,PH3
a.)latka ktora ma nenulovy dipolovy moment
b.)latka ktora ma nulovy dipolovy
+
latka ktora ma polarnu kovalentnu vazbu
latka ktora ma nepolarne vazby

dakujem velmi mi pomozes!

Offline

 

#6 23. 01. 2013 21:36 — Editoval Nefronus (23. 01. 2013 21:41)

Nefronus
Příspěvky: 46
Reputace:   
 

Re: Dipolovy moment

a) H₂O a PH₃ – z různých atomů a nesouměrné (u vody náboj "znerovnoměrňují" dva nevazebné elektronové páry na kyslíku, u fosfanu jeden na fosforu)
b) dvouatomové molekuly plynů jak jsem popisoval, CCl₄, CO₂ a BeCl₂ – z různých atomů, ale jsou souměrné, nemají nevazebné elektronové páry

A polaritu vazby zjistíš z rozdílu (Δ) elektronegativit (χ)… u nás se učí, že do Δχ 0,4 je vazba nepolární, při Δχ 0,4–1,7 je polární… (Ve skutečnosti je to ale tak, že je polární každá vazba, kde je aspoň nějaký rozdíl elektronegativit, tj. každá, ve které jsou spojené různé atomy.) V případě zjišťování polarity vazby se nic "nevyruší", protože vždycky bereš v úvahu jen 1 vazbu – 2 atomy. Třeba z H–O–H buď H–O, nebo O–H.

Offline

 

#7 23. 01. 2013 21:47

Angie2
Příspěvky: 31
Reputace:   
 

Re: Dipolovy moment

↑ Nefronus:

Ten dipolovy moment uz chapem dakujem!

ale tie jednotliv vazby su mi nejake nejasne. To ze pri tych delta je rozdiel chapem ale tam tiez musim ovladat elektronegativitu ale tu by som samozrejme nemala zadanu ako by som prisla na to aka je medzi nimi vazba?

Offline

 

#8 23. 01. 2013 21:53

Nefronus
Příspěvky: 46
Reputace:   
 

Re: Dipolovy moment

Rád jsem poradil…

A pokud bys neměla zadanou elektronegativitu, tak by se dalo spoléhat jen na orientaci v tabulce – viz to pravidlo o elektronegativitě co jsem psal výše, editoval jsem příspěvek, možná sis nevšimla. Nepolární vazba by byla mezi atomy, co jsou v tabulce vyloženě vedle sebe… zhruba… Nebo samozřejmě mezi stejnými.

Offline

 

#9 23. 01. 2013 21:59

Angie2
Příspěvky: 31
Reputace:   
 

Re: Dipolovy moment

↑ Nefronus:

Vsimla som si to ale ja nepotrebujem k tomu presne hodnoty elektronegativit prvkov aby som to vypocitala? no na pisomke nemozme pouzivat tabulky.

Offline

 

#10 23. 01. 2013 22:02

Nefronus
Příspěvky: 46
Reputace:   
 

Re: Dipolovy moment

Potřebuješ, ale když je nemáš, tak se s tím musíš vypořádat nějak jinak… buď si je zapamatovat nebo využít toho postavení v tabulce, které zhruba funguje.

Offline

 

#11 23. 01. 2013 22:11

Angie2
Příspěvky: 31
Reputace:   
 

Re: Dipolovy moment

↑ Nefronus:

takze nepolarnu vazbu bude mat Br2,H2 a ktora este zlucenina z tych co som napisala hore je nepolarna..ak som teda spravila dobre tieto dve..dufam ze som tomu pochopila ci?

Offline

 

#12 23. 01. 2013 22:34 — Editoval Nefronus (24. 01. 2013 11:57)

Nefronus
Příspěvky: 46
Reputace:   
 

Re: Dipolovy moment

Br₂, H₂ a ty, které jsem napsal – CCl₄, CO₂ a BeCl₂, protože v těch molekulách jsou dipólové momenty "proti sobě" a vyruší se. Můžu to nakreslit, chceš-li…

Edit: Špatná odpověď, byl jsem tázán na polaritu a odpověděl jsem na dipólový moment…

Offline

 

#13 23. 01. 2013 22:41

Angie2
Příspěvky: 31
Reputace:   
 

Re: Dipolovy moment

↑ Nefronus:

Ak by si bol ochotny dakujem.Je to asi jednoducha vec neviem preco to neovladam tieto vazby.vzdy som sa naucila nejaku zasadu ze to tak musi byt a nikdy som nechapala.

Offline

 

#14 23. 01. 2013 22:59

Nefronus
Příspěvky: 46
Reputace:   
 

Re: Dipolovy moment

http://img21.imageshack.us/img21/814/dipol.png
Ten chlorid uhličitý je prostorová molekula (tetraedr), ale nakreslil jsem ho do plochy protože to vyrušení momentů je tak názorné.

Offline

 

#15 23. 01. 2013 23:18

Angie2
Příspěvky: 31
Reputace:   
 

Re: Dipolovy moment

↑ Nefronus:

Preco na tom PH idu sipky z delta+ do delta- ked by to malo ist z delta- do delta+?
viem mala by som to ovladat ale chcem sa spytat na to podla coho sa urcuje to delta+ a delta-

Offline

 

#16 23. 01. 2013 23:19

Angie2
Příspěvky: 31
Reputace:   
 

Re: Dipolovy moment

↑ Nefronus:

Pozabudla som velmi pekne dakujem za nakres pomohli mi to!

Offline

 

#17 23. 01. 2013 23:28 — Editoval Nefronus (23. 01. 2013 23:32)

Nefronus
Příspěvky: 46
Reputace:   
 

Re: Dipolovy moment

χ(H) je větší než χ(P)… takže δ⁺ je na P.

Offline

 

#18 23. 01. 2013 23:39 — Editoval Angie2 (23. 01. 2013 23:40)

Angie2
Příspěvky: 31
Reputace:   
 

Re: Dipolovy moment

↑ Nefronus:

Aha akurat som pozrela tabulku s elektronegativitou aha uz chapem to oznacovanie delta to co ma mensiu elektronegativitu tak je delta+ vsak?

Offline

 

#19 23. 01. 2013 23:42 — Editoval Nefronus (23. 01. 2013 23:44)

Nefronus
Příspěvky: 46
Reputace:   
 

Re: Dipolovy moment

Ano, přesně tak. Elekronegativnější atomy od těch méně elektronegativních odtáhnou elektronovou hustotu, pročež tam vznikne kladný náboj (δ⁺).

Offline

 

#20 23. 01. 2013 23:47

Angie2
Příspěvky: 31
Reputace:   
 

Re: Dipolovy moment

↑ Nefronus:

Uz to chapem super som rada..velmi pekne dakujem za pomoc! ako to robis ze tolko veci vies na aku skolu chodis alebo si chodil? urcite sa tu vyskytne viac prispevkov odo mna kedze budem mat skusku a nebude mi vela veci jasnych tak budem rada ak mi pomozes aj inokedy...

Offline

 

#21 23. 01. 2013 23:53

Nefronus
Příspěvky: 46
Reputace:   
 

Re: Dipolovy moment

Studuju 1. ročník PedF UK, biologie-chemie (napíšu si to do profilu), těší mě když někomu můžu něco (úspěšně) vysvětlit a chystám se sem přispívat intenzivněji, takže budu ku pomoci i jindy. :)

Offline

 

#22 23. 01. 2013 23:59

Angie2
Příspěvky: 31
Reputace:   
 

Re: Dipolovy moment

↑ Nefronus:

Tak drzim palce aby sa ti darilo. Je pekne od teba ze takto pomahas. To rada pocujem ze tu budes prispievat. Este raz dakujem za radu.

ahoj tak nabuduce.

Offline

 

#23 24. 01. 2013 08:56

houbar
Moderátor
Příspěvky: 914
Škola: UPCE, KonzPCE
Pozice: student
Reputace:   42 
 

Re: Dipolovy moment

↑ Nefronus:
BeCl2 bude mít vazbu iontovou jako prase. Přece jenom je rozdíl mezi elektronegativitou Be a Cl velký. A možná si tu někdo plete pojmy "polární vazba" a "polární molekula"...


Doučím M, Ch v okolí Pardubic
Press any key to continue. Alt + F4?

Offline

 

#24 24. 01. 2013 10:53

Angie2
Příspěvky: 31
Reputace:   
 

Re: Dipolovy moment

↑ houbar:

Tak ako to teda bude? teraz mam z toho nejaku popletenu hlavu..brala by som doucovanie ale som zo slovenska. prosim o vysvetlenie pekne od zaciatku aby som to pochopila s tymi vazbami. (laicky)

Offline

 

#25 24. 01. 2013 11:54

Nefronus
Příspěvky: 46
Reputace:   
 

Re: Dipolovy moment

↑ houbar: No jo, moje blbost, omlouvám se… Odpovídal jsem o dipólovém momentu a byl jsem tázán na polaritu…
Takže Br₂, H₂, CCl₄, CH₄, PH₃ budou nepolární…

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson