Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 13. 02. 2013 19:06

agnusxx
Příspěvky: 69
Reputace:   
 

Konvexní a konkávní

Zdravím, mám bordel v těchto dvou pojmech, definice řiká něco jiného než je v grafu

Konvexní
Jako konvexní (latinsky convexus vypouklý, vypuklý) se označují (například v matematice nebo optice) takové formy (plochy, křivky), které jsou vyklenuté směrem ven.

ČIli podle definice bych to jasně pochopil, že ta křivka má byt vypuklá směrem ven čiže nakreslil bych to takto:
http://www.aristoteles.cz/matematika/funkce/vysetrovani/obloucek_konkavni.gif

Ale ve skutečnosti je to takto:
http://www.aristoteles.cz/matematika/funkce/vysetrovani/obloucek_konvex.gif

Jak je to možné ?

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) agnusxx)

#2 13. 02. 2013 19:57

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Konvexní a konkávní

Zdravím,

jelikož křivka je ve skutečnosti otevřená (alespoň na nějakém okolí, kde konvexnost/konkávnost posuzujeme), těžko bychom určili, kde je "ven" a kde "vevnitř", pokud nezavedeme dohodu - viz umístění grafu funkce ve vztahu k úsečce spojující body.

Konvexnost geometrických útvarů poznáme podobně - pokud spojíme libovolné 2 body, úsečka je uvnitř útvaru.

Je to velmi polopatická představa o konvexnosti, pro jaký účel definice hledáš? Děkuji.

Offline

 

#3 13. 02. 2013 19:57

Stýv
Vrchní cenzor
Příspěvky: 5692
Reputace:   215 
Web
 

Re: Konvexní a konkávní

"ven" je totiž dole;)

Offline

 

#4 13. 02. 2013 20:00

agnusxx
Příspěvky: 69
Reputace:   
 

Re: Konvexní a konkávní

↑ jelena:
Děkuji za rady,, Jde mi o to když mi někdo třeba řekne, že má něco "konvexní" tvar tak abych vědel jestli si tedy představit ten oblouk nahoru a nebo dolů aby to bylo správně ..

Offline

 

#5 13. 02. 2013 20:03

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Konvexní a konkávní

↑ agnusxx:

dle kolegy ↑ Stýva:, samozřejmě.

Offline

 

#6 13. 02. 2013 20:45

agnusxx
Příspěvky: 69
Reputace:   
 

Re: Konvexní a konkávní

↑ jelena:↑ Stýv:
Dobrá děkuji za pomoc

Offline

 

#7 13. 02. 2013 20:57

peter_2+2
Příspěvky: 170
Reputace:   
 

Re: Konvexní a konkávní

a co je to nahoře a co je to dole :)

Offline

 

#8 13. 02. 2013 21:46

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Konvexní a konkávní

↑ peter_2+2:

to je výš a níž od uprostřed.

Zdravím.

↑ agnusxx:

Také děkuji, jinak na to je i taková pomůcka s kávou například.

Offline

 

#9 14. 02. 2013 07:03

Honzc
Příspěvky: 4551
Reputace:   241 
 

Re: Konvexní a konkávní

↑ agnusxx:
I když je téma vyřešené, tak já si to pamatuji takto:
konkávní = kopec
konvexní = lavor

Offline

 

#10 14. 02. 2013 07:18

vlado_bb
Moderátor
Příspěvky: 6214
Škola:
Reputace:   142 
 

Re: Konvexní a konkávní

↑ agnusxx:K nedorozumeniu casto vedie zamena funkcie a jej grafu ako mnoziny bodov. Funkcia moze byt konvexna alebo konkavna, mnozina bodov konvexna alebo nekonvexna. Vsimni si, ze napriklad graf konvexnej funkcie $x^2$, je (ako mnozina bodov v rovine) nekonvexna mnozina.

Offline

 

#11 15. 02. 2013 23:00

peter_2+2
Příspěvky: 170
Reputace:   
 

Re: Konvexní a konkávní

↑ jelena:
Taktéž zdravím.

Mně se v tom objevuje ještě jakási obtíž. Asi nějaká takováto.

Kdyby tak například byl nějaký předmět a ten se začal zvětšovat, stal by se asi sám proti sobě větším; pokud zmenšovat, zase menším. Ale tu se mi zdá ještě rozdíl mezi zvětšováním a větším a zmenšováním a menším.
Podobně tak s pojmem nahoru a nahoře a dolů a dole.
A tu kdybych se prve zeptal: "co je to nahoru a dolů?", zdála by se snad tvá odpověď správná a dobře jsi to uvedla, jak se zdá. A proto opustím ten původní dotaz, totiž nahoře a dole a raději se jakoby zeptám: "co že je to to nahoru a dolů?"

A ty by jsi tedy odpověděla: "to je výš a níž od uprostřed".

A stále bych se divil, totiž jestli nahoru je podle nynějšího výměru totéž co výš a dolů totéž co níž, pak se mi nahoru proměnilo ve výš a dolů v níž, byl bych nucen se otázat: "a co že je to to výš a co že je to to níž?" a ocitl bych se znovu na počátku, ikdyž teď jsem o jakýsi "střed" moudřejší, ale co je to od onoho středu dolů a nahoru stále nevím.

Offline

 

#12 15. 02. 2013 23:22

Brano
Příspěvky: 2650
Reputace:   229 
 

Re: Konvexní a konkávní

Sice je to vyriesene, ale nezda sa mi, ze by to tu bolo explicitne povedane.
konvexny=vypukly
konkavny=vyduty

Konvexny sa da matematicky podchytit pre mnoziny v linearnom priestore.
definicia: mnozina $M$ je konvexna ak pre lubovolne dva body z $M$ lezi usecka spajauca tieto dva body v mnozine $M$

teda napriklad graf funkcie t.j. $\{(x,f(x)); x\in\mathbb{R}\}$ je obvykle nekonvexny (= nie je konvexny) napr. $f=x^2$

definicia: funkcia $f:\mathbb{R}\to\mathbb{R}$ sa nazyva konvexna ak plocha nad grafom (t.j. $\{(x,y); y\ge f(x)\}$) je konvexna

Obdobne pre funkciu n premennych. toto je matematicka konvencia. Napr. geograficka konvencia hovori, ze teren sa nazyva konvexny ak objem POD nim je konvexny, ale znova si mozme vsimnut - hranica ktoru vnimame nie je konvexna konvexny je objem.

Dalej poznamenajme, ze nekonvexny neznamena konkavny. Konkavnost je v matematike definovana ako dualny pojem ku konvexnosti t.j.
definicia: funkcia $f:\mathbb{R}\to\mathbb{R}$ sa nazyva konkavna ak plocha POD grafom (t.j. $\{(x,y); y\le f(x)\}$) je KONVEXNA

cize konkavna moze byt iba funkcia a nie plocha (resp. objem) aspon teda ja nepoznam pojem konkavnej mnoziny v matematike.

co presne znamena v geografii konkavny teren neviem, ale predstavujem si to tak, ze to je taky co ma konvexny objem nad sebou.

Offline

 

#13 15. 02. 2013 23:47

Creatives
Příspěvky: 610
Škola: UP MAT-EKO(09-12, Bc.)
Pozice: Student
Reputace:   26 
 

Re: Konvexní a konkávní

Do konkávy kávy nenaliješ -.-

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson