Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 18. 02. 2013 14:21

Jirka_K
Zelenáč
Příspěvky: 2
Škola: FEKT VUT, FI MUNI
Pozice: student
Reputace:   
 

Výpočet řešení systému lineárních rovnic iterační metodou

Zdravím,
mám za úkol vypočítat první aproximaci řešení systému lineárních rovnic pomocí nějaké iterační metody, ale stále se nemůžu dobrat výsledku. Zadání vypadá takhle:
$\vec u = (4,6,22), \vec v = (22,6,4), \vec w = (6,4,22), \vec k = (1,1,1)$
$a \vec u + b \vec v + c \vec w = \vec k$, počáteční aproximace je $x^0=(0,0,0)$,

což jsem přepsal do tvaru $A=\begin{pmatrix}4 & 22 & 6\\6 & 6 &4\\22 & 4 & 22\end{pmatrix}, b = \begin{pmatrix}1\\1\\1\end{pmatrix}, x^0 = \begin{pmatrix}0\\0\\0\end{pmatrix}$
a pak jsem se to pokoušel vyřešit pomocí Jacobiho a následně Gauss-Seidelovy iterační metody. Problém je ale v tom, že ani jedna z těchto metod tady nekonverguje. Zkoušel jsem ještě relaxační metodu s parametrem ω < 1, ale ani tam se mi nezadařilo (nevím, jestli je to z principu špatně - docela jsem v tom tápal, nebo v čem je problém). Nevím, kam s tím dál, tak budu vděčný za nakopnutí, kterým směrem se dál ubírat :-). Tj. jestli to jde nějakou zmíněnou metodou (Jacobiho, G-S) a jenom jsem to dělal špatně, nebo jestli se tam dá provést nějaká úprava, aby to konvergovalo, nebo to spočítat úplně jinou metodou... Předem mockrát díky!

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) Jirka_K)

#2 18. 02. 2013 16:18 — Editoval martisek (18. 02. 2013 16:19)

martisek
Příspěvky: 914
Škola: MU Brno
Pozice: učitel, FSI VUT v Brně
Reputace:   52 
 

Re: Výpočet řešení systému lineárních rovnic iterační metodou

↑ Jirka_K:

Není splněna postačující podmínka konvergence. Rovnici je třeba vynásobit zleva maticí A^T (transponovanou k A), tj. místo soustavy Ax=b řešit soustavu A^T.A = A^T.b. Tato soustava má stejné řešení, její matice je pozitivně definitní a Jacobiho i Gauss-Seidlova metoda bude konvegovat.


Wolfram ani jiný chemický prvek matematiku nenaučí.

Offline

 

#3 18. 02. 2013 17:30

Jirka_K
Zelenáč
Příspěvky: 2
Škola: FEKT VUT, FI MUNI
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Výpočet řešení systému lineárních rovnic iterační metodou

↑ martisek: Mockrát děkuji za radu, teď už to konverguje :-).

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson