Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 30. 11. 2008 10:31

elirije
Zelenáč
Příspěvky: 12
Reputace:   
 

Einsteinova hádanka

Jestli má někdo chuť, může zkusit vyřešit tuhle hádanku, kterou znám pod jménem Einsteinova. Jde vyřešit, ale musí se hodně přemýšlet...

V jedné ulici v 5 domech stojících vedle sebe žije 5 mužů různé národnosti. Každý kouří něco jiného, pije něco jiného, chovají jiné domácí mazlíčky a každý dům má jinou barvu.

Komu patří ryba?
Brit žije v červeném domě.
Švéd chová psa.
Dán pije rád čaj.
Němec kouří cigarety Rathmanns.
Nor bydlí v prvním domě.
Majitel zeleného domu pije kávu.
Kuřák cigaret Winfield pije rád pivo.
Majitel žlutého domu kouří cigarety Dunhill.
Osoba, která kouří PallMall chová papouška.
Muž, který bydlí v prostředním domě pije mléko.
Kuřák cigaret Mallboro, bydlí vedle toho, kdo chová kočku.
Muž, který chová koně, bydlí vedle toho, který kouří Dunhill.
Nor bydlí vedle modrého domu.
Kuřák cigaret Mallboro má souseda, který pije vodu.
Zelený dům stojí nalevo od bílého domu.

(omlouvám se za pravděpodobně špatně napsané názvy cigaret :-) )

Offline

 

#2 03. 12. 2008 02:42

Kondr
Veterán
Místo: Linz, Österreich
Příspěvky: 4246
Škola: FI MU 2013
Pozice: Vývojář, JKU
Reputace:   38 
 

Re: Einsteinova hádanka

Einstein o tomto testu tvrdil, že ho jsou s to vyřešit 2% lidí. Když se kouknete na net nebo poptáte známých, dojdete k protichůdné statistice: 98% lidí, co přiznají, že ho zkoušeli řešit, tvrdí, že ho úspěšně vyřešili :o)


BRKOS - matematický korespondenční seminář pro střední školy

Offline

 

#3 04. 12. 2008 18:31

elirije
Zelenáč
Příspěvky: 12
Reputace:   
 

Re: Einsteinova hádanka

Máš pravdu :-), všichniz mého okolí  kterým jsem hádanku dala ji vyřešili .

Offline

 

#4 20. 12. 2008 21:40

Nattramet
Místo: HK
Příspěvky: 73
Pozice: RD
Reputace:   
 

Re: Einsteinova hádanka

Toz už to mám vyřešené, ale nevím, je li to dobře, ale tak mělo by ... Já myslím, že to není pravda, že jen 2%, to by vyřešil každý, kdo by chtěl (tím každý mám na mysli lidi tak cca na úrovni gymnázia), stačí si jen trochu pohrát


Čísla ovládají vesmír (Pythagoras)

Offline

 

#5 25. 02. 2009 18:36

Handy.cz
Zelenáč
Příspěvky: 4
Reputace:   
 

Re: Einsteinova hádanka

Jednoduchý.. 5. třída - hodina čistýho, teď (9.) 8 min :D

(nepamatoval jsem si ani ťuk)

Offline

 

#6 25. 02. 2009 18:51 — Editoval ttopi (25. 02. 2009 18:57)

ttopi
Místo: Ústí nad Labem
Příspěvky: 2146
Reputace:   
 

Re: Einsteinova hádanka

Kondr a další:
Problém je v tom, že Einstein myslel vyřešit zpaměti. Protože s papírem to udělá opravdu každý. Z paměti už ale nikoliv, schválně si to zkuste, uvěříte, že ne každý to zvládne.

Einstein by se jednak něčím, co lze vyřešit jen s papírem a tužkou bez větší inteligence nezabýval. A taky,pokud se řekne hádanka, podle mě by se měla řešit automaticky z hlavy, na papír mi to příjde spíš jak převlečená osmisměrka.


oo^0 = 1

Offline

 

#7 04. 11. 2023 15:17

3palice
Zelenáč
Příspěvky: 1
Škola: střední škola bez maturity
Pozice: dôchodc
Reputace:   
 

Re: Einsteinova hádanka

↑ elirije:
Ak tú hádanku dokáže vyriešiť 90%ludí a Ainštain predpokladal že len 2%, može to znamenať dve veci. 1/ Buď bol Ainštain hlupák, alebo 2/ tých 90% ludí prišlo k mílnemu výsledku.

Einstein nebol hlupák, a určite nie je možné považovať ho za takého. Jeho prínosy pre fyziku a vedecký svet sú obrovské, a bol jedným z najvýznamnejších vedeckých mysliteľov 20. storočia.

Takže v tomto prípade je druhá možnosť správnejšia: Tých 90% ľudí pravdepodobne prišlo k nesprávnemu výsledku, pretože hádanka je navrhnutá tak, aby zmiasla a zaviedla riešiteľov. Je to v podstate zámerný trik v rámci hádanky, ktorý následne spôsobuje, že väčšina ľudí prijme nesprávne predpoklady a príde na nesprávne riešenia.

Ak 90% ludí príde k rovnakému ale nesprávnemu riešeniu može sa stať že toto riešenie za bude pokladať za správné (bez ohľadu na to , že mám zlý pravopis)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson