Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 20. 02. 2013 00:11 — Editoval jelena (06. 03. 2013 17:05)

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

"Názvosloví anorganické chemie IUPAC 2005" - česky a slovensky.

Zdravím,

debata vznikla v tomto tématu, po dohodě s kolegy přesouvám do samostatného tématu. Diskutujeme postup lokalizace verze anorganického názvostoví IUPAC 2005.

Kolega dodopa byl tak hodný, že Slovenskou společnost pro IUPAC kontaktoval a informace má, věřím, že poinformuje v tématu. O české verzi jsem se dočetla v Chemických listech 06/2012, str. 526 - je sestavena názvoslovná komise, právo na vydání bude mít nakladatelství VŠCHT. Ještě se zeptám na vedlejším webu, kde došli na takové názvosloví - Odkaz.

Děkuji za další užitečné odkazy, zejména podle čeho se aktuální učí na VŠ a nejen.



Přidám názvoslovnou drobnost - s kolegy z Ukrajiny jsme nacvičovali a nacvičili české chemické názvosloví a také latinské názvosloví dle materiálů paní Kvasnicové (ještě někde mám :-)) a zdravím další kroužek lingvistů, co zorganizoval kolega Stýv

Offline

 

#2 24. 02. 2013 20:13

dodopa
Příspěvky: 213
Škola: Gymnázium
Pozice: študent
Reputace:   
 

Re: "Názvosloví anorganické chemie IUPAC 2005" - česky a slovensky.

Zdravím, ako napísala jelena isto poinformujem, už by som asi aj stihol, ale len včera večer som si všimol tejto témy. Tento týždeň mám veľmi krušný (keďže nás čakajú prázdniny), tak ak si nenájdem cez týždeň čas, tak budúci víkend určite poinformujem. Ďakujem za strpenie :)

Offline

 

#3 24. 02. 2013 21:50

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: "Názvosloví anorganické chemie IUPAC 2005" - česky a slovensky.

↑ dodopa:

také děkuji a pěkné prázdniny (na další informace se určitě počká).

Zatím jsem kontaktovala autora webu, na úpravě budou pracovat v rámci aktualizaci webu. Také jednoho z autorů článku ohledně názvoslovné komise (zatím odpověď nemám).

Offline

 

#4 04. 03. 2013 13:18

dodopa
Příspěvky: 213
Škola: Gymnázium
Pozice: študent
Reputace:   
 

Re: "Názvosloví anorganické chemie IUPAC 2005" - česky a slovensky.

Zdravím, ako som sľúbil našiel som si dnes chvíľku čas a pozrel sa nato. Keďže moja angličtina nie je bohvieaká prikladám konkrétne citácie a bol by som rád ak by to niekto zdatnejší v angličtine skontroloval (hlavne pravidlo IR-4.4.3.5, v ktorom som sa nejak stratil - nejak sa mi nezdá) :)





Podľa IUPACU 2005:

a) pravidlo IR-4.4.2.2 Alphanumerical order (alfa-numerické usporiadanie) -  Atómové symboly (značky) v riadku sú usporiadané v abecednom poradí

b) pravidlo IR-4.4.3.4 Generalized salt formulae (vzorec zovšeobecnenej soli) - sú to zlúčeniny, ktoré obsahujú aspoň jeden katión (elektropozitívnu zložku) a aspoň jeden anión (elektronegatívnu zložku). Usporiadanie je nasledovné:
                (i) - všetky elektropozitívne zložky (katióny) predchádzajú všetky elektronegatívne zložky (anióny)
                (ii) - katióny a anióny usporiadame v abecednom poradí
napr. AlK(SO4)2.12H2O

c) pravidlo IR-4.4.3.5 (Formal) addition compounds - Zlúčeniny, obsahujúce viac solí, ich subjekty, molekuly sú usporiadané podľa vzrastajúceho čísla; ak sú čísla rovnaké uvádzajú sa v abecednom poradí. Podľa IR-4.4.2.2 - V zlúčeninách obsahujúcich vodu sa voda cituje ako posledná.
napr. Al2(SO4)3.K2SO4.24H2O

Záver:
Môžeme použiť vzorec AlK(SO4)2.12H2O, prednostne je odporučený vzorec Al2(SO4)3.K2SO4.24H2O.

Zoradenie podľa oxidačných čísel (resp. náboja) pochádza zo starých pravidiel platných pred rokom 1970.

PS: Za chyby v preklade sa vopred ospravedľňujem, ak nájdete chybu prosím napíšte aby som to mohol opraviť :)

Offline

 

#5 06. 03. 2013 17:04

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: "Názvosloví anorganické chemie IUPAC 2005" - česky a slovensky.

↑ dodopa:

Zdravím a děkuji za podrobný rozbor, neměla jsem moc času si přečíst text IUPAC (a včera jsem zjistila, že odkaz v původním tématu a na Wikipedii nefunguje, tedy přidávám nové (a opravuji v úvodním tématu).

RED Book 2005 Odsud:

Code:

http://www.iupac.org/nc/home/publications/provisional-recommendations/published/published-container/nomenclature-of-inorganic-chemistry-iupac-recommendations-2005.html?sword_list[]=nomenclature

Zatím se mi podařilo se jen zamotat :-) Budu potřebovat si to vytisknout a přečíst na papíře - z monitoru mi to nejde, bohužel. Potom se ozvu, až se mi podaří zorientovat (nebo nepodaří :-)

Offline

 

#6 06. 03. 2013 18:14

dodopa
Příspěvky: 213
Škola: Gymnázium
Pozice: študent
Reputace:   
 

Re: "Názvosloví anorganické chemie IUPAC 2005" - česky a slovensky.

↑ jelena:

Okej, ja som sa hlavne zamotal v pravidle c), ktoré myslím nedáva zmysel ale to bude asi tou mojou angličtinou, snáď sa nato niekto pozrie a poprípade opraví chyby v preklade :)

Offline

 

#7 31. 03. 2013 19:43

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: "Názvosloví anorganické chemie IUPAC 2005" - česky a slovensky.

↑ dodopa:

Zdravím,

na téma jsem nezapomněla, prošla jsem nakonec celý text (snad), co se vztahuje k problému. Konkrétně v pravidlu "c) pravidlo IR-4.4.3.5" rozumím tak, že zápis soli ve formě sůl.sůl.voda se řídí vzrůstajícím počtem molekul ve "složené struktuře", ovšem voda je vždy nakonec.

Tedy 1Al2(SO4)3.1K2SO4.24H2O (zkus porovnat uspořádání ostatních vzorců). Pokud počet molekul je stejný, potom se řídí abecedně.

V tomto systému "addition compounds" podvojná sůl je zapsána jako 2 samostatné soli. V jiném systému "IR-4.4.3.4 Generalized salt formulae" kdy nemůžeme oddělit (zřejmě strukturálně) 2 soli od sebe, zapisujeme v abecedním pořadí znáček prvků jako KMgF3. A mám dojem, že tento zápis je preferován oproti "addition compounds". To platí pro tvorbu vzorce.

Naopak při tvorbě názvu sloučeniny se používá abecední pořadí celých názvů prvků. V tom bych řekla, že bude potíž lokalizace názvosloví. Zkusím se ještě podívat po chemických VŠ apod. zda někde není informace o práci názvoslovné skupiny.

Pohodový zbytek prázdnin.

Offline

 

#8 01. 04. 2013 15:13

dodopa
Příspěvky: 213
Škola: Gymnázium
Pozice: študent
Reputace:   
 

Re: "Názvosloví anorganické chemie IUPAC 2005" - česky a slovensky.

↑ jelena:

Zdravím,

skúsim na to večer pozrieť, ak mi vystane čas.

Príjemný zbytok sviatkov a veľa vody :)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson