Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 09. 03. 2013 22:16 — Editoval Mihulik (09. 03. 2013 22:16)

Mihulik
Příspěvky: 175
Škola: MFF UK - Matematická analýza, Nav. Mag.
Pozice: student
Reputace:   
 

Restricke diagonalizovatelného operátoru na invariantní podprostor

Ahoj,
dneska mě napadla otázka, na kterou jsem čekal jednoduchou odpověď, ale už jsem nad ní strávil několik hodin a nedobral se k výsledku...

Hypotéza:
Nechť $f$ je diagonalizovatelný lineární operátor na konečně generovaném vektorovém prostoru $\mathbb V$ nad tělesem $\mathbb T$ a nechť $\mathbb M\le \mathbb V$ je invariantní podprostor operátoru $f$.
Potom $f|_{\mathbb M}$ je diagonalizovatelný.


Čekal jsem, že důkaz tohoto tvrzení bude otázkou pár minutek, ale pěkně jsem si nad tím vylámal zuby...
Jediný způsob, který mě napadl, je ukázat, že charakteristický polynom operátoru $f|_{\mathbb M}$ se rozpadá na součin lineárních faktorů a že geometrická násobnost každého vl. čísla op. $f|_{\mathbb M}$ se rovná algebraické násobnosti.
To, že se char. polynom op. $f|_{\mathbb M}$ rozpadá na lineární faktory se mi povedlo ukázat celkem bez problémů, s onou rovností násobností už jsem ale nehnul.

Vede tudy vůbec cesta k cíly? Otázka je, jestli je tato hypotéza vůbec pravdivá, ale na internetu/v literatuře jsem k tomu nic nenašel a protipříklad jsem taky nevymyslel.


Děkuji moc za rady!

P.S. Doufám, že jsem nepřehlédl nějakou trvialitu, která by mi ušetřila ty hodiny, které jsem nad tím už strávil:-D

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) Mihulik)

#2 09. 03. 2013 23:27

Mihulik
Příspěvky: 175
Škola: MFF UK - Matematická analýza, Nav. Mag.
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Restricke diagonalizovatelného operátoru na invariantní podprostor

Tak už to mám:)
Kdyby to někoho zajímalo, tak odpověď je zde:
http://math.stackexchange.com/questions … iagonaliza

Chtělo to na to jít z trošku jiné strany:)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson