Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 13. 03. 2013 19:49

Honza90
Příspěvky: 370
Reputace:   
 

faktorprostor

Dobrý večer. Mým cílem je ukázat, že, je-li $E$ lineární prostor a $E_{1}$ jeho podprostor, $dimE=m$, $dimE_{1}=n$, pak dimenze faktorprostoru $E/E_{1}$ je rovna $m-n$.

Faktor prostor mám definován jako lineární prostor, jehož prvky jsou třídy ekvivalence z relace $x\sim y \Leftrightarrow x-y\in E_{1}$ pro $\forall x,y\in E$.
Přímo z definice plyne, že třída je vlastně toto $[x_{i}]=E_{1}+y_{i}$, tedy těch "bázových tříd" faktorprostoru musí být přesně tolik, o kolik dimenzí ten $y$ rozšíří $E_{1}$.

Napadlo mě použít ke korektnějšímu důkazu větu o direktním součtu podprostorů: Pokud $E=E_{1}\oplus E_{2}$, pak $E/E_{1}\simeq E_{2}$, tedy přirozeně platí, že $dimE/E_{1}= dimE_{2}$. Takže bych zkrátka řekl, že můj prostor E je direktním součtem podprostorů E1 a E\E1(E mínus E1), tedy dimenze E mínus E1 je rovna m-n, podle zmíněné věty také dimenze faktorprostoru E/E1 je rovna m-n.
Co vy na to? :)


Wir müssen wissen. Wir werden wissen. David Hilbert

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) Honza90)

#2 13. 03. 2013 20:01 — Editoval Brano (13. 03. 2013 20:03)

Brano
Příspěvky: 2650
Reputace:   229 
 

Re: faktorprostor

Ty by si potreboval opacne tvrdenie t.j.
Ak $E/E_{1}\simeq E_{2}$ potom $E\simeq E_{1}\oplus E_{2}$, resp. kratsie $E\simeq E_{1}\oplus E/E_{1}$
co je vlastne to co tvrdis tu

Honza90 napsal(a):

...
tedy těch "bázových tříd" faktorprostoru musí být přesně tolik, o kolik dimenzí ten $y$ rozšíří $E_{1}$.
...

len to treba formalne dokazat, ale to nie je tazke.

Offline

 

#3 13. 03. 2013 20:08 — Editoval Honza90 (13. 03. 2013 20:10)

Honza90
Příspěvky: 370
Reputace:   
 

Re: faktorprostor

↑ Brano:
nějak formálně to zformulovat se mi právě vůbec nedaří

příjde mi takový divný napsat tohleto $E_{1}+y_{i}$


Wir müssen wissen. Wir werden wissen. David Hilbert

Offline

 

#4 14. 03. 2013 00:36 — Editoval Brano (14. 03. 2013 00:40)

Brano
Příspěvky: 2650
Reputace:   229 
 

Re: faktorprostor

Takze takto:
Najdes bazu $E_1$ .. $\{e_i;i\in I\}$ a treba si uvedomit, ze sa da najst baza $E$ .. $\{e_j;j\in J\}$ taka, ze obsahuje bazu $E_1$ t.j. $I\subset J$ - to je nejaka zakladna veta o bazach, predpokladam, ze ste ju mali, vychadza z Zornovej lemy. A teraz si uz staci uvedomit, ze $\{e_j;j\in J\setminus I\}$ generuje $E_2\simeq E/E_1$ a mas hned aj dosledok o pocte prvkov bazy.

Resp. mozno bude lahsie vidiet, ze $\{e_j;j\in J\setminus I\}$ generuje $E_2$ take, ze $E=E_1\oplus E_2$ a potom pouzijes to svoje tvrdenie ze $E_2\simeq E/E_1$ a pocet prvkov bazy je hned vidiet.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson