Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 31. 12. 2008 19:09 — Editoval Nattramet (31. 12. 2008 19:25)

Nattramet
Místo: HK
Příspěvky: 73
Pozice: RD
Reputace:   
 

Goniometrické rovnice

Ahoj, mám tady moc gn. rovnic, se kterými si nevím rady, tak tu jednu uvedu i se svým nesprávným řešením ... (doufam, ze neva, ze nekde pisi krat a nekde ne, ale tak to snad poznate, nejsem zvykla psat krat, ale nekde ho pisi....)

(1+cos2x)*sinx=4cos(na2)x
[1+cos(na2)x-sin(na2)x]*sinx=4-4sin(na2)x
[2-2sin(na2)x]*sinx-4+4sin(na2)x=0
-2sin(na3)x+4sin(na2)x+2sinx=4
sinx*[-2sin(na2)x+4sinx+2)=4

ted nevim, co dal, jediny napad je tento: 4=1*4=4*1=2*2 ... 2*2 vyloucim ihned, protoze sinx=2 neni definovan .... a budu pokracovat nasledovne ... :

sinx=1                      /\      -2sin(na2)x+4sinx-2=0
x=(pí/2)+2kPÍ                        subst.: sinx=a
                                           -2a(na2)+4a-2=0
                                              a1=2+ODMOCNINAze2   - tu to nefunguje pro sinx
                                              a2=2-ODMOCNINAze2  - todle není tabulková hodnota- což je první problém, vše má vycházet v tabulkových hodnotách ....

druhá možnost (nebo):
sinx=4                                -2sin(na2)x+4sinx+1=0
tu to nemá řešení                     subst.: sinx=a
                                                  -2a(na2)+4a+1=0
                                                  a1=2-(ODMOCNINAz5)  -nevím, kolik je odm. z5(nemám tady kalk.),ale cca 2,3, takze to funguje- jenze to zase není tabulková hodnota
                           
                                                  a2=2+(ODMOCNINAz5)    - todle nebude mít řešení

takže mi vyšly 3 možné výsledky, z nichž pouze jeden mohu zapsat pomocí radiánů, což je úhel PÍ/2 + 2kPÍ , ty další dva, nevím jak zapsat, ale prakticky to vědět nemusím, protože podle výsledků má vyjít jeden úhel a to právě ten, který z těch mýych lze zapsat skrz radiány .... Snad tam nemám blbou chybu, protože už jsem to musela editovat kvůli jednomu ztracenému znaménku... :(

Snad se v tomto zmateném zápisu vyznáte ... Děkuji předem za pomoc a přeji pěkného Silvestra ... :o]


Čísla ovládají vesmír (Pythagoras)

Offline

 

#2 31. 12. 2008 19:50

Ivana
Příspěvky: 4819
Reputace:   32 
 

Re: Goniometrické rovnice

↑ Nattramet:Jen rychle jsem si to přepočítala a došla jsem k ...sinx=2...podle mne nemá rovnice řešení :-(


Jedna krát jedna je  " tisíckrát " jedna :-)

Offline

 

#3 31. 12. 2008 21:42

lukaszh
Místo: Bratislava
Příspěvky: 2314
Reputace:   37 
 

Re: Goniometrické rovnice

↑ Ivana:
Rovnica má riešenie, a je ich dokonca nekonečne veľa :-)

Teraz treba rozobrať dve možnosti:
$\sin x-1=0\quad\Leftrightarrow\quad\boxed{x=\frac{\pi}{2}+2k\pi};\,k\in\mathbb{Z} $
Druhá, riešenie kvadratickej rovnice:
$\sin^2x-\sin x-2=0\nl\text{D}=1-4\cdot(-2)=9\nl\sin x=\frac{1+\sqrt{9}}{2}=2\nl \sin x=\frac{1-\sqrt{9}}{2}=-1\quad\Leftrightarrow\quad\boxed{x=\frac{3\pi}{2}+2k\pi};\,k\in\mathbb{Z}$


"The mathematical rules of the universe are visible to men in the form of beauty."
John Michel

Offline

 

#4 31. 12. 2008 22:37

Nattramet
Místo: HK
Příspěvky: 73
Pozice: RD
Reputace:   
 

Re: Goniometrické rovnice

↑ lukaszh:

jej, celkem jednoduche reseni, jen mi prosim rekni, v cem je muj zpusob reseni nematematicky??? tedy nase postupy se zacinaji menit tim, ze ty sis odecetl ctverku, ja ji nechala na prave strane a sla pres (velmi slozite) jakesi pravidlo soucinu?? vychazela jsem z toho, ze soucin se rovna nule, pokud se jeden z cinitelu rovna nule ... tak jsem pokracovala s tou ctverkou (janse, neprakticke, kdyz budu mit treba 20, asi bych nad tim ztravila mladi, nez bych dopocitala vsechny moznosti...) ...
a jeste jeden dotaz, vychazejici zrejme z nedostatku vedomosti, podle jakeho vzorecku si rozlozil ten predposledni radek??? :( dekuji moc


Čísla ovládají vesmír (Pythagoras)

Offline

 

#5 31. 12. 2008 22:40

Ivana
Příspěvky: 4819
Reputace:   32 
 

Re: Goniometrické rovnice

↑ lukaszh:Zdravím, tak tenhle postup mne nenapadl. Ok :-)


Jedna krát jedna je  " tisíckrát " jedna :-)

Offline

 

#6 31. 12. 2008 22:45 — Editoval lukaszh (31. 12. 2008 22:46)

lukaszh
Místo: Bratislava
Příspěvky: 2314
Reputace:   37 
 

Re: Goniometrické rovnice

↑ Nattramet:
Najlepšie je, pri polynómoch, prehodiť všetko na jednu stranu a rozložiť na súčin. Tvoj úsudok, že súčin sa rovná nule práve vtedy, keď sa jeden z činiteľov rovná nule je samozrejme správny a ten som dokonca použil pri posledných úpravách.
Čo sa týka tej úpravy posledného riadku, môžeš si zaviesť substitúciu aby to bolo lepšie vidieť:
$\sin x=\alpha\nl\alpha^3-2\alpha^2-\alpha+2=0$
Je to polynóm tretieho stupňa, snažím sa ho rozložiť na súčin. Odhadnem, že rovnici vyhovuje číslo 1, preto vydelím polynóm polynómom alfa-1
$(\alpha^3-2\alpha^2-\alpha+2)\div(\alpha-1)$
a dostanem ten hľadaný druhý polynóm:
$(\alpha^2-\alpha-2)$
Teda výsledný súčin je:
$(\alpha-1)(\alpha^2-\alpha-2)=0$
Toto sa už ľahko rieši :-)


"The mathematical rules of the universe are visible to men in the form of beauty."
John Michel

Offline

 

#7 31. 12. 2008 23:18

Nattramet
Místo: HK
Příspěvky: 73
Pozice: RD
Reputace:   
 

Re: Goniometrické rovnice

↑ lukaszh:

odhadem, takze kdyby to byla slozitejsi rce 3. stupne, nedalo by se to tipovat, ale bylo by treba vzorce nejakeho, ne? urcite nejaky musi byt .... ne??
ale jaktoze mi to vyslo jinak, kdyz jsem nechala 4 na prave strane? Kde je tam matematicka chyba ... ?


Čísla ovládají vesmír (Pythagoras)

Offline

 

#8 31. 12. 2008 23:42

lukaszh
Místo: Bratislava
Příspěvky: 2314
Reputace:   37 
 

Re: Goniometrické rovnice

↑ Ivana:
Máš chybu $\alpha_3\ne-\frac{1}{2}$


"The mathematical rules of the universe are visible to men in the form of beauty."
John Michel

Offline

 

#9 31. 12. 2008 23:53

Ivana
Příspěvky: 4819
Reputace:   32 
 

Re: Goniometrické rovnice

↑ lukaszh:To je asi tou silvestrovskou půlnocí ...
http://forum.matweb.cz/upload/739-IMG_0002.jpg


Jedna krát jedna je  " tisíckrát " jedna :-)

Offline

 

#10 01. 01. 2009 00:47

Ivana
Příspěvky: 4819
Reputace:   32 
 

Re: Goniometrické rovnice

↑ lukaszh:Tak jsem to opravila , aby to bylo ucelené :
http://forum.matweb.cz/upload/792-IMG.jpg


Jedna krát jedna je  " tisíckrát " jedna :-)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson