Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#26 31. 03. 2013 11:33

alofokolo
Místo: Krnov
Příspěvky: 516
Škola: Gymnázium Krnov
Reputace:   15 
 

Re: Nejmenší obvod trojúhelníku

↑↑ Jamesík:
Podle mě, to, co jsi skryl bylo dobře (že nejde narýsovat).

Offline

 

#27 31. 03. 2013 13:07 Příspěvek uživatele xstudentíkx byl skryt uživatelem xstudentíkx. Důvod: nový příspěvek s obrázkem

#28 31. 03. 2013 18:24

xstudentíkx
Příspěvky: 962
Škola: VŠE
Pozice: student
Reputace:   26 
 

Re: Nejmenší obvod trojúhelníku

Obrázek trojúhelníku mám vyfocený, byl rýsovaný mikrotužkou a trojúhelník mi vyšel!! Pokud tady chce někdo psát, že trojúhelník je nepřesný, nebo podobný řeči tak ať si klidně píše, dokáže to pouze to, že nedokáže přiznat, že "pravidlo" nemusí platit vždy. Trojúhelník jsem rýsovala vícekrát a vyšel mi pokaždé, strany jsou přeměřený a sedí naprosto přesně, viz. obrázek:

Offline

 

#29 31. 03. 2013 18:36

nejsem_tonda
 
Příspěvky: 649
Reputace:   54 
 

Re: Nejmenší obvod trojúhelníku

↑ xstudentíkx:
Ahoj,
jak se hodnoti obrazky rysovane na pocitaci? (nechal jsem tam mrizku, aby bylo videt, jake polomery maji kruznice a jak dlouha je usecka $AC$).

http://forum.matweb.cz/upload3/img/2013-03/47746_forum18.png


Znate videa a ucebnici?

Offline

 

#30 31. 03. 2013 18:53

LukasM
Příspěvky: 3274
Reputace:   193 
 

Re: Nejmenší obvod trojúhelníku

↑ xstudentíkx:
Tohle nejde, není to správně. Přece si nemůžeš myslet, že b=a+c. To je nesmysl.

Kdyby tvé kružnice měly správný poloměr a tys je narýsovala celé, tak každá z nich protne tu původní přímku v bodech D a E (D je blíž u A, E je blíž u C). Současně by muselo platit, že |AD|+|CE|=|AC|, že? No, ale co potom vzdálenost |DE|? Ta by pak byla nenulová. A to být nemůže protože pak by úsečka AB měla různé délky podle toho jestli ji měříš celou najednou, nebo natřikrát.

Analogicky se dá říct, že kdybys to měla správně, tak by mezi body A a C byla cesta která není přímá, ale je stejně dlouhá jako ta přímá. To přece v ploché rovině nejde.


Myslíš tuhle diskuzi opravdu vážně?

Offline

 

#31 31. 03. 2013 19:10 — Editoval peter_2+2 (31. 03. 2013 19:13)

peter_2+2
Příspěvky: 170
Reputace:   
 

Re: Nejmenší obvod trojúhelníku

Ahoj :)

Nad něčím podobným jsem náhodou přemýšlel.

Vemte si, že byste si ustřihli delší kus provázku a položili rovně na stůl, pak kdybyste jej chytili v některém bodě mezi koncemi a v tomto bodě zvedali ze stolu vzhůru, vznikal by vám trojúhelník, střížka vzniklá z provázku ve tvaru A by ale nutně musela být delší, než je spodní úsečka; jakmile tedy začnete zvedat ze stolu ten provázek, vždy bude delší, než vzdálenost mezi jeho koncemi.
Ostatně sotva by kdo mohl urazit kratší, ani né stejnou, vzdálenost z místa A do místa B, než ten, kdo jde přímo.

Offline

 

#32 31. 03. 2013 19:57

xstudentíkx
Příspěvky: 962
Škola: VŠE
Pozice: student
Reputace:   26 
 

Re: Nejmenší obvod trojúhelníku

↑ peter_2+2:↑ LukasM:

Ahoj, i když nerada, tak svůj omyl přiznám. Teoreticky je to, jak říkáte blbost. Vedlo mě k závěru, že je to možné to, že pokud narýsuji ten "trojúhelník" ručně tak se mi ani jednou nestřetl na přímce, nevím zda potřebuji brýle nebo nové pravítko, ale i na xtý pokus mi to furt vychází jako na obrázku :/


Zda tuhle diskuzi myslím vážně?

Teoreticky mi to přišlo jako blbost, prakticky možné.

Offline

 

#33 02. 04. 2013 08:25 — Editoval Cheop (02. 04. 2013 08:25)

Cheop
Místo: okres Svitavy
Příspěvky: 8209
Škola: PEF VŠZ Brno (1979)
Pozice: důchodce
Reputace:   366 
 

Re: Nejmenší obvod trojúhelníku

↑↑ Jamesík:
Tam moc o přesnost nejde, ten bod C bude ležet na stejné přímce jako body A a B, takže to nebude trojúhelník


Nikdo není dokonalý

Offline

 

#34 02. 04. 2013 10:33 — Editoval Honzc (02. 04. 2013 10:38)

Honzc
Příspěvky: 4549
Reputace:   241 
 

Re: Nejmenší obvod trojúhelníku

↑ xstudentíkx:
Když kreslíš "trojúhelník" ručně, pak ho kreslíš s nějakou přesností.
Například z toho tvého obrázku jsem spočítal, že když AC=5 cm, pak tebou narýsované úsečky mají délky: AB=2.05 cm a BC=3.02 cm, což se ovšem podstatně liší od 2 cm a 3 cm. Pak už samozřejmě platí trojúhelníková nerovnost neboť 2.05+3.02=5.07>5 a takový trojúhelník lze narýsovat (jak jsi nás ostatně přesvědčil)
Tedy není potřeba měnit brýle, ale používat hlavu. (vem jed na to, že trojúhelníková nerovnost (to jsou ta pravidla) platí)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson