Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 07. 04. 2013 13:40

nacelnik01
Zelenáč
Příspěvky: 2
Reputace:   
 

Rovnoběžníky

V rámci přípravy na 3/4 práci jsem narazil v pracovním sešitu matematiky pro 7. ročník ZŠ na následující příklad (str.. 242, cv. A-16):

Narýsujte rovnoběžník ABCD, kde |AB|=6cm, |BD|=8cm a $\sphericalangle $CAB=50$^\circ $

Ač jsem si našel souhrn pravidel pro rovnoběžníky(http://www.gymhol.cz/projekt/matika/rov … _druhy.htm), nedokáži daný rovnoběžník sestrojit.

Prosím o postup, díky. Milan

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) nacelnik01)

#2 07. 04. 2013 15:17

Praha505
Příspěvky: 362
Reputace:   
 

Re: Rovnoběžníky

ahoj, narýsuj si polopřímku AB. Z bodu B veď kružnici o poloměru 8 cm. Pak si odměř těch 50 stupňů a propoj bod A v daném úhlu s tou kružnicí. Zbytek by měl být asi jasný. :)


Reputace slušností
Doučím základoškolskou matematiku- Svitavsko

Offline

 

#3 08. 04. 2013 09:41

nacelnik01
Zelenáč
Příspěvky: 2
Reputace:   
 

Re: Rovnoběžníky

↑ Praha505:

Děkuji za reakci, ale nemyslím, že to je správné řešení ... pokud tedy správně chápu, jak udělat úhel $\sphericalangle $CAB.

Zadaná strana AB je jasná, kružnice se středem v bodě B a poloměrem 8cm (příčka BD) taky, nejsem si úplně jistý tím úhlem, ale podle mě je výchozí situace viz. Obr. 1 v příloze, takže rovnoběžník nelze jednoduše dodělat.

Napadlo mě ale, že bych mohl použít pravidlo, že se příčky rovnoběžníku protínají v jejich polovině, tj. sestrojím stranu AB, pak udělám úhel CAB, a pak kružnici se středem v B a poloměrem r=BD/2.

Tam, kde se kružnice protne s ramenem AC úhlu CAB (kde bod C neznáme), tam je stře obou příček. Tj. mohou nastat 3 případy:
1) Budou dva průniky, tj. řešením mohou být 2 rovnoběžníky (viz. Obr. 2 v příloze)
2) Bude jeden průnik, tj. řešením bude jeden rovnoběžník
3) Nedojde k průniku, tj. úloha nemá řešení
http://forum.matweb.cz/upload3/img/2013-04/06772_Nakresy.jpg
Je tu někdo, kdo by mi mohl potvrdit, či vyvrátit správnost mého řešení?

Předem děkuji
Milan

Offline

 

#4 08. 04. 2013 10:30

Honzc
Příspěvky: 4549
Reputace:   241 
 

Re: Rovnoběžníky

↑ nacelnik01:
Máš to dobře, pouze je potřeba zdůraznit, že $|AS_{1}|=|S_{1}C_{1}|$ a $|AS_{2}|=|S_{2}C_{2}|$
Pozn. To co nazýváš příčky se jmenuje úhlopříčky.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson