Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.
Nástěnka
❗22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
❗04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
❗23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.
Nejste přihlášen(a). Přihlásit
PLs ak by ste mi vedeli pomôcť s niečim
1.Vozík hmotnosti 3 kg stojí na vodorovných koľajničkách. Vo vodorovnom smere doň vnikne strela hmotnosti 10 g a uviazne v ňom, čím sa vozík posunie o 20 cm. Aká bola rýchlosť strely, ak je súčiniteľ trenia pri pohybe vozíka 0.01 ?
2. Akou uhlovou rýchlosťou rotuje okolo hlavnej osi teleso, keď jeho kinetická energia je rovná 5 J a moment hybnosti má veľkosť 0.5 kgm2s-1 ?
3.Tyč dĺžky 1 m je upevnená tak, že sa môže otáčať okolo vodorovnej osi prechádzajúcej koncovým bodom tyče. Akú rýchlosť musíme udeliť koncovému bodu tyče, aby sa tyč pri svojom vychýlení zastavila vo vodorovnej polohe ?
Diky
Offline
Zdravím. Ak pri tej prvej úlohe predpokládaš, že strela predala celú svoju hybnosť vozíku (ostala v ňom "zakliesnená"), tak potom to vypočítaš veľmi jednoducho.
Trecia sila pôsobiaca na vozík je .
Potom to znamená, že vozík po náraze spomaľoval rýchlosťou
Počiatočná rýchlosť je .
Čas, za ktorý vozík spomaľoval je
Potom teda počiatočná rýchlosť je
Počiatočná hybnosť vozíka je
A rýchlosť strely je
Offline
↑ GeekRobert: Pozor na ty hmotnosti!! Na poprvé to sice "vyšlo"protože se to zkrátilo ale při obecném řešení by tam ta chyba byla hned dvakrát: Jelikož střela ve vozíku uvízne, tak ta hmotnost té soustavy se rovná 3.01 a né jenom 3 (viz výpočet u síly) a na podruhé hybnost soustavy je po srážce 3,01v a ne 3.v . Jinak doporučuji úlohy napřed řešit obecně, protože když se na své řešení koukneš tak uvidíš že několik výpočtů je tam uplně zbytečně. A také značení nepůsobí moc přehledně (pro různé hmotnosti stejné písmeno m apod.)
↑ matej1702:
U druhého jenom vyjádři ze vzorce pro energii rotujícího tělesa
U třetího vyjdi ze zachování energie a vztahu mezi úhlovou a obvodovou (to je to co hledáš) rychlostí. Tedy: Jakou energii to těleso má HNED co se začne otáčet? A jakou energii má když skončí v té vodorvné poloze (už se neotáčí ale těžiště je výš)? No a tyto energie se musejí rovnat nikam zmizet nemůže...
Offline
↑ Brzls:
Díky, že si ma upozornil. Rozpisoval som to hlavne preto aby vedel prečo som tam dosadil také hodnoty aké som dosadil.
Offline