Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.
Nástěnka
❗22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
❗04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
❗23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.
Nejste přihlášen(a). Přihlásit
Jak je normální vzorec na výpočet gravitační síly F=(MmG)/r2, z newtonské teorie gravitace. Chci se zeptat, kdyby planeta jakožto M měla třeba hmotnost jako naše M= 5.9e24, kdyby se porovnávala gravitační síla, kterou působí jakožto ve svém normálním objemu v porovnání, kdyby měla třeba jen objem 1 metr krychlový, to ovlivňuje tu sílu, že? Tudíž tady tento vzorec neplatí až tak přesně, ne? A taky, nepopsal toto právě Einstein ve své obecné teorii relativity?
Offline
Vzorec platí, avšak ak by bola guľa o objeme 1 m^3 a s hmotnosťou Zeme a ty sa postavíš na jej povrch tak je sila oveľa väčšia, pretože by si bol oveľa bližšie k ťažisku (asi 60 cm) narozdiel od 6 378 kilometrov. Ale ak by si sa nachádzal od tejto superhustej guľe spomínaních 6 378 kilometrov sila na teba pôsobiaca by bola rovnaká ako na povrchu našej Zeme. Čiže by ťa priťahovala silou akou si priťahovaný napríklad aj v tejto chvíľi. A čím by si sa k nej približoval ( k jej ťažisku) tým by sila bola väčšia. Na povrchu tvojej guľe by bolo gravitačné zrýchlenie asi 111 biliónov G. :)
Offline
Kdyby ses však ocitnul někde hluboko pod povrchem Země, gravitační síla by se zmenšila. Ve středu Země je pak gravitace nulová, protože se silové vektory opačného směru vyruší.
Offline