Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 19. 05. 2013 15:32

Sherlock
Příspěvky: 859
Škola: PřF MUNI
Pozice: student
Reputace:   33 
 

Jak je to s pravděpodobností???

Řekněme že si s kamarádem zahraji hru o házení mincí.

Když mi padne orel, prohraju, když panna, vyhrávám.

Ještě předtím než začneme hrát, hodím si tolikrát aby mi padl 2x po sobě orel, tím pádem až začneme hrát, budu mít mnohem větší pravděpodobnost že padne panna.

Je to tak?

Offline

 

#2 19. 05. 2013 15:58

Hanis
Veterán
Místo: Brno
Příspěvky: 2650
Škola: PřF MUNI - Statistika a analýza dat
Pozice: Děvče pro všechno
Reputace:   148 
 

Re: Jak je to s pravděpodobností???

Ahoj,
není.

Offline

 

#3 19. 05. 2013 16:15

Sherlock
Příspěvky: 859
Škola: PřF MUNI
Pozice: student
Reputace:   33 
 

Re: Jak je to s pravděpodobností???

No ale jakto? To se ta pravděpodobnost resetuje když začnu hrát nebo jak? :D

Offline

 

#4 19. 05. 2013 16:20

Hanis
Veterán
Místo: Brno
Příspěvky: 2650
Škola: PřF MUNI - Statistika a analýza dat
Pozice: Děvče pro všechno
Reputace:   148 
 

Re: Jak je to s pravděpodobností???

Při každém hodu máš prst 0,5 že padne panna. Otázkou je, v kterém okamžiku se ptáš. Pokud si položíš otázku, jaká je pravděpodobnost, že mi padne n× v řadě panna, pak je to 0,5^n

Pokud jsi ale ve fázi, kdy ti n-1 krát padla panna, tak šance, že ti padne znova je opět 0,5.
Tomuto říkáme nezávislé jevy, výskyt předchozích panen/orlů neovlivňuje následující hod.

Offline

 

#5 19. 05. 2013 21:37

Sherlock
Příspěvky: 859
Škola: PřF MUNI
Pozice: student
Reputace:   33 
 

Re: Jak je to s pravděpodobností???

Děkuji. Pravděpodobnost mě od nepaměti mate.

Offline

 

#6 21. 05. 2013 21:24

peter_2+2
Příspěvky: 170
Reputace:   
 

Re: Jak je to s pravděpodobností???

↑ Hanis:
Takže podle tebe po 5ti hodech na kostce, kdy nepadla ani jednou jednička, není šance 1:1 že padne 1dna?

Kdyby jsi vsázel ruletu a padla 5krát po sobě červená, vsadil by jsi si s klidem znovu na červenou, abys dokázal, jak moc věříš svému tvrzení?

Offline

 

#7 21. 05. 2013 21:37 — Editoval Creatives (21. 05. 2013 21:40)

Creatives
Příspěvky: 610
Škola: UP MAT-EKO(09-12, Bc.)
Pozice: Student
Reputace:   26 
 

Re: Jak je to s pravděpodobností???

↑ peter_2+2:
Jediné na čem záleží je položená otázka. Když se zeptáš jaká je pravděpodobnost, že mi padne 5 x panna? je to$0,5^5$
Když už máš za sebou čtyři hody a ze všech ti padla panna a zeptáš se, jaká je pravděpodobnost, že teď mi padne panna? Bude to $0,5$.
Jestliže ti v prvním hodu padla panna tak to nijak neovlivní další hod.
Mrkni na definici 2 nezávislých jevů a uvidíš, že pokud průnik pravděpodobností těchto jevů se rovná součinu, jsou tyto jevy nezávislé.

Offline

 

#8 21. 05. 2013 21:42 — Editoval peter_2+2 (21. 05. 2013 21:43)

peter_2+2
Příspěvky: 170
Reputace:   
 

Re: Jak je to s pravděpodobností???

↑ Creatives:
V tom případě položím tutéž otázku i tobě, vsadil by jsi po 5ti červených v ruletě, že znovu padne červená, aby jsi dokázal, jak moc věříš tomu co říkáš? Kdyby jsi měl celý svůj majetek vsadit v takové chvíli na jednu z těchto dvou barev, totiž černou nebo červenou, která z nich by to byla?

Offline

 

#9 21. 05. 2013 21:44

JohnPeca18
Příspěvky: 651
Škola: MFF UK
Pozice: Absolvent 2014
Reputace:   81 
 

Re: Jak je to s pravděpodobností???

Šanca ze padne v rade za sebou 5 červenych a pak jedna černa, je uplne stejna jako pravdepodobnost, ze padne v rade za sebou 6 cervenych.
Pokud teda pravdepodobnost hodu cervene a cerne jsou stejne, což u rulety by melo být. Takže kdyby opomenu to, že bych ruletu o penize nikdy nehral, tak bych si klidne vsadil.

Offline

 

#10 21. 05. 2013 21:46

Creatives
Příspěvky: 610
Škola: UP MAT-EKO(09-12, Bc.)
Pozice: Student
Reputace:   26 
 

Re: Jak je to s pravděpodobností???

↑ peter_2+2:
Záleží jestli by to bylo francouzská ruleta nebo americká :)

Offline

 

#11 21. 05. 2013 21:50

Hanis
Veterán
Místo: Brno
Příspěvky: 2650
Škola: PřF MUNI - Statistika a analýza dat
Pozice: Děvče pro všechno
Reputace:   148 
 

Re: Jak je to s pravděpodobností???

Já bych si hodil mincí, jestli černá nebo červená.

Offline

 

#12 21. 05. 2013 21:55 — Editoval Creatives (21. 05. 2013 21:56)

Creatives
Příspěvky: 610
Škola: UP MAT-EKO(09-12, Bc.)
Pozice: Student
Reputace:   26 
 

Re: Jak je to s pravděpodobností???

NO nejspíš bych vsadil na stejnou barvu, jako tento týpek, co prodal veškerý majetek a tak učinil

Offline

 

#13 21. 05. 2013 23:19

peter_2+2
Příspěvky: 170
Reputace:   
 

Re: Jak je to s pravděpodobností???

↑ JohnPeca18:
Ty tvrdíš, že taková šance je stejná
To asi tvrdíš na základě toho, že varianta, že padne 5červených a černá je stejně možná jako 6 červených

A kdyby si člověk od počátku předsevzal vsázet jen na červené, když by začal hrát po 5ti kolech s červenou barvou, ten by měl tedy také stejnou šanci na úspěch?

Jakou šanci by měl na úspěch, že by po 5ti červených, které už padli a on si vsadil, mu znova padla po šesté červená? Nebyla by taková šance tatáž ikdyby oněch 5 hodů proběhlo nebo ne?

Offline

 

#14 21. 05. 2013 23:25

Creatives
Příspěvky: 610
Škola: UP MAT-EKO(09-12, Bc.)
Pozice: Student
Reputace:   26 
 

Re: Jak je to s pravděpodobností???

↑ peter_2+2:
My nejsme stupidní. Víme jak to myslíš, ale nemáš pravdu. Na tvoji otázku bylo zodpovězeno už hodně krát a pořád trváš na svém. Co vlastně chceš?

Offline

 

#15 21. 05. 2013 23:37

Stýv
Vrchní cenzor
Příspěvky: 5692
Reputace:   215 
Web
 

Re: Jak je to s pravděpodobností???

↑ Creatives: to máte z toho, že krmíte trolly

Offline

 

#16 22. 05. 2013 08:39

MirekH
Veterán
Příspěvky: 288
Škola: MFF UK
Pozice: student
Reputace:   16 
 

Re: Jak je to s pravděpodobností???

↑ Stýv:
Trola bych z něj hned nedělal. Některé závěry teorie pravděpodobnosti někdo prostě může vstřebávat trochu déle, protože neodpovídají "selskému rozumu". Viz třeba Monty Hall problem.


ŘEŠTE FYKOS!

Offline

 

#17 22. 05. 2013 09:55 — Editoval peter_2+2 (22. 05. 2013 09:59)

peter_2+2
Příspěvky: 170
Reputace:   
 

Re: Jak je to s pravděpodobností???

↑ Creatives:↑ Stýv:
MirekH má naprostou pravdu, né každému bylo dáno tak bystré myšlení jako vám ostatním.

Jestli to tedy je jak říkáte, kdo hodí po sobě 6× šestku, není ten člověk s obrovským štěstím, ale člověk, co zkrátka měl po sobě 6krát totéž štěstí; navíc tedy podle vás z tohoto nutně neplyne to druhé, dokonce byste řekli, že se tak ani nestane, tedy že kdo měl 6krát po sobě totéž štěstí, neměl to jedno velké štěstí, jelikož toto nijak nepřipouštíte.

Tedy kdybyste vsázeli sportku, vsázeli byste při nedostatku fantazie tatáž čísla, která padla v minulém kole, v ruletě tutéž barvu, nejčastěji padající v kolech předcházejících a v životě byste očekávali, že se vám bude stávat neustále totéž dokola, tak jak by s vámi souhlasil i v některých situacích, těch špatných, Murphy.

Zato já, při své hlouposti, bych, ať už bych byl kdekoliv, po 5ti červených sebral výhru a pelášil pryč takovou rychlostí, jak to jen zdejší gravitace dovolí, a kdyby mě někdo nutil po 6té vsadit na červenou po pěti padlých červených, ještě bych u toho křičel hrůzou.

Takový jsem hlupák!

Offline

 

#18 22. 05. 2013 10:19 — Editoval Creatives (22. 05. 2013 10:22)

Creatives
Příspěvky: 610
Škola: UP MAT-EKO(09-12, Bc.)
Pozice: Student
Reputace:   26 
 

Re: Jak je to s pravděpodobností???

↑ peter_2+2:
To víš že je malá pravděpodobnost, že za sebou padne stejná barva. Ale původní otázka byla jiná. (přečti si ji). Dejme tomu, že jsou dvě mince a házíme společně za účelem kdo hodí první orla. Ovšem než začneme házet ty si bokem budeš házet dokud ti za sebou nepadne 4x panna. Jakmile se ti to podaří přidáš se ke mě. A ty mi chceš říct, že v prvním našem společném hodu budeš mít větší šanci, že hodíš orla než já?
Ovšem že né...

Offline

 

#19 22. 05. 2013 12:09

Stýv
Vrchní cenzor
Příspěvky: 5692
Reputace:   215 
Web
 

Re: Jak je to s pravděpodobností???

↑ MirekH: tak si projdi jeho příspěvky v jiných vláknech;)

Offline

 

#20 22. 05. 2013 14:10

pietro
Příspěvky: 4762
Reputace:   187 
 

Re: Jak je to s pravděpodobností???

Trochu to zjednoduším. Už po prvom zisku by som pelášil niekde inde a založil aspoň minikasíno.

Offline

 

#21 22. 05. 2013 20:16 — Editoval peter_2+2 (22. 05. 2013 20:18)

peter_2+2
Příspěvky: 170
Reputace:   
 

Re: Jak je to s pravděpodobností???

↑ Creatives:
Trochu jsem nadtím přemýšlel a uznávám, že cosi na takové teorii je, nicméně podle mě lidská ruka není dokonalý nástroj na náhodu, pokud takový nástroj vůbec existuje; ten pak kdyby existoval, teprve by se musela začít diskuse, zda se nesnaží vytvořit 50% hodů pana a 50% hodů orel a zda k takovému průměru míří, to nevím.
Když se však vrátíme k lidské ruce, poslouží příklad ozubeného kola, které periodicky vykazuje určité výsledky jeden nebo druhý, u takového stroje by pak určitě záleželo, v kterém místě se jeho zuby nachází.

Podle mě lidská ruka není sice podobna něčemu takovému, ani dokonalému stroji na náhodu a tedy nejspíš pro samu ruku bude neobvyklé udělat tentýž pohyb dvakrát po sobě nebo vůbec vytvořit tytéž podmínky, aby ve sportce byly taženy tatáž čísla. V tom případě by mohlo platit, že by taková větší šance existovala.
Někdo by proti tomu zase namítl, že si rukou natrénuje hody a snázeji hodí znovu orla.

Já do takových věcí nevidím a raději je už nechám být. Co by potom nato řekli ti, kteří věří na Osud.
V některých diskusích se totiž, alespoň jak se mi zdá, existence osudu a možnosti do něj zasáhnout cestováním v čase - jakoby někdo osud dopředu stvořil a poslepoval a cestováním v čase se nenapravitelně narušil -, předpokládala. Přesněji zde: http://forum.matweb.cz/viewtopic.php?id=60180

Jak bych pak mohl o takových věcech mluvit, když ani nevím, zda existuje Osud a jaké má vztahy s Pravděpodobností, pokud nějaké vůbec má.
Co víc, kdybych vzal v potaz a uvěřil, že kostkou v ten samý čas, kdy háži já, háže také nějaký zákeřný mimozemšťan na druhé straně galaxie a naruší tak šanci, že hodím znovu orla, musel bych být na takového nutně naštván.

↑ pietro:
:)

Offline

 

#22 25. 05. 2013 13:43

Firejs
Příspěvky: 36
Škola: Mendelu
Pozice: Student
Reputace:   
 

Re: Jak je to s pravděpodobností???

Tohle je hezké video na toto téma a myslím, že to dobře vysvětluje:
https://khanovaskola.cz/pravdepodobnost … lita/lekce

Offline

 

#23 25. 05. 2013 14:16

Jan Jícha
Veterán
Místo: Plzeň/Mnichov
Příspěvky: 1801
Škola: ZČU - FST - KMM
Pozice: Safety Engineer
Reputace:   74 
Web
 

Re: Jak je to s pravděpodobností???

By mě zajímalo, jaká je pravděpodobnost, že mince padne na hranu.

Offline

 

#24 29. 05. 2013 22:54

pietro
Příspěvky: 4762
Reputace:   187 
 

Re: Jak je to s pravděpodobností???

↑ Jan Jícha: ahoj, dal by som do pomeru zase len plochy... no žial taký stav nevydrží dlho (asi kvôli momentom )... :-(

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson