Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 08. 06. 2013 10:25 — Editoval FliegenderZirkus (08. 06. 2013 13:25)

FliegenderZirkus
Příspěvky: 544
Škola: RWTH Aachen
Reputace:   25 
 

Důkaz singularity matice

Ahoj, potřeboval bych prosím poradit s jedním mini-důkazem...

Je to ekvivalence:
(1) Matice tuhosti $\mathbf{K}$ tělesa je singulární právě tehdy, když existuje takový vektor posuvů $\mathbf{u}_r \neq \mathbf{0}$, při kterém má těleso nulovou deformační (potenciální) energii:
$\mathbf{K} \text{ singularni}\quad \Leftrightarrow \quad \exists \mathbf{u}_r \neq \mathbf{0}: E_p=\frac12 \mathbf{u}_r^T\mathbf{K}\mathbf{u}_r=0$.

Napadlo mě to přepsat, to by snad mělo jít...
(2) Matice tuhosti $\mathbf{K}$ tělesa je regulární právě tehdy, když každý vektor posuvů$\mathbf{u} \neq \mathbf{0}$ je spojen s kladnou deformační energií:
$\mathbf{K} \text{ regularni}\quad \Leftrightarrow \quad E_p=\frac12 \mathbf{u}^T\mathbf{K}\mathbf{u}>0,\quad \forall \mathbf{u}\neq\mathbf{0}$.

Tu verzi (2) jsem zkusil dokázat přes:
Pro regulární matice platí:
$\mathbf{K} \mathbf{u} = \mathbf{0}\quad  \Leftrightarrow  \quad \mathbf{u}=\mathbf{0}$.
Tahle rovnice se zleva vynásobí $ \mathbf{u}^T$, což vede přímo na (2)
$\mathbf{u}^T\mathbf{K} \mathbf{u} =0\quad  \Leftrightarrow  \quad \mathbf{u}=\mathbf{0}$.

Jde to takhle? A jde to nějak jednodušeji?


EDIT: Už to mám, jde samozřejmě o definici pojmu pozitivně definitní matice, takže implikace platí jen v jednom směru.

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) FliegenderZirkus)

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson