Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 09. 06. 2013 19:49 — Editoval Lukyno (09. 06. 2013 19:50)

Lukyno
Zelenáč
Příspěvky: 5
Škola: Gymnázium Žatec
Pozice: Student
Reputace:   
 

Stereometrie - Odchylky přímek v trojbokém hranolu

Dobrý večer všem přítomným. Mám tu příklad ve znění:

Dán kolmý trojboký hranol ABCA'B'C'. Podstavou je trojúhelník ABC. /AB/ = 3 cm, /AC/ = /BC/ = 4cm, /AA'/ = 4 cm. Určete odchylku přímek AC'; BC'. Věděl by někdo? Lámu si s tím hlavu, ale nic mě nenapadá. Děkuji ...

Offline

 

#2 09. 06. 2013 21:11

Arabela
Příspěvky: 1927
Reputace:   181 
Web
 

Re: Stereometrie - Odchylky přímek v trojbokém hranolu

Ahoj ↑ Lukyno:,
odchýlka daných priamok je veľkosť vnútorného uhla $\varphi $pri vrchole C' rovnoramenného trojuholníka ABC'. Jeho základňa má dĺžku 3 a jeho ramená majú dĺžku $4\sqrt{2}$ (to ľahko odvodíš pomocou Pytagorovej vety, zo štvorcových bočných stien).
No a uhol $\varphi $ určíš buď pomocou kosínusovej vety (poznáš vdĺžky všetkých troch strán rovnoramenného trojuholníka ABC'), alebosi vypočítaš $\frac{\varphi }{2}$ s využitím funkcie sínus...


server.gphmi.sk/~domanyov

Offline

 

#3 09. 06. 2013 21:56

Lukyno
Zelenáč
Příspěvky: 5
Škola: Gymnázium Žatec
Pozice: Student
Reputace:   
 

Re: Stereometrie - Odchylky přímek v trojbokém hranolu

Bože... já jsem snad opravdu pitomec. :) Vůbec sem si toho nevšiml, děkuji moc!
+1. .)

Offline

 

#4 09. 06. 2013 22:16

Arabela
Příspěvky: 1927
Reputace:   181 
Web
 

Re: Stereometrie - Odchylky přímek v trojbokém hranolu

↑ Lukyno:
vďaka za reputáciu, dobre padla...:) ... Ale nadávať si do pitomcov naozaj nemusíš - niekedy to trochu dlhšie trvá, kým sa človek "zžije" s novým prostredím... A rôzne časti matematiky bývajú pre niektorých z nás takou "terra inkognita" (zem neznáma)... V každom prípade je fajn, že existuje toto fórum, pomáha mnohým...


server.gphmi.sk/~domanyov

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson