Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 11. 02. 2012 18:28

Ciano
Zelenáč
Příspěvky: 4
Reputace:   
 

Algebrogram

Dobrý den,
mohl by mi prosím někdo pomoci s níže uvedeným algebrogramem? Byl bych moc vděčný, strávil jsem už dva dny nad doplňováním čísel a pořád nic - je to jako začarovaný kruh! Díky moc!

http://forum.matweb.cz/upload3/img/2012-02/81222_DSC01528.JPG

Offline

 

#2 11. 02. 2012 23:26

kyborg
Příspěvky: 60
Reputace:   
 

Re: Algebrogram

Cau tak za predpokladu, ze kazde pismeno znaci jine cislo a za Í a I oznacuji rozdilna pismena to jde vyresit.

Offline

 

#3 12. 02. 2012 15:16

Ciano
Zelenáč
Příspěvky: 4
Reputace:   
 

Re: Algebrogram

↑ kyborg:


Cau, díky moc, tak to smekám - jak si na to vlastně přišel?

Offline

 

#4 12. 02. 2012 21:41

kyborg
Příspěvky: 60
Reputace:   
 

Re: Algebrogram

↑ Ciano:↑ Ciano:
Neni zac.

Postup:

1)Na zacatku vis, ze V je 1.
2)Dal ve sloupci tisicu je L ve vysledku i mezi scitanci taky. To se vyrusi a mas 3 scitance, nejvyse muzou mit hodnotu 24 (9 + 8 +7) + neco malo ze scitani stovek, tedy v radu desetitisicu bude pricitat nejvyse 2.
3)Dale A + (nejvyse dva) musi byt dvojciferne cislo, tedy A musi byt 9, nebo 8 a dvojciferne cislo muze byt bud 10, nebo 11. Jedenactka ale neni mozna protoze v radu statisicu a desetiticisu jsou rozdilna cisla. Tedy E je 0.
4)Vime ze A je bud 8 nebo 9. Predpokladejme, ze je to 9. Potom ve sloupci stovek mame 9 + N + E + I => I. Odecteme I, E je nula tedy 9 + N => 0. N nemuze byt jedna, protoze jednicka uz je obsazena, tedy dohromady bude soucet dvacet (spolu s "prebytkem z radu desitek), dva dale. V radu tisicu bude tedy 2 + J + 9 + L + Ž => L. Odecteme L a ziskame 11 + J + Ž => 0. Posledni cifra tohoto souctu musi byt 0. J + Ž tedy da devet a soucet bude dvacet, dva dale. V radu desetitisicu je A, u nez jsme predpokladali hodnotu 9. Spolu se dvema dale celkem  11, coz je ale spor s krokem 3 a tim, ze E je nula. A tedy musi byt 8.
5) Ve sloupci stovek po odecteni I mame  8 + N + "neco dale z radu desitek" => 0. N nemuze byt 1 ani 0, ty uz jsou obsazene. Pokud by N bylo 2, pak J + V + 3*N v radu desitek by dalo vice nez deset (jedna dale) a tedy bychom dostali v radu stovek 8 + 2 + "alespon jedna" => 0, coz nejde. N tedy nemuze byt ani 2. Vyraz (8 + N + "neco dale z radu desitek") se tedy bude rovnat dvaceti. To nastane pouze tehdy, je-li N 9, protoze jinak tento vyraz bude mit nizsi hodnotu. Vime tedy, ze N = 9.

Dal jsem zbyva jen par cisel, ktera uz nejsou slozita vymyslet (a uz me to nebavi), tak to tady nebudu rozepisovat. Doufam, ze jsem to napsal aspon nak pochopitelne, kdyztak se zeptej.

Jinak timhle "=>" myslim rovnost v radu jednotek tedy napr 21 => 1, 12 => 3, nechtelo se mi to pokazdy nejak slozite rozepisovat.

Offline

 

#5 12. 02. 2012 22:10

Ciano
Zelenáč
Příspěvky: 4
Reputace:   
 

Re: Algebrogram

↑ kyborg:

Hoj,
abych řekl pravdu, tak tomu nerozumím vůbec. Cítím se trochu trapně, ale zkoušel jsem si ten postup praktikovat přes hodinu, ale nic. Čísla hold nejsou moje silná stránka. Narazil jsem hned u druhýho bodu: L se vyruší a mám tři sčítance. Každopádně jsem ti moc vděčnej, žes mi pomoh. Snad ti to někdy budu moct oplatit.

                   Díky moc, Ciano

Offline

 

#6 13. 02. 2012 16:15

kyborg
Příspěvky: 60
Reputace:   
 

Re: Algebrogram

Nemas zac. Ja jsem to moc dobre nevysvelil a rekl bych ze je to dost obtizny takovyhle postup pochopit, takze si z toho nic nedelej. BTW muzu se zeptat jak ses k tomuhle prikladu dostal a proc tomu venujes takovy usili?

Bod 2 znovu:

Scitanci v radu tisicu jsou ctyri: J, L, A, Z. K tomu navic pricitam nejake cislo, ktere oznacim jako X. Toto X bude prebytek, "X dale", z radu stovek. Pokud by soucet stovek byl treba 21, (tedy realne 2100, protoze je to prebytek z radu stovek) X bude 2. Dale vim, ze pokud sectu toto X  spolu s J, L, A a Z (rad tisicu) ziskam cislo, ktere bude mit v radu jednotek L (realne L*1000, protoze se stale pohybuji v radu tisicu), protoze ve vysledku je v radu tisicu L.
NAPR: Pokud L bude treba sedm, tak ve vysledku tohoto dilciho scitani musi byt take sedm, tedy vysledek tohoto dilciho scitani muze byt pouze 7, 17, 27, 37... (pohybuji se stale v radu tisicu, tedy skutecny vysledek by byl treba 7 tisic).
Tedy mezi scitanci mam L, ktere je treba sedm a ve vysledku take. Toto L tedy muzu odecist.
Muzes si to take predstavit tak, ze od scitance "ALENA" odectes L tisic, tedy napriklad 7000 a stejne tak i od vysledku. Tim ve vysledku cislo, ktere bude mit v radu tisicu urcite nulu, protoze pred odectenim L tisic tam prave tech L tisic bylo.
To, ze je tam nula ale neni dulezite. Dulezite je, ze tam zbyvaji jiz jenom 3 scitance J, A, Z. Kazdy z nich bude zastoupen jinym cislem. Zajima me, jakou nejvyssi hodnotu mohou tyto tri scitance mit, proto si za ne dosadim jen tak na zkousku tri nejvyssi mozna cisla - tedy 7, 8 a 9. Jejich soucet je 24. Dale k tomuto cislu musim pricist jeste ono X, ktere predstavuje prebytek z radu stovek. V radu stovek jsou ctyri scitance, proto muzu odhadnout, ze toto X bude nejvyse 4. Celkem mam 24 + 4 = 28. A 28 znamena napsat do vysledku 8 a 2 dale, do radu desetitisicu. Tedy v radu desetitisicu budu pricitat nejvyse 2.

Offline

 

#7 16. 02. 2012 21:04

Ciano
Zelenáč
Příspěvky: 4
Reputace:   
 

Re: Algebrogram

↑ kyborg:

Ahoj,
omlouvám se, ale pár dní jsem byl nemocný, takže reaguji o něco později. Abych řekl pravdu, je to úkol od našeho pana matikáře na škole, který celoročně vyvěšuje svou soutěž na nástěnku, aby si tak studenti mohli zlepšit známky, když už pohoří na tom základním. Zajímám se o to s takovou vervou proto, že se chci něco naučit a hlavně si ještě stále nechci připustit, že jsem skutečně tak "blbej". Možná ale i trochu proto, že nechci působit jako ten, co si sem vyvěsí úkol ze školy a čeká, že ho někdo vyřeší a nazdar, naprosto bez zájmu - jen když za to dostanu známku.

Nu, opět jsem si to vypsal na papír, hledím na to - chápu to tak zhruba, ale najdu si něco podobného na internetu a pustím se do toho - to by to byl svět, kdyby mi neustále někdo pomáhal a já se jen díval!!


                              Měj se a díky za rozhovor!
                                                                                 Ciano

Offline

 

#8 11. 06. 2013 12:21

veronika.vh
Příspěvky: 30
Reputace:   
 

Re: Algebrogram

Ahoj, prosím o radu s vyřešením tohoto příkladu. Díky, Dana.
Písmena nahraďte číslicemi tak, aby dělení bylo správné - stejná písmena představují stejné číslice.

LEDA : DA = EDA
-DA
    TD
-AS
  EDA
-EDA
      0

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson