Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.
Nástěnka
❗22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
❗04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
❗23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.
Nejste přihlášen(a). Přihlásit
Zdravím. Minule som sa na tomto fóre pýtal ako je možne, že sa trajektória svetla pod vplyvom gravitácie mení. Dostal som odpoveď, že svetlo sa pohybuje pozdĺž časopriestoru, ktorý je zakrivený hmotným objektom. Avšak podľa animácii a obrázkov na internete sa svetlo pohybuje podobne ako na nasledujúcom obrázku:
No ak by sa svetlo malo pohybovať pozdĺž časopriestoru ... nemalo by sa pohybovať nejak takto ??
Vopred ďakujem za odpovede.
Offline
↑ GeekRobert:
A proč najednou přestalo být přitahováno a začlo se k tomu ještě vracet na původní dráhu?
Na tyhle úvahy ale snad OTR potřeba ani není. Kámen letící kolem hmotného objektu takhle taky nezatočí.
Offline
Pretože keď si predstavim štvorcovú sieť, ktorá sa zakrivuje do stredu tak niektoré z čiar sa takto zahnu a keď sa svetlo pohybuje zarovno s priestorom tak som myslel, že by sa malo pohybovať tak ako na druhom obrázku. A svetlo není hmotné, takže sa nemusí pohybovať ako hmotný objekt.
Offline
↑ GeekRobert:
To právě musí, když sis zakřivil časoprostor. Pokud je jednou pokřivený vlivem toho hmotného tělesa, tak se světlo pohybuje po nejkratší možné dráze stejně jako všechno ostatní, hmotnost nehmotnost. Zakřivení je pak jen jiný způsob jak popsat gravitaci, ale nově se týká i času. Jinak světlo má energii.
Já se tu dostávám na hodně tenký led, je potřeba aby zasáhl někdo jako rughar, ale z toho tvého druhého obrázku je vidět, že světlo poměrně daleko od tělesa začlo zatáčet. A potom, když už je v poloviční vzdálenosti se najednou otočí - to tam je jako to pokřivení najednou na druhou stranu? Proč? Přece i z té jednoduché a nepřesné představy musí být vidět, že pokřivení blíž u tělesa musí být větší a pořád do středu.
Offline
Na tomto obrázku je vidieť ako sa priestor ohýba (je to síce prevrátené ale lepší obrázok, na ktorom by som to zobrazil som nenašiel), čiže by sa malo svetlo ohýbať s ním ...
Offline
↑ GeekRobert:
Já nevím, ale když si představím nějakou kuličku kterou cvrnknu po té červené čáře, tak se nebude pohybovat tak jak je tam nakreslené. Ve skutečnosti se při vyjíždění nahoru odchýlí doprava, a až se skulí zase dolů, bude směřovat trochu víc "k nám" - zkrátka a dobře, odpudí ji to (odpudí, protože je tam kopeček a ne prohlubeň). Když si to převrátíš, dostaneš ten první svůj obrázek, ne druhý.
Tak to alespoň vidím já, ale jak říkám, rozhodně nejsem expert na OTR, počkal bych na někoho schopnějšího.
Offline
Spôsob "skutálania guličky" aký opisuješ je opis správania sa hmotných objektov ale svetlo hmotnosť nemá. Môže sa chovať aj tak akoby sme nepredpovedali ....
Offline
↑ GeekRobert:
Kromě toho co píše LukasM tvůj náhled na problém vlastně říká, že je jedno, jak hluboko foton do gravitačního pole "zajede", protože vždycky pak vyletí ven zase v přímém směru ven, což je zjevný nesmysl a vede ke zřejmým paradoxům (horizont ČD atd. ) :-)
Ta síť prostě znázorňuje zakřivení prostoročasu v tom smyslu, že na všechnu látku o nenulové energii, které ekvivalentem je hmotnost (kterou v tomto smyslu má i foton) působí "síla" ve směru opačném ke gradientu na té síti. To znamená, že pokud bude foton uvnitř té jámy..
Offline
V tom prípade by teoriticky bolo možné aby sme videli pri pohľade na oblohu planétu Zem ....
Je toto možné ?
Offline
No Slunce nezakřivuje časoprostor dostatečně aby tohle bylo možné. U Slunečního "povrchu" činí úhel stočení paprsku asi jen 1,75". K takto extrémnímu zakřivení paprsků může docházet jen u kompaktních objektů se silným gravitačním polem. Tyto optické efekty v extrémních gravitačních polích se studují mimo jiné i u nás na fakultě. Doporučuji shlédnout popularizační přednášku dr. Bakaly:
http://www.youtube.com/watch?v=f_S1F8Lc … mp;index=5
Offline
Díky.
Offline