Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#26 08. 07. 2013 14:14

basttien
Příspěvky: 37
Škola: UK - katedra sociální geografe a reg. rozvoje
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Vzorec výpočtu Related Variety (příbuzné rozmanitosti exportu)

Ještě jsem zapomněl odpovědět na Vaši otázku


"Je však správné vztahovat rozčlenění na položky za kraj k celkovému za ČR, nebo položky za kraj se mají vztahovat jen k celkovému za kraj?"

Domnívám se, že se pracuje jen s celkovým exportem za kraj


Děkuji Vám


↑↑ basttien:

Offline

 

#27 08. 07. 2013 20:35 — Editoval jelena (08. 07. 2013 20:36)

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Vzorec výpočtu Related Variety (příbuzné rozmanitosti exportu)

↑ basttien:

děkuji, no to je trápení :-)

já analyzuji všechny kraje Česka,

ale každý kraj se analyzuje samostatně, z dat za kraj.

Společně hledíme na tuto tabulku a zatím v tématu jsme diskutovali data Středočeského kraje a Plzeňského kraje za rok 2010. V tabulce vidíme hlavní třídy podle primárního třídění. Zde nám součet tříd souhlasí s celkovým součtem.

Potom vezmeme podrobnou tabulku za třídu 0 "Potraviny" ve Středočeském kraji a máme podrobné členění na podtřídy, součet v 2. sloupci má cca dávat 12 379 mil. Kč. A nedává - je tak?

Za Plzeňský kraj součet 2. sloupce má dávat cca 4 151 mil Kč.

Můžeme toto, prosím, překontrolovat?

zápis v excelu je následující: u sekce 0 potraviny a živá zvířata: 0,020038813*LOGZ (1/0,020038813) = 0,113040128

zápis se zdá být v pořádku a posuzujeme rozmanitost exportu Plzeňského kraje ohledem na hlavní třídění.

EDIT: ještě jsem připsala poznámky přímo do textu.

Offline

 

#28 08. 07. 2013 22:42

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Vzorec výpočtu Related Variety (příbuzné rozmanitosti exportu)

Ještě mi asi unikl tento příspěvek:

když sečtu všechny Pr (sumy komodit) za všechny sekce exportu (potraviny, nápoje a tabák...) tak by toto číslo v ideální případě mělo dávat v součtu 1, neboť by to znamenalo, že byly k dispozici všechny data týkající se exportu za dané sekce.

ano, to by bylo.

Proto např. v mém předcházejícím příspěvku jsem provedl dopočet chybějících dat, tak jak jsem naznačil...."zbytek" tzn....3849473000 Kč jež nejsou přiřazeny určité komoditě, proto jsem toto označil jako "ostatní" a provedl dopočet
...... 3849473000/207 148 000 000 = 0,01858 (pi) ....a pak vypočetl i Hr pro toto číslo....doufám, že je to tak relevantní řešení dopočtu chybějících dat, když znám kromě hodnoty celkového exportu kraje znám i hodnotu exportu tohoto odvětví pro daný kraj. Nebo by byla vhodnější varianta počítat pouze s hodnotami, jež jsou exaktně zmíněny a zbytek nedopočítávat?

To jsem již napsala, že v tomto výpočtu je nějaký zmatek - jelikož:
4 151 000 000 potraviny v Plzeňském kraji, z toho je známo rozdělení na podtřídy pouze do částky 301 527 000 (součet hodnot exportu komodit, pro které jsou data), tedy rozdělení je známo jen pro 7% exportu (93 % není přiřazeno příslušné komoditě). Na co je dobrá taková statistika? Na nic.

U vzorce nepříbuzné rozmanitosti mi není jasné, proč vychází tak velká čísla, myslím (doufám), že zápis v excelu je v pořádku.

Zkusím přivolat pozornost k tomuto vzorci :-) Jinak ve WA se dá prozkoušet, jak bude vypadt rozmanitost pro různé situace, např. mám jedno odvětví, co exportuje 99 % a zbytek ostatní - velmi nerozmanité. Každé odvětví exportuje stejně 10% od celku - celkem rozmanité.

Není to součet výsledků exportu, ale projev chování systému.

Offline

 

#29 08. 07. 2013 23:10

basttien
Příspěvky: 37
Škola: UK - katedra sociální geografe a reg. rozvoje
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Vzorec výpočtu Related Variety (příbuzné rozmanitosti exportu)

Děkuji, už mi to začíná být jasné,


mohu se zeptat, kdybyste byla na mém místě, tak byste sekce, kde je známo jen 7 % exportu, tak byste tuto sekci vůbec nezapočítávala? Já jsem to řešil tak, že když bylo známo jen 7 % exportu, tak jsem vytvořil komoditu "ostatní", která činila 93 % exportu, je dle Vás toto řešení relevantní? Myslím si, že tento dopočet může být užitečný, protože např. sekce kde je známo jen 7% exportu, ale ve výsledku představuje 4 151 000 000 Kč, což představuje poměrně významnou položku v exportu kraje a kdybych tuto sekci vynechal, ochudil bych tak kraj o exportní odvětví....


Jinak Vám moc děkuji.


Bohužel nejsem matematik, takže spousta věcí mi dochází pomalu


Hezký den






↑ jelena:

Offline

 

#30 08. 07. 2013 23:16

basttien
Příspěvky: 37
Škola: UK - katedra sociální geografe a reg. rozvoje
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Vzorec výpočtu Related Variety (příbuzné rozmanitosti exportu)

Jinak k nepříbuzné rozmanitosti,


Vy jste na to přišla, kde je problém, proč mi vycházely tak vysoká čísla. Já do vzorce  nedosazoval hodnoty podílu exportu odvětví v procentech, proto vycházely tak vysoká čísla.


Děkuji





↑ basttien:

Offline

 

#31 08. 07. 2013 23:55

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Vzorec výpočtu Related Variety (příbuzné rozmanitosti exportu)

↑ basttien:

Pokud máme celkový součet exportu potravin v Plzeňském kraji a k tomu úplně neodpovídající podrobné členění, tak buď byla chyba ve sběru dat, nebo v přepisu, nebo zkusit jiný zdroj, nebo použit členění z předchozího roku (procentuálně) - zas tak velká změna nemohla nastat.

V každém případě rozmanitost v hlavním třídění o tuto položku ochuzena nebude, jen podrobné členění na $p_i$ bude podivné (to, co máme + 0,93 "ostatní jinde nezařazené"), ale pokud k tomu bude jasný komentář, tak bych to neviděla jako problém.

Vy jste na to přišla, kde je problém, proč mi vycházely tak vysoká čísla. Já do vzorce  nedosazoval hodnoty podílu exportu odvětví v procentech, proto vycházely tak vysoká čísla.

to ne, poslední sloupec v tabulce je v pořádku, jen chybí poslední řádek. Součet všech vypočtených hodnot posledního sloupce dává "nepříbuznou rozmanitost" a ta je 1,456. To není velká hodnota.

Dosazuji se hodnoty podílů (nejsou to procenta, ale podíl "odvětví"/"celek"), podle mne výpočet a tabulka v odkazu jsou v pořádku.

Offline

 

#32 09. 07. 2013 09:23

basttien
Příspěvky: 37
Škola: UK - katedra sociální geografe a reg. rozvoje
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Vzorec výpočtu Related Variety (příbuzné rozmanitosti exportu)

Děkuji Vám,


už je mi to jasné. Byla byste skvělá vedoucí diplomové práce.



Hezký den







↑ jelena:

Offline

 

#33 09. 07. 2013 20:47

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Vzorec výpočtu Related Variety (příbuzné rozmanitosti exportu)

↑ basttien:

:-) děkuji, ale v oboru geografie už jsem byla (článek vznikl z diplomové práce, která byla dělána pro mé předchozí zaměstnání a tak jsem "vedla"praktickou stránku práce - viz závěr článku, diplomantka byla vzorná a měla ocenění z konkurzu diplomových práci v oboru "řízení jakosti"). A jsem trošku tvrdá v požadavcích, tak by to bylo se mnou náročné. Jinak každoročně se na něčem takovém podílím různooborově, tak nějak se to stává.

Určitě máte kvalitního vědoucího a doporučuji každý pochybný moment raději prokonzultovat předem, než práci odevzdáte, třeba i mailem.

Jak vidíte sám, i data z oficiálních zdrojů třeba alespoň zběžně analyzovat a komentovat možná úskalí. Ještě k pojmu "příbuzná/nepříbuzná rozmanitost" - to je oficiální český pojem - kde byl definován nebo zaveden? Nebo zatím pracovní verze překladu pojmu? Děkuji a také pohodový den.

Offline

 

#34 09. 07. 2013 23:24

basttien
Příspěvky: 37
Škola: UK - katedra sociální geografe a reg. rozvoje
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Vzorec výpočtu Related Variety (příbuzné rozmanitosti exportu)

Dobrý den,

pojem příbuzná/nepříbuzná rozmanitost bych řekl, že je spíše český neoficiální překlad. Bohužel, rozmanitostí se v Česku prakticky nikdo nezabývá, takže neexistuje ani relevantní česká literatura. V zahraničí se příbuznou/ nepříbuznou rozmanitostí zabývá především Boschma. Jinak koncept rozmanitosti souvisí také s aspektem "spill-over", čili přenosem znalostí mezi odvětvími. Zde proti sobě stojí koncepty Marshall's externalities a Jacobs externalities...kdyby Vás tato problematika zajímala, zde je dokaz na článek:

http://webcache.googleusercontent.com/s … &gl=cz

Hezký den a ještě jednou děkuji


↑ jelena:

Offline

 

#35 10. 07. 2013 13:02

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Vzorec výpočtu Related Variety (příbuzné rozmanitosti exportu)

↑ basttien:

děkuji, mně (s ohledem na články, co jsem viděla k tématu) přišlo, že pojem "rozmanitost" dobře vystihuje, co se počítá, ale ta "příbuznost/nepříbuznost" už ne docela. Za odkaz na článek také děkuji, přečtu. Pohodový den.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson