Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 17. 06. 2013 20:26 — Editoval Hlavicka (17. 06. 2013 20:28)

Hlavicka
Zelenáč
Příspěvky: 20
Reputace:   
 

Vyrokova logika, tri pravd. hodnoty

Caute, kazdy z nas pozna vyrokovu logiku o dvoch pravdivostnych hodnotach, t.j. 0 a 1. Pocet vsetkych pravdivostnych funkcii dvoch premennych do mnozin (0,1) je 16. Pri vytvarani novych zlozenich vyrokov vsak pouzivame len styry:
a, konjunkcia
b, disjunkcia logicky sucin
c, implikacia
d, ekvivalencia

Ja som sa vsak dneska zamyslal nad tym ako by to asi vyzeralo keby som pouzil namiesto dvoch pravdivostnych hodnot az tri, t.j. pocet vsetkych pravdivostnych funckii do mnoziny (0,1,2) by bolo az 512.
Co, myslite, kolko pravdivostnych funkcii by bolo potrebne zadefinovat aby sme mohli vytvarat dalsie zlozene vyroky.

Offline

 

#2 17. 06. 2013 20:50

JohnPeca18
Příspěvky: 651
Škola: MFF UK
Pozice: Absolvent 2014
Reputace:   81 
 

Re: Vyrokova logika, tri pravd. hodnoty

neviem uplne co bys chtel slyset, ale poznamenal by som, že nám stačí v skutočnosti len negácia a implikácia. Konjunkcia, disjunkcia, ekvivalencia sa dajú poskladať len z týchto. Podobne aj dalsie spojky ako XOR, NAND atd .

Taky jsem nekde na foru videl, že nekdo řešil příklady, kde se do logických premenných dosazuji spojitě hodnoty z intervalu [0,1], ale nic o tom viac neviem. Jedna sa o nejaku Fuzzy logic
http://en.wikipedia.org/wiki/Fuzzy_logic
sk
http://sk.wikipedia.org/wiki/Fuzzy_logika

Offline

 

#3 17. 06. 2013 20:56 — Editoval Hlavicka (17. 06. 2013 21:02)

Hlavicka
Zelenáč
Příspěvky: 20
Reputace:   
 

Re: Vyrokova logika, tri pravd. hodnoty

fuzzy logika je o troch pravdivostnych hodnotach? ja som na wikipedii cital ze je to o dvoch hodnotach ..neviem, mam pocit ze fuzzy logika je nieco ine.. ja hovorim o troch hodnotach, t.j. 0,1,2 pricom prevodom na vyrokovu logiku o dvoch prav. hodnotach by platilo 0=0 a 1=2 Chcel by som vidiet pravdivostnu tabulku takejto vyrokovej logiky, moze to vyzerat zaujimavo. Tiez myslim ze styry logicke spojky by bolo na vytvaranie logickych spojok zrejme malo ..

Offline

 

#4 17. 06. 2013 21:07

JohnPeca18
Příspěvky: 651
Škola: MFF UK
Pozice: Absolvent 2014
Reputace:   81 
 

Re: Vyrokova logika, tri pravd. hodnoty

fuzzy logika je o nespocetne vela pravdivostnich hodnotach, muzes tam mit jakekoliv cislo z intervalu [0,1], teda aj 1/2, ale 1/e, cokoliv. Ale vubec nevim jak to funguje. Kdyz jsem se trochu dival, tak jsem nasel aj 3 hodnotovu logiku, true,false,unknown

http://en.wikipedia.org/wiki/Three-valued_logic
Je tam aj pravdivostna tabulka pre AND a OR.
A da sa to samozrejme zobecnit na vic hodnot
many-valued logic
http://en.wikipedia.org/wiki/Many-valued_logic

Offline

 

#5 17. 06. 2013 21:22

jarrro
Příspěvky: 5465
Škola: UMB BB Matematická analýza
Reputace:   303 
Web
 

Re: Vyrokova logika, tri pravd. hodnoty

↑ JohnPeca18:stačí aj negácia konjunkcie, prípadne disjunkcie


MATH IS THE BEST!!!

Offline

 

#6 17. 06. 2013 21:24

Hlavicka
Zelenáč
Příspěvky: 20
Reputace:   
 

Re: Vyrokova logika, tri pravd. hodnoty

no tie linky su zaujimave, presne o tom som hovoril .. tri prav. hodnoty a konjunkcia, disjukcia, negacia a vsetko ostatne .. toto je velmi zaujimave.

Offline

 

#7 22. 07. 2013 00:37

martisek
Příspěvky: 914
Škola: MU Brno
Pozice: učitel, FSI VUT v Brně
Reputace:   52 
 

Re: Vyrokova logika, tri pravd. hodnoty

↑ Hlavicka:

Ahoj,

pokud jde o počet spojek nutných k vybudování dvouhodnotové logiky, stačí jenom jedna jediná - tzv. Shafferova spojka, která je definována jako NAND, o které psal ↑ JohnPeca18:, tedy takto:

p   q    p|q

1   1      0
1   0      1
0   1      1
0   0      1

Negace je pak p|p,
konjunkce     (p|q)|(p|q)   
disjunkce      (p|p)|(q|q)   
implikace      (p|p)|((q|q)|(q|q))

Pokud jde o vícehodnotovou logiku, ta může mít tři až nekonečně mnoho pravdivostních hodnot.


Wolfram ani jiný chemický prvek matematiku nenaučí.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson