Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#26 08. 01. 2013 18:50

pietro
Příspěvky: 4762
Reputace:   187 
 

Re: Krystaly CuSO4, KAl(SO4)2

↑↑ Andrejka3: Ahoj!

Po triede kolujúce exponáty prosím vnútorne nepožívať!!!

V prípade potreby, keby  sa niekto nezdržal

doporučuje sa

http://www.vitrum.cz/stazeni/Chemie_vla … 4FeSO4.pdf

....a nie z úst do úst..... :-)

Offline

 

#27 08. 01. 2013 19:27

Andrejka3
Moderátor
Příspěvky: 1994
Škola: PŘF UP Olomouc (2015)
Reputace:   119 
 

Re: Krystaly CuSO4, KAl(SO4)2

↑ pietro:
Takže nic pro malé děti :) A co jedlé krystaly? Ty asi nebudou tak hezké (snad až na vodu)


What does a drowning number theorist say?
'log log log log ...'

Offline

 

#28 08. 01. 2013 23:21

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Krystaly CuSO4, KAl(SO4)2

↑↑ Andrejka3:

:-) druhý je milý syn. - aktivity mám standardně - vybojovala jsem 1. sadu pro školní kolo MO atd.

↑ Andrejka3:

my jsme v uplynulém pololetí pěstovali do hodin chemie krystal NaCl, nakonec byl sice malý (do 0,7 cm) ale byl tvořen z krychli, jeden roh byl přes celý rozměr a krasně kubický (teď jsem ho zkoušela najít - no nevím, poživatelný určitě byl :-)

Offline

 

#29 26. 08. 2013 20:42

gorgitko
Příspěvky: 36
Reputace:   
 

Re: Krystaly CuSO4, KAl(SO4)2

Pavel napsal(a):

Takže představuji vám krystal kamence chromito-draselného, KCr(SO4)2 x 12H2O

Moc pěkná práce :) Mohu se zeptat, jakým způsobem bylo docíleno toho, že je krystal tak pravidelný?

Offline

 

#30 15. 12. 2013 12:38

Pavel
Místo: Ostrava/Rychvald
Příspěvky: 1828
Škola: OU
Pozice: EkF VŠB-TUO
Reputace:   135 
 

Re: Krystaly CuSO4, KAl(SO4)2

V předvánočním čase přidávám další obrázky, tentokrát se jedná o krystal síranu manganatého $\rm{MnSO_4}$

Obrázek č.1
Obrázek č.2


Backslash je v TeXu tak důležitý jako nekonečno při dělení nulou v tělesech charakteristiky 0.

Offline

 

#31 15. 12. 2013 22:40

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Krystaly CuSO4, KAl(SO4)2

↑ Pavel:

Zdravím a děkuji velice - jako vždy zážitek :-)

Na Nástěnku je přidáno - děkuji velice, již jsem vytahovala starší ozdoby od dalšího vzácného kolegy a jak vidíš na Nástěnce - tento rok je na ozdoby bohatý.

Offline

 

#32 17. 10. 2014 23:15 — Editoval Pavel (19. 10. 2014 14:44)

Pavel
Místo: Ostrava/Rychvald
Příspěvky: 1828
Škola: OU
Pozice: EkF VŠB-TUO
Reputace:   135 
 

Re: Krystaly CuSO4, KAl(SO4)2

Přináším další sadu obrázků, tentokrát vykrystalizovaný chlorid měďnatý

Obrázek č.1
Obrázek č.2


Backslash je v TeXu tak důležitý jako nekonečno při dělení nulou v tělesech charakteristiky 0.

Offline

 

#33 18. 10. 2014 11:23

pietro
Příspěvky: 4762
Reputace:   187 
 

Re: Krystaly CuSO4, KAl(SO4)2

↑ Pavel: Ahoj, srdečne Ťa pozdravujem a ďakujem tiež za poskytnuté :-)

( asi takto nejako vznikal pred miliónmi rokov špenát)

Offline

 

#34 18. 10. 2014 16:17

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Krystaly CuSO4, KAl(SO4)2

Také pozdrav a děkuji :-)

↑ Pavel: na nástěnku bylo přidáno (vánočnímu stromku je to podobné velmi), ale jak ho uchováváš - nemá tendenci měnit barvu? Děkuji (a těším se na další novinky v tématu).

Offline

 

#35 19. 10. 2014 14:44

Pavel
Místo: Ostrava/Rychvald
Příspěvky: 1828
Škola: OU
Pozice: EkF VŠB-TUO
Reputace:   135 
 

Re: Krystaly CuSO4, KAl(SO4)2

↑ jelena:

Zatím krystal uchovávám pouze na fotografii :-). Barvu mění na světle zelenou, zřejmě postupným vysýcháním. Pokusím se vzít kousek a zavěsit jej do roztoku na nit. Pak se uvidí.

V záloze mám ještě další krystaly.


Backslash je v TeXu tak důležitý jako nekonečno při dělení nulou v tělesech charakteristiky 0.

Offline

 

#36 20. 10. 2014 13:21

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Krystaly CuSO4, KAl(SO4)2

↑ Pavel:

děkuji (uvažovala jsem, zda misku udržuješ někde ve vlhku, že je tak pěkný).

V záloze mám ještě další krystaly.

To těší :-) Na oplatku přidám mých 5 netopýrů nad Opavou (aktivita za účelem poslouchání audioknih), + další ruční práce kolegů.

Offline

 

#37 09. 01. 2015 17:02 — Editoval Pavel (09. 01. 2015 17:02)

Pavel
Místo: Ostrava/Rychvald
Příspěvky: 1828
Škola: OU
Pozice: EkF VŠB-TUO
Reputace:   135 
 

Re: Krystaly CuSO4, KAl(SO4)2

Do nového roku přináším další sadu krystalů (délka všech krystalů 2 - 3 cm):

1. Směs síranu sodného a draselného - Síran sodnodraselný $\mathrm{KNaSO_4}$

Obrázek 1
Obrázek 2
Obrázek 3
Obrázek 4
Obrázek 5

2. Chlorid draselný $\mathrm{KCl}$

Obrázek 1
Obrázek 2

3. Síran draselný $\mathrm{K_2SO_4}$

Obrázek 1
Obrázek 2
Obrázek 3
Obrázek 4


Backslash je v TeXu tak důležitý jako nekonečno při dělení nulou v tělesech charakteristiky 0.

Offline

 

#38 10. 01. 2015 17:09

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Krystaly CuSO4, KAl(SO4)2

↑ Pavel:

Zdravím, na Nástěnku bylo přidáno (barevně a tvarově je dokonale načasováno, děkuji). Naše nová ruční práce byla zde (ale Hodná dcera mi hned sebrala a odvezla si takovou speciální tužku na točení proužku).

Stále je dotaz, jak krystaly uschováváš - už toho musí být pěkná sbírka (a zda třeba máte krystalářský spolek, kde si navzájem předvedete nové přírůstky)? Sleduješ alespoň zběžně témata chemických olympiád? :-)

Offline

 

#39 10. 01. 2015 17:48 — Editoval Pavel (10. 01. 2015 17:51)

Pavel
Místo: Ostrava/Rychvald
Příspěvky: 1828
Škola: OU
Pozice: EkF VŠB-TUO
Reputace:   135 
 

Re: Krystaly CuSO4, KAl(SO4)2

↑ jelena:

Ahoj Jeleno, vločky jsou moc pěkné. Dosud jsem znal pouze postup spočívající v několikanásobném přeložení kruhového papíru a vystřihování určitých vzorů. Po rozložení vznikne taky sněhová vločka.

Pokud jde o uchovávání krystalů, tak do nedávné doby to byl velký problém. Nechat vysoušet krystal a pak konzervovat se neosvědčilo. Hydratované sírany s oblibou vysychaly, ať byly lakovány lakem na nehty nebo jiným lepším prostředkem. Takže spousta krystalů se ocitla zpět v roztoku, aby jako pověstný fénix opět povstaly.

Např. není problém vytvořit během dvou dnů krystal dekahydrátu síranu sodného velikosti dlaně. Bohužel během několika hodin na vzduchu je z něj prášek. Navíc stačí mikrotrhlina v nalakované vrstvě a je konec.

Nakonec jsem přišel na způsob spočívající v zalévání krystalů do speciální pryskyřice, která je odolná i proti "vlhkým" vzorkům, které se pryskyřicí zalévají.

V pryskyřici mám zality krystaly síranu sodného a síranu železnatého. Jejich fotky se tady také ukážou.

Pokud jde o předchozí tři krystaly, tak ty byly z roztoků vytaženy jen na okamžik z důvodu focení. Nyní jsou zpět v kádinkách a rostou.

K chemickým olympiádám se dostanu jen zřídka. Kdysi na 2. stupni ZŠ jsem se dokonce dostal do krajského kola. Ale to už je dávno.


Backslash je v TeXu tak důležitý jako nekonečno při dělení nulou v tělesech charakteristiky 0.

Offline

 

#40 11. 01. 2015 18:18

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Krystaly CuSO4, KAl(SO4)2

↑ Pavel:

Také pozdrav a děkuji za povídání o problémech s uschováním krystalů (a o cestách řešení problémů), škoda, že každá metoda oproti uschování ve skle nějak "skrývá" samotný krystal. Na fotky si počkáme :-)

Vločku k vystřihování také znám, ještě je možnost takové mobiové (tato není moje), případně poprosit kolegu Hanise o origami. Quillingová je dobrá, že je dost pevná a jde pěkně nalepit jen středem (mne potěšilo, že ač Hodná dcera je průmyslová designerka, tak tuto techniku neznala, tedy něco nového). Jinak myslím, že jsou i dobrým námětem na různé úlohy :-).

K chemickým olympiádám se dostanu jen zřídka. Kdysi na 2. stupni ZŠ jsem se dokonce dostal do krajského kola.

tak to gratuluji i k dávnému výsledku. My (doma) máme v plánu minimálně školní kolo chemie (+ další 4 předmětové olympiády), olympionika však nejvíce baví AJ a dějepis (ze kterého mně hlava jde kolem).

Tak přeji další zdary.

Offline

 

#41 21. 01. 2015 02:42 Příspěvek uživatele karelhamsa byl skryt uživatelem karelhamsa.

#42 17. 11. 2015 00:43

Bedlasky
Místo: Beleriand
Příspěvky: 684
Reputace:   14 
 

Re: Krystaly CuSO4, KAl(SO4)2

↑ Pavel:

Dobrý den. Rád bych se Vás zeptal na uchovávání krystalů. Do jaké pryskyřice je zaléváte? Jsou i případně jiné způsoby uchování? Jsem v tomhle zatím začátečník, takže o tom toho zatím moc nevím. A musí se nanášet ochranná vrstva na všechny krystaly, anebo jen na hydráty? Prozatím začínám s chloridem sodným, rád bych ale také začal s krystalizací modré skalice nebo cukru, do budoucna plánuji také síran hořečnatý, octan sodný či síran draselno-hlinitý. Doporučil byste mi kdyžtak i nějaké jiné látky, které tvoří pěkné krystaly? Děkuji předem za odpověď :).

Offline

 

#43 17. 11. 2015 00:56

houbar
Moderátor
Příspěvky: 914
Škola: UPCE, KonzPCE
Pozice: student
Reputace:   42 
 

Re: Krystaly CuSO4, KAl(SO4)2

↑ Bedlasky:
Modra skalice je na zacatek lepsi, ma strmejsi rozpousteci krivku (nejake krystaly se daji udelat i volnym chladnutim)


Doučím M, Ch v okolí Pardubic
Press any key to continue. Alt + F4?

Offline

 

#44 17. 11. 2015 21:36

Pavel
Místo: Ostrava/Rychvald
Příspěvky: 1828
Škola: OU
Pozice: EkF VŠB-TUO
Reputace:   135 
 

Re: Krystaly CuSO4, KAl(SO4)2

↑ Bedlasky:

Taky jsem o tom nic nevěděl, vše je výsledkem metody pokus-omyl, spousta pěkných krystalů byla obětována, než se jakž takž podařilo krystaly zakonzervovat. Samozřejmě neříkám, že ty metody jsou univerzální, že neexistují nějaké lepší.

K zalévání krystalů používám pryskyřici EfkoXOR. Pro její odlévání jsem musel vyrobit nějaké formy (osvědčil se Lukopren), aby z nich bylo možné odlitky vyloupnout. Ty pak bylo nutné smirkovými papíry různých jemností vyleštit do dokonale průhledného stavu. Toho jsem využíval pro konzervaci krystalů síranu manganatého, železnatého a sodného, které velice rychle vysychají, nebo oxidují. I tak není výsledek dokonalý, je to ale zatím maximum, čeho se mi podařilo dosáhnout. Ukážu vše na fotkách během několika týdnů.

Další metody, které jsem využil, je lakování obyčejným lakem na nehty. To na rozdíl od předchozích stačilo ke konzervaci síranu měďnatého.

Látky určené ke krystalizaci jste zvolil vhodně, nejlepší výsledky dosáhnete asi se síranem měďnatým, jak také uváděl ↑ houbar:, a síranem draselno-hlinitým. Co se mi osvědčilo jsou krystaly některých chloridů, zvláště pak chloridu draselného, který vytváří hezké a pravidelné krychličky, a chloridu manganatého. (Obrázky se objeví zanedlouho i zde). Ty se nemusejí ani lakovat a vydrží. Nádherný krystal se dá také vytvořit ze síranu draselno-chromitého, který je potřeba ale nalakovat. Podařilo se mi vypěstovat osmistěn o délce hrany ca. 5cm. V současné době se mi v roztoku "koupe" krystal bromidu draselného, který také vytváří krychličky, a nejsou s ním žádné zvláštní obtíže.


Backslash je v TeXu tak důležitý jako nekonečno při dělení nulou v tělesech charakteristiky 0.

Offline

 

#45 17. 11. 2015 22:22

Bedlasky
Místo: Beleriand
Příspěvky: 684
Reputace:   14 
 

Re: Krystaly CuSO4, KAl(SO4)2

↑ Pavel:

Děkuji za odpověď :). Dnes jsem vytahoval první krystal chloridu sodného, je velký 1 cm. Ten druhý bude ještě pár dní trvat, ten je o něco větší. Jako první začnu dělat ten síran měďnatý. Jinak ten síran chromito-draselný jsem tady viděl na fotkách, ten se mi moc líbil. Děkuji moc za rady, mějte se hezky :).

Offline

 

#46 17. 11. 2015 23:33

Bedlasky
Místo: Beleriand
Příspěvky: 684
Reputace:   14 
 

Re: Krystaly CuSO4, KAl(SO4)2

↑ houbar:

Vám také děkuji za doporučení :).

Offline

 

#47 19. 12. 2015 22:05

JTom124
Zelenáč
Příspěvky: 2
Škola: SSP Ol
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Krystaly CuSO4, KAl(SO4)2

Dobrý den muže se při sloučení (KMnO4)+(H2O) nastat ke krystalické reakci ? Děkuji za odpověď.

Offline

 

#48 19. 12. 2015 23:10

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Krystaly CuSO4, KAl(SO4)2

↑ JTom124:

Zdravím, manganistan draselný můžeš ve vodě rozpustit, z roztoku příslušné koncentrace můžeš krystalizovat. Pojem "krystalická reakce" bys musel trochu více upřesnit, co si představuješ.
Jinak roztok KMnO4 ve vodě je "zrádný" v tom, že se snadno chemicky přeměňuje, aniž bychom to chtěli - stačí vhodné podmínky (v minulém roce takto zrazoval v okresním kole chemické olympiády, bohužel). Pokud Tvůj dotaz není přímo k tématu zkušeností kolegy Pavla se zhotovením krystalů, tak možná bude vhodnější samostatné téma, děkuji.

Offline

 

#49 21. 12. 2015 20:32

JTom124
Zelenáč
Příspěvky: 2
Škola: SSP Ol
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Krystaly CuSO4, KAl(SO4)2

↑ jelena: A muže krystalizovat
malachitova zeleň ?

Offline

 

#50 21. 12. 2015 23:25

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Krystaly CuSO4, KAl(SO4)2

↑ JTom124:

Zdravím, nejspíš ano - snad to zde i v podobě krystalů prodávají (ne ve formě roztoku), ale nijak pěkně to nevypadá a také upozorňuji na různá nebezpečí (bezpečnost práce a opatrnost však je důležitá u každé chemikálie (a nejen)). Žádnou zkušenost s touto látkou však nemám, my chováme kočky :-)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson