Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 17. 09. 2013 13:33

nanny1
Místo: Plzeň
Příspěvky: 340
Škola: FAV
Reputace:   16 
 

Téma bakalářské práce

Dobrý den,
asi se Vám bude zdát můj dotaz trochu úsměvný, ale přesto se zeptám.. :) Jsem ve 2. ročníku oboru Matematika pro přírodní vědy, specializace Matematicko-fyzikální modelování a přemýšlím, jaké téma si vybrat na bakalářku. Z matematiky mě nejvíc baví analýza, zajímá mě fyzika, především QED, mým velkým vzorem je R. Feynman (a čí není, co? :D). Rozhodně se ale nebráním ani jiným odvětvím. Asi by bakalářka měla být zaměřena víc matematicky než fyzikálně, ostatně bych ráda pokračovala na magisterském studiu matematikou (fyzika je u nás zaměřena jenom na tenké vrstvy). Nemáte nějaké tipy na zajímavá témata, která jsou teď i třeba ve světě aktuální, která by byla vhodná? Nerada bych dělala nějakou stokrát omletou věc, i když to možná tak dopadne. :D V poslední době mě například zaujalo tohle: http://www.nature.com/nature/journal/v5 … 1037a.html Jsem velkej nadšenec a ráda si nastuduju materiály nad rámec učiva, je mi jasné, že za rok se toho ve škole moc probrat nestihne..

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) nanny1)

#2 17. 09. 2013 15:37

Rumburak
Místo: Praha
Příspěvky: 8691
Reputace:   502 
 

Re: Téma bakalářské práce

↑ nanny1:
Zdravím.

A to si můžete téma zvolit v podstatě úplně jakékoliv ? Pokud ano, tak se tomu docela divím, protože
závěrečná práce mívá svého vedoucího a oponenta (resp. recensenta) a přinejmenším vedoucí by měl
téma dostatečně ovládat, což při zcela libovolném studentově výběru by nemuselo být splněno (při
dnešním stupni poznání ani profesor nezná úplně všechno). Důležité ale je, abys uměla předem odhadnout,
zda téma, které si zvolíš, také zvládněš (může být obtížnější, než se na první pohled jeví).

Za mých studií to bylo tak, že jsem jako diplomant byl přidšlen jistému vedoucímu a ten mi dal vybrat
z několika témat (a nakonec mne přemluvil, abych si vybral téma, které chtěl on  :-) ).

Offline

 

#3 17. 09. 2013 17:56

nanny1
Místo: Plzeň
Příspěvky: 340
Škola: FAV
Reputace:   16 
 

Re: Téma bakalářské práce

↑ Rumburak: Aha.. No jestli je to tak, tak to jsem teda zklamaná. :( Musím se na to vyptat, protože koukám, že jsem si to představovala nějak naivně.

Offline

 

#4 17. 09. 2013 18:01

Creatives
Příspěvky: 610
Škola: UP MAT-EKO(09-12, Bc.)
Pozice: Student
Reputace:   26 
 

Re: Téma bakalářské práce

↑ nanny1:
Ahoj,
u nás to bylo tak, že si každý učitel vypsal nějaká témata, které jsme měli dostupné v el. podobě. Mohl jsem si z nich vybrat a zeptat se, jestli to mohu u něho dělat. Nebo jsem si mohl vymyslet svoje a s nápadem zajít v podstatě za kýmkoliv, kdo měl magisterský titul(i třeba soused) a pokud to on schválil a nejspíš i škola, tak to bylo v cajku a nebylo co řešit.

Offline

 

#5 17. 09. 2013 18:53

vanok
Příspěvky: 14450
Reputace:   741 
 

Re: Téma bakalářské práce

Myslienky na urovni 2 rocniku
Cislo $\pi$
Zlaty rez.. a Fibonacci
Postupnosti
Konstrukcia realnych cisiel a zakladne vlasnosti
Teorema fixneho bodu
Atd atd ...


Srdecne Vanok
The respect, the politeness are essential qualities...and also the willingness.
Do not judge the other one.
Ak odpovedam na nejaku otazku. MOJ PRINCIP NIE JE DAT ODPOVED ALE UKAZAT AKO SA K ODPOVEDI DOSTAT

Offline

 

#6 17. 09. 2013 22:50

nanny1
Místo: Plzeň
Příspěvky: 340
Škola: FAV
Reputace:   16 
 

Re: Téma bakalářské práce

Děkuju všem za reakce. Ráda bych právě v bakalářce spojila fyziku s matematikou, kdyby někdo měl tip na nějaké zajímavé, zvládnutelné téma,  sem s ním. :) Vyloženě z matematiky mě zaujal třeba teorém Noetherové (tam je vlastně i fyzika, když se to tak vezme) nebo Tao-Greenova věta z teorie čísel, ale nevím, jestli je to vhodné a jestli by se o tom dalo napsat něco víc.. Jasně, že je ještě spoustu času si to rozmyslet, ale už jsem z toho nějak nervózní. :D

Offline

 

#7 18. 09. 2013 18:40

auditor
Příspěvky: 150
Reputace:   
 

Re: Téma bakalářské práce

Pro inspiraci posílám odkaz na témata bakalářských prací na MFF UK:
https://is.cuni.cz/studium/dipl_st/inde … lltext_kde[]=nazev&skr=&skr_obhajeni=&dtyp=B&kterep=all&pocet=100&f=Najdi&do=main&order=d.dskr&sort=desc

Offline

 

#8 18. 09. 2013 22:52

nanny1
Místo: Plzeň
Příspěvky: 340
Škola: FAV
Reputace:   16 
 

Re: Téma bakalářské práce

↑ auditor: Děkuju za odkaz. :)

Offline

 

#9 19. 09. 2013 07:53

Formol
Místo: Praha
Příspěvky: 782
Pozice: krotitel mikroskopů (UHIEM 1. LF UK)
Reputace:   42 
 

Re: Téma bakalářské práce

↑ nanny1:
Dovolím si pouze podotknout, že fyzika je u vás zaměřena i na mechaniku - a to dokonce tak, že se u vás otevírá obor Mechanika a v rámci oboru Matematické inženýrství je možno se také směřovat k mechanice. Možná bys proto měla snazší sehnat školitele na téma týkající se např. proudění kapalin, i když by to asi vedlo na malinko jiné matematické pole, než jaké by se ti líbilo..


Доктор сказал «в морг» — значит в морг!

Offline

 

#10 20. 09. 2013 11:18

user
Příspěvky: 440
Reputace:   24 
 

Re: Téma bakalářské práce

Ahoj,

pro inspiraci posílám seznam témat na FJFI ČVUT- http://physics.fjfi.cvut.cz/cs/studium/mf/temata-praci. Více informací jsem poslal přes SZ.

Offline

 

#11 20. 09. 2013 18:34

nanny1
Místo: Plzeň
Příspěvky: 340
Škola: FAV
Reputace:   16 
 

Re: Téma bakalářské práce

↑ user: Díky. :) Tak ta témata z kvantové mechaniky mě vážně zaujala. Asi to bude dost těžký, ale zase by mě to fakt hrozně bavilo. Jenom nevím, jestli by mi to někdo u nás vedl a jestli bych vůbec při dalším studiu měla šanci v téhle oblasti nějak pokračovat. (Jestli toho bakaláře vůbec udělám.. :)

↑ Formol: Mechanika tam je taky, předměty jejich katedry mě hodně bavily, ale mám pocit, že to dál bude spíš technicky zaměřené a já na tu techniku moc nejsem..

Offline

 

#12 25. 09. 2013 09:35

nanny1
Místo: Plzeň
Příspěvky: 340
Škola: FAV
Reputace:   16 
 

Re: Téma bakalářské práce

Jestli ještě můžu mít poslední dotaz, už s tím nebudu otravovat.. Jaké partie matematiky (kromě standardních analýz, algebry atd.) jsou potřebné v kvantové mechanice? Zatím z ní znám jenom takové základy, co jsem si sama načetla, kvantovou fyziku budeme mít až v LS. Zapsala jsem si Úvod do funkcionální analýzy, tu prý k tomu budu potřebovat. Napadá Vás ještě něco?

Offline

 

#13 25. 09. 2013 12:02 — Editoval Brano (25. 09. 2013 12:11)

Brano
Příspěvky: 2650
Reputace:   229 
 

Re: Téma bakalářské práce

Mozu sa zist aj zaklady diferencialnej geometrie, tolko aby si sa dostala k tomu, co je to Lieova grupa a Lieova algebra. Aj ked zakladna QM sa da robit aj tak, ze sa hras iba s konkretnymi maticovymi reprezentaciami grup co sa tam vyskytuju a nepotrebujes abstraktne pozadie.
Kvantovy opis sveta je taky pravdepodobnostny, takze aj zaklady teorie pravdepodobnosti zidu.

Ale pre zaciatok sa hlavne familiarizuj so symetrickymi (antisymetrickymi) maticami, ich vlastnymi cislami, diagonalizaciou a vsetko treba vediet aj v komplexnych cislach.

Offline

 

#14 25. 09. 2013 13:17

Stýv
Vrchní cenzor
Příspěvky: 5690
Reputace:   215 
Web
 

Re: Téma bakalářské práce

↑ Brano: teorie pravděpodobnosti židů? co to je?:)

Offline

 

#15 25. 09. 2013 14:01

auditor
Příspěvky: 150
Reputace:   
 

Re: Téma bakalářské práce

↑ Stýv: zijdu sa (slovensky) = hodí se (česky)

Offline

 

#16 26. 09. 2013 09:30

nanny1
Místo: Plzeň
Příspěvky: 340
Škola: FAV
Reputace:   16 
 

Re: Téma bakalářské práce

↑ Brano: Děkuju za cenné informace. :) Tak to je fajn, protože pravděpodonost i diferenciální geometrii mám zapsanou.

Offline

 

#17 26. 09. 2013 19:32

vanok
Příspěvky: 14450
Reputace:   741 
 

Re: Téma bakalářské práce


Srdecne Vanok
The respect, the politeness are essential qualities...and also the willingness.
Do not judge the other one.
Ak odpovedam na nejaku otazku. MOJ PRINCIP NIE JE DAT ODPOVED ALE UKAZAT AKO SA K ODPOVEDI DOSTAT

Offline

 

#18 27. 09. 2013 13:02

nanny1
Místo: Plzeň
Příspěvky: 340
Škola: FAV
Reputace:   16 
 

Re: Téma bakalářské práce

↑ vanok: Myslím, že je to moc zajímavé téma. Ono je těch zajímavých témat tolik, že je hrozně těžký vybrat si jenom jedno. :D

Offline

 

#19 27. 09. 2013 14:04

Formol
Místo: Praha
Příspěvky: 782
Pozice: krotitel mikroskopů (UHIEM 1. LF UK)
Reputace:   42 
 

Re: Téma bakalářské práce

↑ nanny1:
Především jde o téma hodně široké, takže bez toho, že bys znala někoho, kdo by ti dělal školitele, a bez alespoň předběžných znalostí image processing, se jen těžko v rozumném čase dobereš k tématu rozsahem odpovídajícím kvalitní bakalářské práci. Já jsem se nechal k vedení práce ukecat jen jednou - a z původního záměru, že by si student cvičně implementoval základní morfologické operace a pokusil se jimi filtrovat experimentální obrázky ne zcela triviálním způsobem, se stala taková legrácka.


Доктор сказал «в морг» — значит в морг!

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson