Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 13. 10. 2013 13:03

domin.a
Příspěvky: 411
Reputace:   
 

dilatace času

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na tento příklad viz. úloha. První část řešení příkladu jsem pochopila tak,že jsem si vypočítala roky na náš čas a pak je přičetla k 20 rokům, ale proč to tak je to netuším, nechápu podstatu smyslu otázky a v tom druhém výpočtu jsem úplně ztracená, jelikož nevím co je co. Děkuji za odpověď.
//forum.matweb.cz/upload3/img/2013-10/62227_Schr%25C3%25A1nka011.gif

Offline

 

#2 13. 10. 2013 16:43

marnes
Příspěvky: 11206
 

Re: dilatace času

↑ domin.a:
1) to dvojče, které zůstává na Zemi, tak tomu plyne čas normálně. Proto ze vztahu t=s/v vypočítáme čas, za jak dlouho doletí druhé dvojče na hvězdu a tento čas přičteme k 20 rokům.

2) dvojče, které se pohybuje velkou rychlostí, tak podle STR mu plyne čas pomaleji a to podle uvedeného vzorce. Takže se jen dosadilo a vypočítal se čas, který uběhl druhému dvojčeti v kosmické raketě při té vysoké rychlost. ( delta t je čas, který uběhne na planetě Zemi, delta t´ je čas, který uběhne dvojčeti v raketě)


PS: teď jde ale o to, co se pohybuje tou velkou rychlostí. Raketa vzhledem k Zemi nebo naopak? Zkus si někde najít povídání o paradoxu dvojčat.


Jo. A na začátku vás zdravím.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson