Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 18. 10. 2007 17:16

razer
Zelenáč
Příspěvky: 4
Reputace:   
 

Lineární funkce

Potřebuji vysvětlit linearni funkce + nějake přiklady na procvičení. Předem děkuji

Offline

 

#2 18. 10. 2007 17:51

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: Lineární funkce

Opravdu není nutné psát název příspěvku velkými písmeny.

O lineárních funkcích píši tady http://matematika.havrlant.net/linearni-funkce . Pokud bys měl nějaký konkrétnější dotaz, ptej se.


2+2=4

Offline

 

#3 18. 10. 2007 18:11

razer
Zelenáč
Příspěvky: 4
Reputace:   
 

Re: Lineární funkce

mam zadani sestroj graf funkce. y=2x + 1   nevim jak to spočitat abych dosadil do X a a do Y  poradtěmi napištemi postup jak to spočitat předem dííík

Offline

 

#4 18. 10. 2007 18:20

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: Lineární funkce

Abys sestrojil graf lineární funkce — což je přímka — potřebuješ znát dva body, kterými tato přímka prochází.

Takže si za x dosaď třeba nulu. Dostaneš tohle: y = 2*0 + 1 odtud y=1. První bod, kterým tato přímka prochází, je [0, 1].
Pak si za x dosaď jedničku. Dostaneš y = 2*1 + 1=> y = 3. Druhý bod je [1, 3]

Graf bude vypadat takto: http://www.bbc.co.uk/schools/ks3bitesiz … dia_04.gif


2+2=4

Offline

 

#5 18. 10. 2007 19:40

razer
Zelenáč
Příspěvky: 4
Reputace:   
 

Re: Lineární funkce

moc dííky už to chapu

Offline

 

#6 13. 11. 2007 19:56

razer
Zelenáč
Příspěvky: 4
Reputace:   
 

Re: Lineární funkce

ještě mam dotaz potřebuji zjistit u linearnich funkci:průsečíky s osami x a y Prosim o postup na několika přikladech (i složitejších) moc děkuji.

Offline

 

#7 13. 11. 2007 20:25 — Editoval Almion (13. 11. 2007 20:26)

Almion
Místo: Ústi nad Labem
Příspěvky: 90
Reputace:   
 

Re: Lineární funkce

Pri pohledu na graf zjistis, ze prusecik s osou y ma souradnici x nulovou, stejne tak prusecik s osou x ma nulovou souradnici y.

pokud se budeme zabyvat funkci, kterou jsi ty napsal (f: y=2x + 1) a chceme najit pruseciky, pak
a) prusecik s osou x
y=0
y=2x+1
dosadime -> 0=2x+1 a vypocitame -> x=-1/2, tzn prusecik s osou x ma souradnice [-1/2; 0]

b) prusecik s osou y
x=0
y=2x+1
dosadime ->y=0x+1 -> y=1 -> prusecik ma souradnice [0,1]

je to vzdy stejne, do zadani funkce si dosadis dle prvni vety (prusecik s x ma souradnice [x, 0] prusecik s y [0, y])
a resis rovnici o jedne nezname...
v nekterych pripadech ti muze vyjit i vice nez jedno reseni (napr. kvadraticka funkce apod), coz logicky znamena, ze pruseciku je vic

Offline

 

#8 13. 11. 2007 20:42

Ivana
Příspěvky: 4819
Reputace:   32 
 

Re: Lineární funkce

Pro razer :

  Tak např. Najdi souřadnice průsečíků  :    $ P_x $  a  $ P_y $  grafů funkcí s osami sostavy x a y

   1.   y = - 3x + 1               2.   y = 10x - 5               3.   y = -x -6                  4.  y = -3x - 1

   5.   y = -3x - 1                 6.   y = -8x + 20             7.   y = 5x - 15               8.  y = -2x + 4


   Vždy si za   x zvol 0  a vypočítej si y            ;       obráceně  y = 0   a vypočítej si  x

   v 1.př.    vyjde               $ P_x $ = [ 0 ; 1 ]  a  $ P_y $ = [1/3 ; 0]     
   
   bylo by dobré, kdyby sis úlohu zobrazil graficky v souřadnicovém systému x ,  y  .Abys viděl jak přímka osami prochází.

                          Zkus si těchto pár příkladů a uvidíš,že to nic není.  Ahoj Ivana :-)


Jedna krát jedna je  " tisíckrát " jedna :-)

Offline

 

#9 18. 01. 2009 16:24

Gabush
Zelenáč
Příspěvky: 2
Reputace:   
 

Re: Lineární funkce

Mám problém s grafy funkcí. Neumím vyčíst z grafu kdy se jedná o funkci a kdy ne, velkým oříškem je pro mne také určit obory hodnot xD Mám zde graf, kde čára prochází na ose x dvojkou a je rovnoběžná s y. Prý toto není graf. funkce, nikdo mi to nedokáže vysvětlit a pololetka je už zítra :-D

Offline

 

#10 18. 01. 2009 16:30

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: Lineární funkce

↑ Gabush:
U funkce musí platit, že pro každé x máme maximálně jedno y. Tedy když do funkce dosadím za x nějaké číslo, musím mít vždy jednoznačný výsledek – ať už nějaké konkrétní číslo nebo to, že pro dané x nemá funkce řešení. Když je to svislá čára ve dvojce, tak to znamená, že když do této „funkce“ dosadím dvojku, vrátí mi to nekonečně mnoho výsledků, což nechceme. S tím by se pak nedalo pracovat. Z grafu to vyčteš tak, že ve chvíli, kdy jsou dva body přímo nad sebou, tak to není funkce. Pokud bys vzal přímku, která by byla rovnoběžná s y (byla by svislá), tak v každém místě ti může graf protknout maximálně jednou.


2+2=4

Offline

 

#11 18. 01. 2009 17:00

Gabush
Zelenáč
Příspěvky: 2
Reputace:   
 

Re: Lineární funkce

↑ Lukee:↑ Lukee:↑ Lukee:

Některým příkladům už rozumím, taději ale pošlu oskenovanou stránku s grafy, neboť některé jsou pro mne oříškem. Obraz 3.1  a 3.3 chápu, další jsou pro mě ..dá se až říct nepochopitelné...pro mě.    z těchto "grafů" vím, že obraz 3.1. je lineární funkce a 3.3 ne, ostatní nedokáži určit.

Offline

 

#12 18. 01. 2009 17:09

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: Lineární funkce

↑ Gabush:
Tak třeba obrázek 3.5 — seš schopný najít svislou přímku, která protne graf ve dvou (nebo více) bodech? Pokud ano, není to funkce. Pokud ne, je to funkce.


2+2=4

Offline

 

#13 18. 01. 2009 17:10

O.o
Veterán
Příspěvky: 1402
Reputace:   16 
 

Re: Lineární funkce

↑ Gabush:

Ahoj .),

   možná si stačí říct, že funkce bude mít grafem takovou křivku, která pro jedno x přiřadí jedno y - nebo tak nějak.

   U prvých dvou je to zřejmé, neexistuje pravděpodobně žádné x, pro které bys našel dvě hodnoty na grafu, zatímco u třetí funkce už to tak není - tam je pro jedno x hned nekonečně mnoho funkčních hodnot <-- y, atd..

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson