Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 19. 10. 2013 16:45

nicnevím
Příspěvky: 48
Reputace:   
 

Energetika vzájemných interakcí- Coulombův zákon

Ahoj,
našel by se, prosím, někdo, kdo by mi alespoň nastínil, kam se mám ubírat s tímto příkladem?

//forum.matweb.cz/upload3/img/2013-10/93866_Fyz.jpg

Děkuji za každé pošťouchnutí.


Jsem smítko na stole Immanuela Kanta.

Offline

 

#2 19. 10. 2013 18:26

pietro
Příspěvky: 4762
Reputace:   187 
 

Re: Energetika vzájemných interakcí- Coulombův zákon

↑ nicnevím: Ahoj, takí sme viacerí ( nicnevím) a preto si pomôžme :-)

Dráhu a aj energie nájdeš tu

http://cs.wikipedia.org/wiki/Bohr%C5%AFv_model_atomu

Offline

 

#3 21. 10. 2013 17:21

nicnevím
Příspěvky: 48
Reputace:   
 

Re: Energetika vzájemných interakcí- Coulombův zákon

↑ pietro:
Děkuji za pošťouchnutí. Ale obávám se, že toho pořád moc nevím. :-) Zde můj myšlenkový pochod: Pomocí Coulombova zákonu jsem vypočíta sílu, kterou se proton a elektron přitahují. Následně jsem spočetl energii jako tuto sílu násobenou jejich vzdáleností. A tady se začínám děsit. Nerozumím jednotkám kJ/mol. Ta energie přeci vyjde v Joulech, není tak? Přemýšlel jsem nad tím, že bych to pronásobil Avogadrovou konstantou, ale to je asi úplně zcestné, když má jít o jeden atom. (A vodíku? K hodnotě 13,53 eV se nedostanu ani náhodou.)

Tak nevím... Pak bych postupoval na základě vzorce $E=h*\frac{c}{\lambda }$ a z toho dostanu to vlnění.

Prosím o pomoc

Děkuji


Jsem smítko na stole Immanuela Kanta.

Offline

 

#4 22. 10. 2013 12:43

pietro
Příspěvky: 4762
Reputace:   187 
 

Re: Energetika vzájemných interakcí- Coulombův zákon

↑ nicnevím:Ahoj, elektrón si v okolí protónu "poskakuje" po kvantových dráhach ( orbitách).
Tak to vyplýva z nameranej  skutočnosti ( spektrum vodíka)  a potom to teoretikom vyšlo aj z riešenia Schrödingerovej kvantovej rovnice pre atóm vodíka.

Coulombov zákon je "kontinuálny" nič tam neposkakuje. Je však zakomponovaný do kvantovej rovnice a preto tam plní svoju funkciu. Pozri žltý rámček
http://artemis.osu.cz/mmfyz/am/am_2.htm
s výrazom e^2/(4*pi*epsilon) ==>  potenciál elst.poľa.

Z riešenia Schrödingerovej rovnice dostaneme to isté ako z jednoduchšieho Bohrovho modelu:
E(n), r(n)...
a ešte veľa vecí naviac. !!! Ktoré zatiaľ nevyužijeme.

najprv zistime kvant. cislo drahy, ktorá je vzdialená 130pm.

Offline

 

#5 22. 10. 2013 14:44

nicnevím
Příspěvky: 48
Reputace:   
 

Re: Energetika vzájemných interakcí- Coulombův zákon

↑ pietro:
Ahoj,
tak za toto musím poděkovat hned obratem. Děkuji moc! Možná ještě budu mít nějakou otázku, až to projedu podrobně do hloubky. :-) Děkuji


Jsem smítko na stole Immanuela Kanta.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson