Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 25. 10. 2013 18:02 — Editoval cryogenic (25. 10. 2013 18:03)

cryogenic
Příspěvky: 146
Škola: cuni
Pozice: student
Reputace:   10 
 

Důkaz AG nerovnosti

Dobrý večer, mám před sebou důkaz AG nerovnosti provedený mat. indukcí a nerozumím několika věcem.
Dokázali jsme, že AG nerovnost platí pro a pro . Dále jsme indukcí dokázali, že to platí i pro .V dalším kroku, kde je zpětná indukce,se uvažuje n obecné, .Máme tedy dokázat, že resp. stačí dokázat Tady už se trochu ztracím, chápu, že jsme v podstatě již dokázali, že nerovnost platí pro a tedy i pro , což dle mého chápání znamená, že v prvním případě to platí pro sudá čísla, a v tom druhém konkrétněji pro mocninz dvou. Co tedy v tom posledním kroku dokazuji? Já si myslím, že dokazujem platnost nerovnosti i pro lichá čísla, ale zjevně je tam nějaký háček....

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) cryogenic)

#2 26. 10. 2013 09:25 — Editoval kompik (26. 10. 2013 09:26)

kompik
Místo: Bratislava
Příspěvky: 355
Škola: FMFI UK
Pozice: ucitel
Reputace:   54 
 

Re: Důkaz AG nerovnosti

cryogenic napsal(a):

Tady už se trochu ztracím, chápu, že jsme v podstatě již dokázali, že nerovnost platí pro a tedy i pro , což dle mého chápání znamená, že v prvním případě to platí pro sudá čísla, a v tom druhém konkrétněji pro mocninz dvou.

Nie.
Tým, že ste ukázali, že z platnosti pre n vyplýva platnosť tvrdenia pre 2n ste dokázali (spolu s overením pre 1,2), iba že to platí pre $2^n$, nie pre všetky párne (sudé).
V podstate ste zatiaľ dokázali, že to platí pre čísla, do ktorých sa viem dostať z čísla 1, keď mám povolené skákať z čísla na jeho dvojnásobok.
1->2->4->8->16->....

Teraz keď dokážete, že z platnosti pre n vyplýva platnosť pre n-1, tak už mám povolené aj skákať o jedno číslo nadol. Takže teraz sa už viem dostať do každého čísla.
Napríklad ak sa chcem dostať do čísla 5, tak to môžem spraviť takto:
1->2->4->8->7->6->5

Pridám linku: How does backwards induction work to prove a property for all naturals?

Offline

 

#3 26. 10. 2013 10:46

cryogenic
Příspěvky: 146
Škola: cuni
Pozice: student
Reputace:   10 
 

Re: Důkaz AG nerovnosti

↑ kompik:
Děkuji za vysvětlení a také za odkaz, díky němuž jsem pochopil i další nejasnosti.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson