Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#26 11. 12. 2013 23:30

nanny1
Místo: Plzeň
Příspěvky: 340
Škola: FAV
Reputace:   16 
 

Re: Vnoření L prostorů a Holderova nerovnost

Tak jsem to dostala zpátky na předělání, sice jsem k výsledku došla, ale nic jsem vlastně nedokázala, protože jsem použila horní odhad.. Myslím, že to nemůže být nějaká složitá úprava, ale prostě na to pořád nemůžu přijít. Mám problém s tím, že když dosadím za jednu funkci jedničku, přijdu o jeden index a tím pádem nemám co porovnávat. Vůbec nevím, jak mám dosadit za jednu funkci jedničku a přitom indexy zachovat. Už jsem zkoušela leccos včetně sčítání a násobení dvou Holderových nerovností, kdy jednou dosadím u(x)=1, podruhé v(x)=1, ale nikam jsem nedošla. :(

Offline

 

#27 12. 12. 2013 22:52

nanny1
Místo: Plzeň
Příspěvky: 340
Škola: FAV
Reputace:   16 
 

Re: Vnoření L prostorů a Holderova nerovnost

Prosím, poraďte.. Pořád nemůžu přijít na to, abych v Holderově nerovnosti měla zachovány oba indexy, prý se tam nic nedosazuje, má to vylézt přímo z té nerovnosti. Musí v tom být nějaký trik, jak to upravit..

Offline

 

#28 15. 12. 2013 14:17 — Editoval nanny1 (15. 12. 2013 14:26)

nanny1
Místo: Plzeň
Příspěvky: 340
Škola: FAV
Reputace:   16 
 

Re: Vnoření L prostorů a Holderova nerovnost

Tak už mi to vyšlo i jinak.. Snad jsem uvažovala správně. Pokud jsou prostory takto vnořené $L{q}\subset L_{p}\subset L_{1}$, musí platit nerovnost $K\parallel u\parallel _{1}\le K\parallel u\parallel _{p}\le K\parallel u\parallel _{q}$. Když položím v(x)=1, vyjde z Holderovy nerovnosti vnoření Lp do L1 a to položím menší rovno normě uq násobenou konstantou (mírou množiny) a jednoduchou úpravou dostanu požadovaný tvar.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson