Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 29. 12. 2013 21:29

nikolachladkova
Zelenáč
Příspěvky: 4
Reputace:   
 

Kde neplatí Newtonovy zákony?

Pamatuji si,že název je nějak Inerciální soustavy,ale z wikipedie jsem to nepochopila,tak mi snad pomůžete vy...

Uveďte příklad soustavy,kde neplatí Newtonovy zákony.Jaký zákon je zde porušený a proč?Jak se takové soustavy nazývají?

Offline

 

#2 30. 12. 2013 14:30

KennyMcCormick
Příspěvky: 1677
Reputace:   49 
 

Re: Kde neplatí Newtonovy zákony?

Uveďte příklad soustavy,kde neplatí Newtonovy zákony.

Soustava spojená s člověkem na kolotoči.

Jaký zákon je zde porušený

První a druhý.

a proč?

Kvůli odstředivé síle.

Jak se takové soustavy nazývají?

Neinerciální.


Even if you take the best course of action, the universe is still allowed to say "So what?" and kill you.

Offline

 

#3 30. 12. 2013 16:21

zdenek1
Administrátor
Místo: Poděbrady
Příspěvky: 12436
Reputace:   897 
Web
 

Re: Kde neplatí Newtonovy zákony?

↑ KennyMcCormick:

Jaký zákon je zde porušený

Třetí.


Pořádek je pro blbce, inteligent zvládá chaos!

Offline

 

#4 30. 12. 2013 17:36 — Editoval KennyMcCormick (30. 12. 2013 17:37)

KennyMcCormick
Příspěvky: 1677
Reputace:   49 
 

Re: Kde neplatí Newtonovy zákony?

Zákon akce a reakce?

Jakým způsobem je v soustavě spojené s člověkem na kolotoči porušený zákon akce a reakce?


Even if you take the best course of action, the universe is still allowed to say "So what?" and kill you.

Offline

 

#5 30. 12. 2013 21:51

zdenek1
Administrátor
Místo: Poděbrady
Příspěvky: 12436
Reputace:   897 
Web
 

Re: Kde neplatí Newtonovy zákony?

↑ KennyMcCormick:
A kde je reakce na odstředivou sílu?

A naopak, jak je porušeno $F=ma$?


Pořádek je pro blbce, inteligent zvládá chaos!

Offline

 

#6 30. 12. 2013 22:39

KennyMcCormick
Příspěvky: 1677
Reputace:   49 
 

Re: Kde neplatí Newtonovy zákony?

A kde je reakce na odstředivou sílu?

Já jsem zákon akce a reakce viděl vždycky zformulovaný pro vzájemné působení mezi dvěma různými tělesy.

Ty ho znáš tak, že ke každé síle musí vždy existovat reakce, i když tou silou nepůsobí žádné těleso?


A naopak, jak je porušeno $F=ma$?

Tělesa zrychlují, i když na ně nepůsobí žádná síla. (Odstředivá síla se nepočítá, protože je pouze zdánlivá.)

Jinak vím, že když zahrneme i zdánlivé síly, tak druhý Newtonův zákon platí univerzálně v celém vesmíru. Ale myslím, že právě v tom spočíval smysl otázky, totiž že aby byl 2. NZ splněný, musíme zavést novou zdánlivou sílu, která v inerciálních soustavách neexistuje.


Even if you take the best course of action, the universe is still allowed to say "So what?" and kill you.

Offline

 

#7 30. 12. 2013 23:15

zdenek1
Administrátor
Místo: Poděbrady
Příspěvky: 12436
Reputace:   897 
Web
 

Re: Kde neplatí Newtonovy zákony?

↑ KennyMcCormick:
Je vidět, že se neshodneme na základních filozofických východiscích.

Jak poznáš, že na těleso působí síla?


Pořádek je pro blbce, inteligent zvládá chaos!

Offline

 

#8 31. 12. 2013 14:03 — Editoval runcorne (31. 12. 2013 14:03)

runcorne
Příspěvky: 183
Škola: MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   17 
 

Re: Kde neplatí Newtonovy zákony?

A naopak, jak je porušeno $F=ma$?

Není porušen právě zákon akce a reakce?... Setrvačná síla nemá žádnou „párovou sílu...“
A právě díky setrvačnosti bych řekl, že v tomhle případě neplatí první a třetí pohybový zákon..., (druhý by snad platit měl (když se započítá i setrvačnost...))

Ale nevím jistě, jestli si to pamatuju dobře... :)

Offline

 

#9 31. 12. 2013 14:15

Andrejka3
Moderátor
Příspěvky: 1994
Škola: PŘF UP Olomouc (2015)
Reputace:   119 
 

Re: Kde neplatí Newtonovy zákony?

↑ runcorne:
Pokud považuješ 2.NZ za definiční zákon pro sílu, tak to porušeno být nemůže.

Osobně mám raději takový pohled, že zákon setrvačnosti definuje inerciální soustavy a 2.NZ je vysloven jako věta/definice v rámci inerciálních soustav. Z tohoto pohledu je použití F = ma v neinerciální soustavě chybné.

Pokud se to tak nebere, přijde mi zvláštní, že velikost působící síly na jediný předmět závisí na pozorovateli.


What does a drowning number theorist say?
'log log log log ...'

Offline

 

#10 31. 12. 2013 15:40

runcorne
Příspěvky: 183
Škola: MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   17 
 

Re: Kde neplatí Newtonovy zákony?

↑ Andrejka3:

To jo..., já jsem to vždycky chápal tak, že na pozorovateli závisí „množství pozorované síly“... (Například při pádu kuličky ve vlaku..., pozorovatel ve vlaku vidí/uvědomuje si jenom důsledek gravitace, zatímco pozorovatel mimo vlak vidí i důsledek setrvačné síly (z jeho pohledu nepadá kulička přímo k zemi...)
A teoreticky pozorovatel mimo Zemi by zase viděl něco jiného...

No, máš pravdu, je to zvláštní, těžko popsatelné...

Každopádně jako příklad neinerciální soustavy bych uvedl třeba vlak, který se rozjíždí/brzdí + nějaký pozorovatel...

Offline

 

#11 31. 12. 2013 17:42 — Editoval KennyMcCormick (31. 12. 2013 17:45)

KennyMcCormick
Příspěvky: 1677
Reputace:   49 
 

Re: Kde neplatí Newtonovy zákony?

↑ zdenek1:

Jak poznáš, že na těleso působí síla?

Tak, že se v inerciální soustavě nepohybuje zrychleně.

Někdy se to ale formuluje i tak, že se nepohybuje zrychleně (bez té podmínky inerciální soustavy). V tom máš pravdu.


Je vidět, že se neshodneme na základních filozofických východiscích.

:-)
Jde hlavně o to, abychom se na filozofických východiscích shodli s jejím učitelem fyziky.

PRO:



PROTI:



↑ nikolachladkova:
Opiš sem prosím ze svého sešitu plné znění 2. Newtonova zákona tak, jak jste si ho uváděli.


↑ runcorne:

Není porušen právě zákon akce a reakce?... Setrvačná síla nemá žádnou „párovou sílu...“

KennyMcCormick napsal(a):

Já jsem zákon akce a reakce viděl vždycky zformulovaný pro vzájemné působení mezi dvěma různými tělesy.

Ty ho znáš tak, že ke každé síle musí vždy existovat reakce, i když tou silou nepůsobí žádné těleso?

↑ runcorne:

Každopádně jako příklad neinerciální soustavy bych uvedl třeba vlak, který se rozjíždí/brzdí + nějaký pozorovatel...

Stačí napsat, že příkladem neinerciální soustavy je soustava spojená s rozjíždějícím/brzdídím vlakem. Ten pozorovatel tam není už potřeba.


Even if you take the best course of action, the universe is still allowed to say "So what?" and kill you.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson