Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 04. 01. 2014 20:26

cornflake
Zelenáč
Příspěvky: 6
Reputace:   
 

Elektrický proud v kovech,odpor,napětí

Ke zdroji o elektromotorickém napětí 6V a zanedbatelném vnitřním odporu jsou sériově připojené 2 rezistory o odporech 500 ohmů a 1000 ohmů. Jaké napětí je na těchto rezistorech? Jaké napětí naměříme na druhém rezistoru (tj. 1000 kilohmů) voltmetrem o vnitřním odporu 6 kiloohmů?
Napětí na rezistorech mi vyšlo 2 a 4 V ale napětí na druhém rezistoru si nejsem jistá, vyšlo mi asi 5,99...je to dobře nebo špatně? Děkuji předem.

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) cornflake)

#2 04. 01. 2014 20:37

LukasM
Příspěvky: 3274
Reputace:   193 
 

Re: Elektrický proud v kovech,odpor,napětí

↑ cornflake:
Vyšlo mi asi 5,37 V, ale opsala jsi správně hodnoty těch odporů? Voltmetr s vnitřním odporem 6 kiloohmů je dost slabota.

Offline

 

#3 04. 01. 2014 20:42

cornflake
Zelenáč
Příspěvky: 6
Reputace:   
 

Re: Elektrický proud v kovech,odpor,napětí

↑ LukasM:
Opsané je to správně. A podle jakého vzorce nebo myšlenky by se to mělo počítat? Nevím jestli na to nejdu úplně špatně.

Offline

 

#4 04. 01. 2014 20:48

LukasM
Příspěvky: 3274
Reputace:   193 
 

Re: Elektrický proud v kovech,odpor,napětí

↑ cornflake:
Musím se opravit, měl jsem tam chybu. Vychází mi 3,79 V, což narozdíl od prvního výsledku dává smysl, psal jsem to moc rychle. Místo "správné" hodnoty 4 V naměříš o 0,21 V méně, což je důsledek připojení voltmetru do obvodu.

Tím že tam připojíš ten voltmetr se v tom obvodu jakoby objeví paralelně zapojený další rezistor, který krade proud z toho původního obvodu. Proto musí být odpor toho voltmetru velký v porovnání s tím měřeným odporem (což tady právě neplatí, 6x větší není nic moc). Pak je potřeba spočítat jaké napětí připadne na to paralelní zapojení rezistoru a voltmetru. Dá se třeba spočítat výsledný odpor toho paralelního zapojení, a pak postupovat stejně jako v prvním případě.

Offline

 

#5 04. 01. 2014 20:59

cornflake
Zelenáč
Příspěvky: 6
Reputace:   
 

Re: Elektrický proud v kovech,odpor,napětí

↑ LukasM:
Takže to znamená, že musím spočítat odpor voltmetru s rezistorem což by mohlo být 6000/7 ohmů, pak spočítat proud jako by to byl jeden rezistor (sečíst oba rezistory i s tím voltmetrem). A dál spočítat napětí na tom druhém rezistoru. Ano ? :) nebo jsem úplně mimo? Děkuju moc za odpovědi.

Offline

 

#6 04. 01. 2014 21:03

LukasM
Příspěvky: 3274
Reputace:   193 
 

Re: Elektrický proud v kovech,odpor,napětí

↑ cornflake:
Tak nějak bych to dělal. Jen není potřeba počítat přímo proud, když ho k ničemu nepotřebuješ. Stačí ti vědět, že je stejný. Potom z Ohmova zákona plyna $\frac{U_1}{R_1}=\frac{U_2}{R_2}$, a současně (z Kirchoffova zákona) $U_1+U_2=U$. To je soustava dvou rovnic pro dvě neznámé.
Ale jestli chceš počítat celkový proud, v tomto případě to nebude o moc pracnější.

Offline

 

#7 04. 01. 2014 21:17

cornflake
Zelenáč
Příspěvky: 6
Reputace:   
 

Re: Elektrický proud v kovech,odpor,napětí

↑ LukasM:
Takze kdyz si U1 zvolim jako napeti 1. rezistoru a U2 jako napeti 2.rezistoru a voltmetru, a U jako elektromotoricke napeti,tak mi vyjde ze U2 se rovna 3,79 a U1 2,21. Tak nejak by to mohlo byt ?

Offline

 

#8 04. 01. 2014 21:46

LukasM
Příspěvky: 3274
Reputace:   193 
 

Re: Elektrický proud v kovech,odpor,napětí

↑ cornflake:
To se mi zdá ok. Čím větší bude odpor voltmetru, tím bližší bude U2 té hodnotě 4 V. Vždy to ale bude o něco míň. Proto je fajn, aby voltmetr měl co největší vnitřní odpor (aby nekradl z obvodu proud a tím neměnil napětí), zatímco ampérmetr ho musí mít naopak co nejmenší (aby na něm nevzniklo moc vysoké napětí, a tím se nezměnil proud, který ten ampérmetr měří).

Offline

 

#9 04. 01. 2014 21:49

cornflake
Zelenáč
Příspěvky: 6
Reputace:   
 

Re: Elektrický proud v kovech,odpor,napětí

↑ LukasM:
S tím naprosto souhlasím, zní to logicky. Děkuju mnohokrát za váš čas !

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson