Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 08. 01. 2014 11:23

Sajmon9114
Příspěvky: 60
Reputace:   
 

Definitnost matice

Ahoj, potřeboval bych zjistit definitnost symetrické matice, která má nenulovou vedlejší diagonálu a na ostatních místech je nulová. Na diagonální matici lze takováto matice převést symetrickými úpravami, ale pokud člověk nechce udělat chybu, je to poměrně zdlouhavý proces, tak jsem se pokoušel objevit nějaká pravidlo s obecnou platností. Dejme tomu, že máme matici $\left(
\begin{array}{cc}
 0 & 1 \\
 1 & 0 \\
\end{array}
\right)$. Tato matice se mi podařila upravit na tvar $\left(
\begin{array}{cc}
 1 & 0 \\
 0 & -1 \\
\end{array}
\right)$, tedy jsem jedničky "přesunul na hlavní diagonálu a u jedné z nich změnil znaménko". Matice je tedy indefinitní. Platí nějaké takové pravidlo obecně i pro například matice o vyšším počtu sloupců a řádků?

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) Sajmon9114)

#2 08. 01. 2014 13:39

Formol
Místo: Praha
Příspěvky: 782
Pozice: krotitel mikroskopů (UHIEM 1. LF UK)
Reputace:   42 
 

Re: Definitnost matice

↑ Sajmon9114:
Ahoj,
zkus na to jít na trochu obecnější úrovni než jsou pravidla pro posouzení definitnosti matice. Velmi snadno (a doufám, že jsem neudělal chybu) nahlédneš, že pro kvadratickou formu určenou maticí s jedničkami na vedlejší diagonále a nulami všude jinde platí:


Pro libovolné konečné n můžeš zvolit vektory u=(1,0,0,...0,1) a v=(1,0,0,...,0,0,-1). Kvadratická forma má hodnotu  Q(u)=2 a Q(v)=-2. Takže matice odpovídající této kvadratické formě bude vždy indefinitní.


Доктор сказал «в морг» — значит в морг!

Offline

 

#3 09. 01. 2014 14:10

Sajmon9114
Příspěvky: 60
Reputace:   
 

Re: Definitnost matice

Ahoj, děkuji, to je vlastně pravda, že se na to lze dívat i takto. Díky za radu :)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson