Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 29. 01. 2009 01:10

rughar
Příspěvky: 424
Škola: MFF UK
Pozice: Vědecký pracovník
Reputace:   27 
 

Sferický posun vektoru

Chtěl bych se na Vás obrátit s jedním malým problémem, který teďka řeším. Jedná se o relativně složitou (alespoň jsem v tom zatim nenašel žádný jednoduchý trik) geometrickou úlohu.

Uvažujme jednotkovou sféru (povrch koule poloměru 1). V jednom konkrétním bodě na této sféře si zadefinujme vektor V, který je tečný k rovině sféry v daném bodě a dejme tomu, že má velikost 1. Nyní tento vektor sfericky přesunu po křivce alfa, která leží ve sféře. Pro sferický posun platí tyto vlastnosti:

1. vektor svírá s rovinou sféry v bodě, kde se vektor nachází konstantní úhel (v tomto případě nulový)
2. při posunu podél geodetiky (v případě jednotkové sféry se jedná o kružnici o poloměru 1 se středem shodným se středem sféry) zůstává konstantní úhel mezi vektorem a touto geodetikou

Nevim jestli mi to postačí na dobře definovaný "sferický posun vektoru". To, co mě zajímá je, jak se změní úhel mezi vektorem V a tečnou ke křivce alfa, po které se posouvám. Připomínám že křivka alfa je obecná křvivka a ne nutně geodetika, takže se úhel podobně jako u geodetiky svírající s vektorem nezachovává.

Ten problém který řeším je jak vlastně nějak matematicky popsat onen sferický posun.

Mám jednu analogii k této úloze.

Mám kuličku, kterou valím po rovině. Na kuličce zaznamenávám v podobě křivky dráhu, po které se odvalila. Nechť osa z je kolmá krovině, po které valím kuličku. Otázka zní, o jaký úhel se pootočí kulička kolem osy z, pokud kuličku valím takovým způsobem, že její stopa po valení na ní zanechá křivku alfa.


1 + 1 = 1 + 1
... a nebo taky ne

Offline

 

#2 29. 01. 2009 10:34

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Sferický posun vektoru

Nejde takový posun reprezentovat maticí otočení a pokud bude ten konkrétní bod na sféře M, pak otáčet vektor (M+V)? Nevidím v tom rozpor s body 1 a 2.

Změna úhlu mezi vektorem V a tečnou ke křivce alfa by pak závisela pouze na počátečním bodě křivky a na bodě ve kterém to počítáme.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson