Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 28. 01. 2009 20:05

Gastly
Zelenáč
Příspěvky: 7
Reputace:   
 

lokální extrémy na přímce

Jak spočítat příklad kdy mám zjistit lok. extrémy fce f(x,y,z) = y^2*z na přímce dané rovnicemi x+y+z=1 a x-2y-z=0 se zadaným intervalem x = <-1,2>? Předem dík za pomoc.

Offline

 

#2 28. 01. 2009 20:11 — Editoval krupis (28. 01. 2009 20:11)

krupis
Příspěvky: 49
Reputace:   
 

Re: lokální extrémy na přímce

zkus tohle...;)
fce tří proměnných

pak zkus nastínit, jak bys postupoval

Offline

 

#3 29. 01. 2009 16:41

Gastly
Zelenáč
Příspěvky: 7
Reputace:   
 

Re: lokální extrémy na přímce

To klidně nastíním, jak sem postupoval:
Podle mě jsou to vázané extrémy, takže: f(x,y,z) = (y^2)*x - A(x+y+z-1) - B(x-2y-z) [A a B by mělo být lambda s indexem 1 a 2]
tohle jsem pak roznásobil a udělal parciální derivace podle x, y, z a položil je do nuly, k tomu přidal ty dvě rovnice a měl sou soustavu rovnic o 5 neznámých. To sem vypočítal a vyšlo mi x, y, z. no a to by měl snad být ten stacionární bod který budu vyšetřovat pomocí Hesiánu. Udělal sem druhé parciální derivace a určil matici Hesiánu a z toho určil determinanty a z toho vyplunul výsledek.

Je to tak?

Offline

 

#4 29. 01. 2009 20:23

kaja.marik
Veterán
Příspěvky: 1915
Reputace:   57 
 

Re: lokální extrémy na přímce

Zkusil bych jednoduseji primku vyjasrit parametricky a dosadit do te funkce a prevest to na funkcio jedne promenne. A kdyby se povedlo, aby ten parametr byl primo x, urcovaly by se dobre meze.

Offline

 

#5 29. 01. 2009 20:45

Gastly
Zelenáč
Příspěvky: 7
Reputace:   
 

Re: lokální extrémy na přímce

Když mě ani tak nejde o to jak to zjednodušit, ale o to jestli je ten můj postup alespoň trošičku dobře. Dělal sem z toho zkoušku a zítra bych si to chtěl obhájit, tak potřebuju vědět jestli to je blbost nebo ne.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson