Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 03. 02. 2014 10:50

nanny1
Místo: Plzeň
Příspěvky: 340
Škola: FAV
Reputace:   16 
 

Pologrupa a monoid

Zdravím, prosím Vás, chtěla bych se zeptat na tento příklad: 
//forum.matweb.cz/upload3/img/2014-02/20461_zakladyalgebry.png
Ve všech materiálech, do kterých jsem se dívala (Birkhoff - Algebra, Legéň - Grupy, okruhy a svazy atd.), je definován monoid jako pologrupa, která má navíc neutrální prvek. Tím pádem bych řekla, že pokud struktura není pologrupa, nemůže být ani monoid.. V materiálech od přednášející (i zkoušející) je ale definován monoid jen jako grupoid s jednotkovým prvkem. Tak jsem z toho teď zmatená - jak je to prosím Vás s tím monoidem?

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) nanny1)

#2 03. 02. 2014 11:02

vanok
Příspěvky: 14455
Reputace:   741 
 

Re: Pologrupa a monoid

Ahoj ↑ nanny1:,
Otazka vyberu definicii je vlastne sloboda tvojich profesorov.
Cize moze to potom dat rozne mena pre ten isty objekt. 
Tak prakticky sa prisposob tvojim profesorom... A akoze si inteligentna tak pri citani inych zdrojov sa dokazes prisposobit.


Srdecne Vanok
The respect, the politeness are essential qualities...and also the willingness.
Do not judge the other one.
Ak odpovedam na nejaku otazku. MOJ PRINCIP NIE JE DAT ODPOVED ALE UKAZAT AKO SA K ODPOVEDI DOSTAT

Offline

 

#3 03. 02. 2014 11:12

nanny1
Místo: Plzeň
Příspěvky: 340
Škola: FAV
Reputace:   16 
 

Re: Pologrupa a monoid

↑ vanok:
Děkuju za reakci, budu se tedy řídit definicemi naší zkoušející, i když se mi zrovna v tomhle případě moc nezdají. Vzhledem k tomu, že se monoid jinak nazývá i "pologrupa s jednotkou".. No, co se dá dělat. :)

Offline

 

#4 03. 02. 2014 11:19

Rumburak
Místo: Praha
Příspěvky: 8691
Reputace:   502 
 

Re: Pologrupa a monoid

↑ nanny1:

Ahoj.

Také bys to mohla s paní přednášející taktně zkonsultovat, aspoň by viděla zájem - to kantora obvykle potěší.

Offline

 

#5 03. 02. 2014 11:38

nanny1
Místo: Plzeň
Příspěvky: 340
Škola: FAV
Reputace:   16 
 

Re: Pologrupa a monoid

↑ Rumburak: Ahoj, děkuju, to je dobrej nápad, protože mám trochu strach, že se do toho u zkoušky zamotám, aspoň bych ji ještě před zkouškou viděla (máme tenhle předmět jako dálkaři samostudiem), prý je v pohodě, loni jsem se učila z jejích skript, která byla fakt skvělá.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson