Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.
Nástěnka
❗22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
❗04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
❗23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.
Nejste přihlášen(a). Přihlásit
Dobrý deň. Mám otázku. Vedľajším kvantovým číslam odpovedajú orbitály . Čo odpovedajú napríklad , keď všade nachádzam, že môže byť až po ? A ešte, orbitály neexistujú ?
Offline
Zdravím,
předně je třeba si uvědomit, že elektronová konfigurace a pojem "orbital" je pouze určitý model pro představu struktury atomu a chování elektronu v atomu, na druhou stranu celkem zdařile a názorně dokáže podstatné myšlenky ke struktuře zhmotnit a zvizualizovat.
Jelikož je to model zdařilý а má i matematické zpracování, není důvod (alespoň o žádném nevím) nastavit omezení v hodnotách n (a následně odvozených kvantových číslech), problémem samozřejmě zůstává dostupný matematický aparát pro matematické zpracování jako takové a vizuální představa (už d-orbital se představuje obtížně).
Přehlídku orbitalů s ohledem na dosavadní objevy (i teoretické) lze vidět např. zde, také lze vidět i 5f, 6d, 6f (teď z hlavy neřeknu, zda už máme takových prvků, že zaplníme i 6f, ale teoreticky pro odpovídající n zaplňovat můžeme). Jinak matematickým směrem je dobré se podívat na sférické funkce (to už ovšem není obor, který bych si dovolila komentovat). Snad kolegové, děkuji.
Offline