Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 07. 02. 2014 15:15

jeame
Příspěvky: 329
 

"Horký led"

ahojte,
vím že téma horký led a jeho přípravu jste tu již řešili. Já píšu pouze s prosbou zda-li byste mě mohli zkontrolovat, že tomu rozumím správně, případně pomoc zodpovědět, některé mé dotazy :)

Mám trihydrát octanu sodného. Ten začnu zahřívat na teplotu tání octanu sodného (na víc jak 58°C). Při této teplotě dojde k roztání krystalků octanu sodného, a ty molekuly vody se uvolní. A teď tyto molekuly vody rozpustí ty (napůl nebo uplně roztáté?, oni jako roztajou a pak je voda rozpustí?) krystaly octanu sodného. Tím vznikne přesycený vodný roztok octanu sodného.  (Co to vlastně znamená to přesycený?) A tento roztok má zajímavou vlastnost, jestliže ho totiž zchladíme do bodu, kdy by měl přejít do pevného skupenství, zůstává kapalinou.(To je dáno tou přesyceností?) Proto po zchlazení tohoto roztoku na 15°C ho nazýváme podchlazená kapalina. A v podstatě ted již by měl být v pevném skupenství, ale zřejmě díky té přesycenosti (zřejmě že je ten octan sodný rozpuštěn v té vodě?) zůstává v kapalném skupenství. Nyní když do roztoku pichnem parátkem, nebo vložme krystal octanu sodného (místo, kde započne tuhnutí, se bude nazývat krystalizační centrum) tak dojde k tomu, že se odhalí nějaký krystalek octanu sodného, který si uvědomí: "Aha, tady je 15°C, to přece mám být v pevném skupenství, a to taky udělá.(A důvod toho, že si to ten krystal uvědomil až teď byl ten, že ta voda ho před tím pořád obalovala, a my když sme do toho pichli, tak sme to porušili) mno a pak když to ztuhne, tak je to exotermická reakce, uvolňuje se teplo (je nějak možné vysvětlit, jakým způsobem to teplo vzniká?)

mno a pak to ztuhne a já, když to zas zahřeju a atd. atd. tak to můžu dělat pořád dokola, aniž by se to podepsalo na výsledném efektu?

Děkuji mnohokrát za každou odpověď, hodně by mi to pomohlo :))

Offline

 

#2 07. 02. 2014 16:20 — Editoval houbar (07. 02. 2014 16:21)

houbar
Moderátor
Příspěvky: 914
Škola: UPCE, KonzPCE
Pozice: student
Reputace:   42 
 

Re: "Horký led"

↑ jeame:
Zdravím.
Máte trihydrát, kterýse roztaví. Vznikne roztok octanu sodného ve vodě. Ten bude přesycený, protože obsahuje více molekul octanu sodného, než by člověk rozpustil normálně.
Když tento roztok zchladíme, neztuhne. To ovšem nemá s přesyceností nic společného, takhle podchladit můžeme za určitých podmínek i vodu. To je tím, že krystal, led, nemá na čem růst. Potřeboval by místo, kde začít. Třeba prst nebo párátko. Pak najednou ztuhne. Při tom se uvolní teplo, ostatně jako při každém tuhnutí. Při tání to samé teplo dodáme.
Je to možné dělat dokola, dokud bude octan čistý, bez prachových částí atp.
Stačí takto?


Doučím M, Ch v okolí Pardubic
Press any key to continue. Alt + F4?

Offline

 

#3 07. 02. 2014 16:48 — Editoval jeame (09. 02. 2014 14:28)

jeame
Příspěvky: 329
 

Re: "Horký led"

↑ houbar:↑ houbar:

wow, další nové věci sem se dozvěděl. Ale ještě jestli bys mohl přesněji:

Mně se povedlo udělat přesycený roztok, díky tomu, že jsem to přivedl na těch 60°C, a tím pádem sem tam rozpustil více molekul, než nomálně že ano?  a přesycenost jde ruku v ruce s podchlazenou kapalinou nebo ne?Podchlazení

Mno kdyz tuhnuti je exotermicka reakce, tak kam se ztraci teplo, ktere vznika například pri tuhnuti vody?

A poté co mám "bílou sochu" a začnu ji zahřívat, tak tady tady na posledním řádku se píše, že se nejedná o tání, čemuž nerozumím, poněvadž při opětovném zahřívání přivedu octan sodný na jeho teplotu tání 58°C, čímž přece se jedná o tání?

A ještě prosím, jakým způsobem se hydratuje octan sodný, abych z něj získal trihydrát?
děkuji :))

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson