Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 09. 03. 2014 08:34

katkarínka
Příspěvky: 41
Reputace:   
 

Makehamov zákon - odvodenie

Ahoj. Snažím sa dokázať, že vzťah
$q_x=B\cdot c^x$
sa dá upraviť na vzťah
$-\ln(-\ln p_x)=\ln(\frac{\ln c}{B(c-1)})-x\cdot \ln c$, pričom $q_x=1-p_x$.

Druhý vzorec sa mi podarilo upraviť na tvar
$\frac{-\ln p_x}{\ln c}=B\cdot (c-1)\cdot c^x$ a ďalej už neviem, čo s tým. Prosím o radu. Ďakujem.

Offline

 

#2 09. 03. 2014 15:04

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Makehamov zákon - odvodenie

Zdravím,

já mám dojem, že úprava není úplně v pořádku, má být $(-\ln p_x)\cdot (\ln c)=B\cdot (c-1)\cdot c^x$, ale nezdá se mí, že bys z takové úpravy došla zpět k $q_x=B\cdot c^x$, řekla bych, že se musí objevit p=e^(...).

Jsou to vztahy z některého materiálů, lze náhled na originály nebo odkaz? Děkuji.

Offline

 

#3 09. 03. 2014 16:34

katkarínka
Příspěvky: 41
Reputace:   
 

Re: Makehamov zákon - odvodenie

↑ jelena:

Ahoj jelena,
bohužiaľ materiály k tomu nemám, iba v skriptách je napísané, že ak platí $q_x=B\cdot c^x$, musí platiť aj $-\ln(-\ln p_x)=\ln(\frac{\ln c}{B(c-1)})-x\cdot \ln c$ podľa knihy The analysis of Mortality and other actuarial statistics (Benjamin B., Pollard S.H.) a k tej knihe sa neviem nijak dopátrať. Ďakujem za pomoc.

Offline

 

#4 09. 03. 2014 20:38

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Makehamov zákon - odvodenie

↑ katkarínka:

děkuji, ale pokud nic nepřehlížím, tak žádné "přímé" odvození jednoho vztahu k druhému nebo naopak nevidím. Spíš bych řekla, že souvislost "platí" nemusí být odvozením, ale nějakým "pravidlem", co se zde použilo, nebo nějaký "vztah ukazatelů". Do problému však nevidím, musela bych najít nějaký materiál. Ale zkus ještě zauvažovat i takovým směrem.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson